שיחת ויקיפדיה:הזכות להישכח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיונים קודמים וקישורים רלוונטיים[עריכת קוד מקור]

לא יודע אם היו דיונים קודמים. יש כרגע דיון במזנון.

מתוכו אני מעתיק:

בוויקיפדיה בעברית חלק מנושאי הפרטיות מכוסים בדפי מדיניות שונים כמו ויקיפדיה:כללי התנהגות בין חברי הקהילה סעיף 6 (אאוטינג) או ויקיפדיה:מדיניות המחיקה סעיף מחיקה 13 (דף משתמש ודפי המשנה שלו, לפי בקשת בעליו). כדאי להפנות לוויקיפדיות אחרות שיש להן מדיניות כזו או דומה לה. ערן - שיחה 07:12, 7 באוקטובר 2019 (IDT)

Tzafrir - שיחה 13:30, 7 באוקטובר 2019 (IDT)

דפי משתמש ושיחה כן, עיוות דיונים על ידי החלפת חתימות - לא[עריכת קוד מקור]

החלק הזה של ההצעה:

  • . כמו כן, עליו לעדכן ידנית (או לבקש שיריצו בוט) את דפי השיחות בהם הוא חתם עם שמו הישן, ולשנתו לשמו החדש.

גרוע ומזיק. זכותו של אדם להסיר את הדפים הפרטיים שלו, ומצידי גם לשנות את שם המשתמש באופן שיהיה קצת יותר קשה לבחון את עריכותיו בעזרת "תרומות המשתמש". אבל שינוי החתימות בדפי שיחה לא מתקבל על הדעת. בדיונים, אנשים משיבים ל"עמנואל ליפשיץ", לעתים תוך פנייה בשם או בכינוי, ולא מתקבל על הדעת שההודעות אליהן מתייחסים תהיינה חתומות על ידי abg672dyzo77.

מעבר לכך, הדיונים הללו יכולים להיות ברשימת המעקב של הרבה עורכים, ושינוי מסיבי כזה על ידי בוטים (א) יציף את רשימת המעקב, ו-(ב) ייתן התראה לכל העורכים שעוקבים אחרי הדיונים הללו לגבי שינוי השם. יתרה מכך, שינוי כזה למעשה מהווה "חותמת דיגיטלית" שמקשרת לעד את השם החדש והשם הישן. מי שהשתתף בדיונים, זכותו להיעלם לא צריכה לכלול את השתתפותו זו, ודפי הדיונים וארכיוניהם, חתימתו תישאר כפי שחתם בעת הכתיבה. קיפודנחש 07:14, 7 באוקטובר 2019 (IDT)

תזכורת: בניגוד לרוב האתרים האחרים שעליהם מתייחסת הזכות להמחק, בוויקיפדיה אפשר להוריד בסיס נתונים מלא של ההיסטוריה. Tzafrir - שיחה 07:33, 7 באוקטובר 2019 (IDT)
מסכים באופן כללי אבל לא קטגורית. עשויים להיות מקרים שמצדיקים שיקול פרטני (למשל, קטין שנרשם בשמו המלא והתחרט). ביחס לדברי צפריר: ברור שהגרסאות הקודמות נגישות, אבל הן נגישות פחות ויש לכך משמעות. ראובן מ. - שיחה 13:50, 7 באוקטובר 2019 (IDT)

עורכים עם היסטורייה בעייתית עלולים להתקל בקשיים במימוש זכות זו, אך הם עדיין זכאים לה.[עריכת קוד מקור]

או -הזכות לא תורחב למשתמשים שהפריעו להתנהלותה התקינה של ויקיפדיה... זכאים או לא זכאים? 129.69.140.138 13:03, 7 באוקטובר 2019 (IDT)

תיקנתי, תודה יאצקין52 - שיחה 15:36, 7 באוקטובר 2019 (IDT)
יאצקין52, בהמשך לנושא זה- לא הבנתי מה מדובר לגבי ״קשיים״. הניסוח עדיין עמום לדעתי. אשמח להסבר. אגב, אחרי קריאת טיוטת המדיניות הרעיון קצת יותר ברור ומקובל עליי. זה לא בהכרח אומר שאתמוך בו, אבל מקריאת הדיון במזנון חשבתי שמדובר במשהו בעייתי יותר (שינוי השם לשם חסר משמעות למשל הוא רעיון מקורי שיכול לעזור).המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 16:40, 7 באוקטובר 2019 (IDT)
הכוונה היא להתנגדויות למיניהן של הקהילה למימוש הזכות של ויקיפד מסויים, או סירוב מצד דייל לשינוי השם, או סירוב מצד מפעיל להסתרת גרסאות מסויימות או מחיקת דף המשתמש וכו'.. יאצקין52 - שיחה 17:01, 7 באוקטובר 2019 (IDT)
המטרה של המדיניות שלך היא לא, לפחות בנוסח הנוכחי, לקבוע שכולם יוכלו? מדיניות אמורה לקבע התנהגות מסוימת, היא לא יכולה להגיד ״יכול להיות שלא יסכימו עם זה ולא ירצו״. אתה יכול להגיד שיש מקרים מסוימים שצריך להחליט לגבם ספציפית, שאם למישהו יש עבר בעייתי הוא לא יהיה זכאי או יהיה זכאי חלקית בהתחשב בנסיבות שלו. אבל המדיניות צריכה לקבוע ולהיות החלטית בנושא. אם הקהילה לא תרצה- המדיניות או הסעיף לא יעברו בהצבעה.המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 17:05, 7 באוקטובר 2019 (IDT)

אפשרות ולא זכות[עריכת קוד מקור]

הניסוח הנוכחי של הטיוטה נראה לי סביר. למעט דבר אחד: הבהרה שלא מדובר בזכות יסוד. בוויקיפדיה האנגלית קוראים לדף Curtesy vanishing (מחוות השכחה? אפשרות השכחה?). בינתיים קראתי רק דפים באנגלית, אבל בכולם ברור שלא מדובר על זכות בסיסית של עורכים להישכח אלא על אפשרות שלהם להישכח, בתנאים המתאימים (לדוגמה: שלא מדובר על משחית). האם השם „האפשרות להישכח״ הוא שם מתאים? Tzafrir - שיחה 22:06, 11 באוקטובר 2019 (IDT)

לי זה לא משנה איך נקרא לזה. העיקר שנמצא פתרון הולם שיוסכם על ידי כל/רוב הקהילה יאצקין52 - שיחה 23:52, 11 באוקטובר 2019 (IDT)
נראה לי שהייתה הסכמה בדיון במזנון שלא מדובר על זכות. אבל הפתיח לא משקף את זה. ניסוח חלופי לפתיח:

יש מקרים שבהם עורך שהפסיק לערוך בוויקיפדיה רוצה למנוע זיהוי של זהותו עם עריכותיו בוויקיפדיה. קהילת ויקיפדיה תאפשר את זה במקרים שונים, על פי שיקול דעתה (לדוגמה: בפרט כנראה לא למשחיתים סדרתיים).

אחת הדרכים הפשוטות לנתק את הקשר הזה היא שינוי שם משתמש וריקון דף המשתמש. במקרים חריגים יישקל גם ריקון דפי השיחה.

גם הניסוח הזה הוא בלשון זכר (לא מצאתי דרך פשוטה להימנע מכך). הניסוח הזה לא מזכיר זכות. Tzafrir - שיחה 12:18, 25 באוקטובר 2019 (IDT)
. Tzafrir, ריקון דף השיחה, כבר מאופשר בויקישיתוף. זה לא משהו שאני המצאתי. אינני רואה בעיה כלשהי אם ניישם אותה גם בויקיפדיה העברית. לא נראה לי שצריך להחיל את זה רק למקרים חריגים, היות וגם ככה הכל נשמר בהיסטוריית גרסאות שאינו נמחק. יאצקין52 - שיחה 16:37, 25 באוקטובר 2019 (IDT)
בוויקיפדיה האנגלית, לעומת זאת, כותבים שמחיקת דפי שיחה תעשה רק במקרים מיוחדים. בדיון במזנון לא הייתה הסכמה על כך שכרגיל יש לאפשר מחיקה של דפי שיחה. Tzafrir - שיחה 17:32, 25 באוקטובר 2019 (IDT)
ריקון דף שיחה - משמעותו הסרת כל התוכן מדף השיחה (מה שמתקיים בויקישיתוף, בין אם אתה רוצה להישכח או לא) ,
מחיקת דף השיחה - משמעותה מחיקת הדף כליל, כמו שמבקשים בוק:במ. וזה יאופשר רק על פי שיקול דעתו של ביורוקרט. יאצקין52 - שיחה 17:51, 25 באוקטובר 2019 (IDT)