ויקיפדיה:הטילדה הרביעית/27/הרצאת מרי גארדינר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


HatildaHarviit-new.png

מרי גארדינר - הרצאת הפתיחה בכנס ויקימניה 2012

מאת: דרור

מרי גארדינר היתה ממיסדות אירגון "עָדָה". אירגון הקרוי על שם עדה לאבלייס, המתכנתת הראשונה. אירגון זה נועד לקדם העצמת נשית והגברת הפעילות הנשית באינטרנט.

מרי הסבירה את חשיבות השונות התרבותית. שונות תרבותית מאפשרת שינוי תרבותי, ושינוי תרבותי אינו דבר רע. רבגוניות תרבותית לא תגרום להאחדה תרבותית.

החדשות הטובות – יש רבגוניות תרבותית בויקיפדיה – יש 4 ויקיפדיות עם למעלה ממיליון ערכים, יש 40 ויקפדיות עם למעלה מ-100,000 ערכים ויש 112 עם למעלה מ-10,000 ערכים.

החדשות הרעות – רק 30% מהנשים משתמשות בויקיפדיה, ורק 15% מהמשתמשות עורכות בויקיפדיה.

רבגוניות תרבותית תועיל לויקיפדיה – תציג את הידע האנושי בצורה טובה יותר ונגישה יותר, ותועיל לקוראים – המקבלים את המוצר שם רוצים.

כיום ישנו עיקרון של "Nothing about us without us" – לא ניתן לכתוב על קהילה מסויימת (נשים, קהילה אתנית) מבלי לשתף את הקהילה. אי אפשר לבוא לקהילה ולהכתיב לה עקרונות ולאמר לה "כך אנחנו משפרים את מצבכם" מבלי לשתף אותה.

אם נשים לא קוראות את ויקיפדיה, הן לא כותבות בה, לא משפרות אותה, ובשל כך אין בה נושאים המעניינים נשים, וכך נוצג מעגל שוטה.

יש לעשות Outreach מיוחד מתאים לנשים, להקל את הנגשתם, וכל הזמן לשאול "מה ישפר את הגישה", לשמוע את התשובות ולהתייחס אליהן.

שיתוף ורבגוניות מאפשר שאילה תרבותית, גדילה, התפתחות.

כיצד מגייסים?

מרי מדברת על "כוחה של ההזמנה" בעבר פרסמו מודעה ובה הזמינו מתכנתים לבוא לכנס מתכנתים בקיץ (מחנה קיץ למתכנתים). אף אישה לא הצטרפה. לאחר מכן פרסמו הזמנה זהה ובה כתבו "מחנה קיץ למתכנתות" (היינו נשים בלבד), וקיבלו 116 מועמדויות. ההבדל הוא – הדמות שראו המשיבים למודעה בעיני רוחן/רוחם. נשים לא ראו עצמן כקהל יעד העונה למודעה הראשונה. ברגע שנשים ראו את המודעה השנייה הם ראו בעיני רוחם מועמדים אחרים – והעבירו את הפנייה ברשימות תפוצה של מתכנתות.

חשוב לעשות Outreach בשפה הנכונה ובאתרים הנכונים – ברשימות תפוצה המיועדות לנשים.

אם מזמינים אישה למפגש מתכנתים, והיא היחידה במפגש היא ה"אישה היחידה", "המתכנתת היחידה". המחקרים מראים שצריך לפחות 20% נשים על מנת שאישה לא תרגיש את הזיהוי המגדרי. זיהוי מגדרי כזה יוצר קונפליקט. המשתתפת היא קודם "האישה" ואחר כך "ויקיפד" ולא "ויקיפדית" כמו כל אחד אחר. זיהוי קבוצה עצמה והתייחסות אליה לא יוצר את הקונפליקט, וניתן באמצעות זיהוי קבוצה למנוע את הקונפליקט. לדוגמא – קידום שונות מגדרית או תרבותית, מציאת הקבוצה, פנייה אליה ושאלה "מה מפריע, מה מונע לכתוב" ואז להקשיב לתשובות ולהתייחס אליהן.

לקהילה הויקיפדית מחויבויות לקהילת הצרכנים – מחוייבות להמשיך ולעודד את הרבגוניות, ובכך לקדם את הרב תרבותיות.

הצפייה בעיתון הותאמה בצורה אופטימלית לרזולוציה 1024X768 ו-1280X1024.