עדה לאבלייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עדה לאבלייס
Ada Lovelace
1815 –‏ 1852
Ada Lovelace 1838.jpg
תרומות עיקריות
כתבה תוכנית למנוע האנליטי, מחשב מכני תאורטי שהמציא צ'ארלס בבג'.

אוגוסטה עדה קינג, הרוזנת מלאבלייסאנגלית: Augusta Ada King, Countess of Lovelace;‏ 10 בדצמבר 1815 - 27 בנובמבר 1852) מתמטיקאית וסופרת הידועה בתור המתכנתת הראשונה, שכתבה תוכנית למנוע האנליטי, מחשב מכני שהמציא צ'ארלס בבג' ולא נבנה. רשימותיה על המנוע כוללים את מה שמוכר כאלגוריתם הראשון שנועד להתבצע על ידי מכונה. מסיבה זו, היא מתוארת לעתים קרובות כמתכנת המחשבים הראשון בעולם.[1]

קורות חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאבלייס היא בתם של הלורד ביירון ואשתו אן איזבל ביירון ונחשבת לבתו החוקית היחידה של לורד ביירון. הוריה נפרדו זמן קצר לאחר לידתה והיא גדלה במשפחת אמה ולא הכירה את אביה. ביירון נפרד מאשתו חודש לאחר לידתה של עדה ועזב את אנגליה לנצח ארבעה חודשים מאוחר יותר. ביירון נפטר ממחלה בזמן מלחמת העצמאות היוונית כאשר עדה הייתה בת שמונה. אמה של עדה שלא רצתה שביתה תלך בדרכו של אביה עודדה את לאבלייס ללימודי מתמטיקה ולוגיקה.

לאבלייס זכתה מילדותה לחינוך פרטי במתמטיקה. בין מוריה הפרטיים הייתה המתמטיקאית הסקוטית מרי פיירפקס סומרוויל ובשלב מאוחר יותר הלוגיקאי אוגוסטוס דה מורגן.

לאבלייס וצ'ארלס בבג' ניהלו תכתובות רבות. היא התרשמה מתכנונו של מנוע ההפרשים שלו (המכונה הראשונה שתכנן). תיאור המנוע האנליטי של בבג' היה קיים רק בצרפתית כרישומי הרצאה שנערכו על ידי המתמטיקאי האיטלקי לואיג'י מנברה. לאבלייס תרגמה את המאמר של מנברה לאנגלית והוסיפה הערות רבות. מטרתה הייתה לשכנע את הממסד הבריטי להשקיע בבניית המנוע האנליטי (מה שלא התרחש בסופו של דבר). ההערות של אבלייס חשובות להיסטוריה של המחשבים. היא פיתחה תפיסה בנוגע ליכולת של מחשבים להפיק נתונים מעבר לחישוב גרידא או חישובים מתמטיים פשוטים, ואילו אחרים, כולל בבג' עצמו, התמקד רק ביכולות אלה[2].  יכולותיה הספרותיות הובילו אותה לשאול שאלות בסיסיות על מנוע אנליטי (כפי שמוצג בהערותיה) הבוחנת כיצד אנשים וחברה מתייחסים לטכנולוגיה ככלי לשיתוף פעולה.

לאבלייס נפטרה בגיל 36 לאחר טיפולי הקזת דם מרובים שעברה בעקבות מחלת סרטן הרחם. היא השאירה אחריה שני בנים ובת; בתה, ליידי אנה בלנט, התפרסמה כמטיילת במזרח התיכון ומקימת חווה להרבעת סוסים ערביים.

שפת התכנות Ada[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עדה (שפת תכנות)

בסוף שנות השבעים של המאה העשרים החל משרד ההגנה האמריקני בפיתוח שפת תכנות חדשה. ב־10 בדצמבר 1980, יום הולדתה של עדה לאבלייס, הכריז המשרד כי השפה תקרא Ada על שמה.

יום עדה לאבלייס[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום עדה לאבלייס הוא יום חג לא רשמי הנחגג לציון והערכה של הצלחותיהן של נשים במדע ובטכנולוגיה. היום נחגג החל משנת 2009 בתאריך משתנה. ב-2012 החג צוין ב-16 באוקטובר. החג החל כיוזמה מקומית חינוכית בבריטניה, ומאז התרחב ונחגג במדינות רבות בעולם.‏[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עדה לאבלייס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Kim, Eugene; Toole, Betty Alexandra, Ada and the First Computer, Scientific American, May 1999
  2. ^ Fuegi, J; Francis, J, Lovelace & Babbage and the creation of the 1843 'notes', Annals of the History of Computing, IEEE, 25 (4), October–December 2003
  3. ^ בלוג "יום עדה לאבלייס"