ויקיפדיה:הטילדה הרביעית/9/טור אישי מאת שי יקיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טור אישי
שי יקיר

והנה נתבקשתי גם אני להעלות על הכתב כמה הגיגים על ויקיפדיה כפי שהיא נתפסת בעיניי, וכיצד קרה הדבר שנתפסתי לוויקיפדיה. כדרכם של רבים וטובים אענה על אחרון ראשון ועל ראשון אחרון. בחיטוט קל בארכיון גיליתי כי את עריכתי הראשונה בוויקיפדיה עשיתי אי-שם בינואר 2005. בעקבות חיפוש פשוט בגוגל הגעתי לאתר שקורא לעצמו בשם המשונה ויקיפדיה. לאחר עיון קל, ומשעמדתי על מהות האתר התחלתי לקפוץ בביתי כאחוז אמוק, ועוד רגע והייתי צועק בקולי קולות: "אאוריקה!". חברתי דאז רצה אל חדר העבודה לראות על מה ולמה המהומה, ואחרי הסבר קצר מפי אמרה לי: "נו אז מה...".

ככל הנראה, היא לא הצליחה באותה-עת לראות את שראיתי כבר אז. הנה לפנינו התכלית האמיתית של האינטרנט כפי שאני רואה אותו - מקור ידע חופשי ומהימן הניתן לכל דורש, ולא רק זאת, אלא שגם לי הקטן יש מקום להתגדר בו. לאחר עריכות קלות, שבהן השתפשפתי מעט על הפלטפורמה של ויקי, התפניתי לכתוב את הערך ה"רציני" הראשון שלי. חיפשתי נושא שיהיה מעניין אך עם זאת ייחודי, שלא נמצא עוד ברשת. לאחר זמן-מה מצאתי את אשר חיפשתי, וחיברתי את הערך על-אודות אשרף מרואן, המוכר יותר בתקשורת הישראלית בשם "בבל", מי שהיה בכיר סוכני המודיעין, אשר ברבות השנים הועלו נגדו טענות ששימש כסוכן כפול בשירותה של מצרים. גם בהמשך דרכי בויקיפדיה נקטתי בקו זה של כתיבה על אנשים עם ביוגרפיה מעניינת, שהחומר על-אודותם ברשת דל. כך נכתבו בין היתר הערכים על שלמה מולכו, קוזו אוקומוטו, אברהם אבולעפיה, ועוד. כעבור חצי שנה של פעילות באתר, שבמהלכו הכרתי יותר לעומק את הנהלים בוויקיפדיה (שהיו אז פשוטים ואינטואיטיביים יותר), ואת הנפשות הפועלות בה, מוניתי למפעיל מערכת מן השורה (עוד בטרם עידן מפעיל נולד). כיום, מלבד פעילות בוויקיפדיה עצמה, אני פעיל גם בוועדת ההיגוי שעובדת על הקמת עמותת ויקימדיה ישראל.

אחת ההפתעות הנעימות שגיליתי בוויקיפדיה היא האנשים והקהילה שעומדת מאחורי המפעל הזה. אם בתחילה היה נדמה כי בוויקיפדיה יש אחד "צדיק יסוד עולם" העונה לשם דוד שי וסביבו עוד ל"ו צדיקים הרי שאט-אט הקהילה צמחה וגדלה עד שכמעט ונדמה כי "ועמך כולם צדיקים". חיזוק לכך אני מוצא בעיקר במפגשים שנפלה בידי הזכות הגדולה לעמוד "בצד הלא-נכון" שלהם, שבהם אנו רואים את המספר ההולך וגדל של המשתתפים. אנשים בכל מיני גוונים וצבעים אשר צובעים ומעטרים את ויקיפדיה והופכים אותה ליצירה אמנותית של ממש. יש ביניהם גברים (בעיקר) וכן גם נשים. יש ביניהם מי שרואה עצמו בצד הימני של המפה הפוליטית ויש מי שרואה עצמו בשמאלה. יש ביניהם שומרי תורה ומצוות ויש ביניהם כאלה שלא. יש ביניהם אנשי משפט ועו"ד ויש ביניהם כאלה עם נטיות קרימינליות (כן, כן, צ'ה אני מתכוון אליך). יש ביניהם ד"ר למתמטיקה ויש ביניהם שהחבורות היחידות שהם מכירים הן בצבע כחול ומלוות לרוב בכאבים עזים. יש ביניהם סופרים ומשוררים ויש כאלה שמחברים חמשירים רק לעת-מצוא. יש ביניהם "מכלילנים" ויש ביניהם רחמנא לצלן גם "מחקנים".

שי יקיר במפגש חנוכה 2006

באחד מן הראיונות לעיתונות נשאלתי מה דעתי על הוויכוחים המתלהטים בחודשים האחרונים תשובתי הייתה אז וגם היום כי: "הקהילה גדלה ואך טבעי שיהיו ויכוחים. לדעתי זה מצוין כי זה מעיד על דינמיקה - על כך שהעסק חי ומתפקד. כוחות מנוגדים פועלים ומתאזנים במקום טוב באמצע. כל הרעיון של הפרויקט הוא שהאנשים מנקודות מבט שונות יביעו את דעתם". היום אני מרשה לעצמי להוסיף על הדברים מנקודת מבטו של "מקובל הבית" (תואר שלו זכיתי מפי שש"ז הזכור לטוב, וזאת אפילו לפני שחיברתי את הערך קבלה): כידוע לכול, בתהליך בריאת העולם והנהגתו פועלת מערכת הספירות. מערכת זו נחלקת לצד ימין ולצד שמאל ומטרתו של המקובל לפשר ביניהם ולהביאם לקו האמצע. בזכות זאת נוצרת הרמוניה, שבעקבותיה באים תולדות חיוביות לעולם. כך גם תפקידנו בוויקיפדיה, שבה נקודות מבט שונות ואף סותרות יתכללו זו בזו עד להבאת הרמוניה, שלום ותולדות חיוביות. אך לשם כך ישנו תנאי מקדים והכרחי שצריך להיות כנר לרגלנו, והוא שכל המחלוקות בינינו יהיו בבחינת "מחלוקת לשם שמים שסופה להתקיים", ושהיא-היא עתידה לשאת פירות נאים ומשובחים שבהם כולנו יכולים להתפאר.

רבים ממכריי וממשפחתי שיודעים על פעילותי בויקיפדיה שואלים אותי לא אחת מה יוצא לי מזה. אם בתחילה הייתי עונה בגמגום, היום אני יכול לצעוק בקול גדול "יותר משאני נתתי לוויקיפדיה, ויקיפדיה נתנה לי". אמנם, המשכורת לא משהו ובעל הבית דוחק (לכו לכתוב ערכים), אבל ישנן תמורות שלא יכולות להימדד בכסף.

אין כמו התחושה שויקיפד אחר שולח לך הודעה בדף השיחה ומספר לך כמה הוא נהנה מהערך האחרון שכתבת, או שסתם אדם מן היישוב מספר לך שהוא קרא ערך מרתק בוויקיפדיה ומסתבר לך שאתה הוא כותב הערך. אין כמו התחושה שדוקטור למחשבת ישראל אומר לך "וואו, אתה כתבת את הערך קבלה?!" אין כמו התחושה שסטודנטים אומרים לך שהם לא מעלים בדעתם עולם ללא ויקיפדיה. מלבד ההכרה של הסביבה בעמלך, ישנה תרומה ישירה להתפתחותי כאדם טוב יותר. היום יותר מפעם, אני סובלני יותר וקשוב לדעותיהם של אחרים. היום יותר מפעם אני מכיר עולמות שהם שונים משלי, ומקבל אותם כחלק טבעי והכרחי מהעולם שבו אני חי. בסיכומו של דבר, היום יותר מפעם.

הנה לפנינו התכלית האמיתית של האינטרנט כפי שאני רואה אותו - מקור ידע חופשי ומהימן הניתן לכל דורש, ולא רק זאת, אלא שגם לי הקטן יש מקום להתגדר בו.