לדלג לתוכן

ויקיפדיה:הימנעו מפסקאות טריוויה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פסקאות טריוויה מופיעות במספר רב של ערכים כרשימות של עובדות בודדות, המאורגנות לרוב כפיסקה תחת הכותרת "טריוויה". אנו ממליצים להימנע מיצירת פסקאות המאורגנות כרשימה של עובדות בודדות הנוגעות לנושא הערך.

מהי טריוויה?[עריכת קוד מקור]

ניתן להגדיר "טריוויה" כמידע שהוא "מעניין" אך אינו "חשוב". מידע זה יכול להיות אנציקלופדי, או שולי, ראוי להיות כלול בערך, או שאינו ראוי. דף זה ממליץ להימנע מלרכז מידע מסוג זה בצורה של רשימת פסקאות שאינן קשורות זו לזו.

רשימות טריוויה יכולות לסייע לכותב חדש לכתוב ערך, שכן הן מציבות רף נמוך המאפשר לכותבים להכניס לערך מידע מבלי לשמור על מבנה הערך. ככל שגדל הערך הופכות הרשימות למבולבלות וקשות לקריאה. ערך טוב שומר על מבנה לוגי וסדר הגיוני של העובדות, לעיתים בצורה כרונולוגית ולעיתים בצורה נושאית, דבר שאינו קיים ברשימות הטריוויה. רשימת עובדות המוצאות מהקשרן אינה דרך ראויה להצגת נושא כלשהו.

יש לראות כיצד לשלב כל עובדה הנמצאת בפסקת "טריוויה" בטקסט בכללותו, אם בצורת הכנסתה בפסקה קיימת, או יצירת פסקה חדשה הכוללת עובדה זו, או כמה עובדות מסוג זה הקשורות זו לזו (כגון "הופעות אורח" או "פיספוסים" - בערך הנוגע לשחקן או לסרט). מובן שעדיף לשלב את העובדה בפסקה קיימת בגוף הערך, דבר המאפשר לה להיקרא בהקשרה הנכון, לקבל סימוכין ראויים, ולבחון את נכונותה בהקשר הרחב של הערך בכללותו.

מה לעשות?[עריכת קוד מקור]

אין לראות בדף זה קריאה לחיסולן של כל פסקאות הטריוויה הקיימות. יש לדאוג לצמצמן, אך להשאירן במקומן, כבסיס לעבודת עריכה עתידית. במקרים חמורים יש להעביר את פסקת הטריוויה לדף השיחה, ולאפשר דיון בשילוב העובדות המופיעות בו בערך באופן אורגני ורציף.

יש להימנע מיצירת פסקאות טריוויה בערכים חדשים, מקוריים או מתורגמים.

פסקאות טריוויה אינן פטורות מכללי ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

יש לזכור כי עובדות "טריוויה" אינן פטורות מכללי ויקיפדיה הנוגעים לניסוח ערכים. ככל פסקה על הפסקאות להיות בעלות נקודת מבט נייטרלית, אל להן להיות מבוססות על מחקר מקורי, ויש להביא להן סימוכין. ניסוחן צריך להיות אנציקלופדי, כשם שניסוח שאר חלקי הערך צריך להיות אנציקלופדי.