חבורת הזבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עטיפת האלבום השלישי בסדרה
"רון מצא מטמון" - קלף מס' 411 מהאלבום השני

"חבורת הזבל" (באנגלית: Garbage Pail Kids) הייתה סדרת קלפים להחלפה, שהייתה פופולרית מאוד בקרב ילדים בשנות ה-80 של המאה ה-20. סדרת הקלפים יצאה לשווקים לראשונה בארצות הברית ב-1985. בעקבות ההצלחה של סדרת הקלפים בשוק האמריקני במהלך השנים הבאות יצאו גם מהדורות מקומיות של סדרת הקלפים בשפות אחרות בשווקים שונים ברחבי העולם, בהן מהדורה עברית אשר יצאה לשווקים בישראל בשנת 1988 וכללה בסך הכל שלושה אלבומי קלפים. הקלפים שיצאו לשוק לראשונה בארצות הברית בשנת 1985 היו מעין פארודיה לסדרת הבובות "Cabbage Patch Kids". כל קלף הכיל תמונה של ילד מחבורת הזבל - לדוגמה ילד שמחטט באף והאצבע יוצאת מהראש ושמו "רון מצא מטמון", ילד שמגלח את עורו ושמו "צחי מגולחי", ילד מלא באשפה ושמו "צחי פחי" וכדומה.

ההצלחה המסחרית של הקלפים הובילו להפקתו של הסרט האמריקאי "חבורת הזבל" בשנת 1987 שנחל כישלון גדול ונחשב לאחד הסרטים הגרועים של כל הזמנים. כמו כן, הופקה גם סדרת אנימציה של "חבורת הזבל" (אנ') אשר לבסוף לא עלתה לשידור בארצות הברית בשל מחאה מצד הורים רבים אף על פי שהיא כן שודרה בחלקה באירופה.

בעקבות תביעה משפטית מצד חברת מאטאל בגין הנזק התדמיתי שנגרם לחברה בשל כך שהדמויות בקלפי חבורת הזבל היו מעין פארודיה לסדרת הבובות Cabbage Patch Kids, הופקה סדרת קלפים חדשים בעיצוב מחודש. אף על פי כן, עד שנת 1988 היקף המכירות של הקלפים דעך באופן משמעותי, ובעקבות כך הופסק המשך היצור של קלפי הסדרה.

בישראל באו בעקבות חבורת הזבל חיקויים שונים שנקראו "חבורת המוטרפים", "פסיכי בריבוע", "בית ספר למופרעים" ו"הקולים"[דרוש מקור], אך אף אחד מהם לא הצליח לשחזר את הצלחת קלפי "חבורת הזבל".[דרוש מקור]

בשנת 2003 חזרו "חבורת הזבל" לשוק בארצות הברית עם קלפים וסדרות המשך חדשות, שעדיין מיוצרות ונמכרות שם כיום.

בשנת 2007 חברות סלולר ופורטלי סלולר שונים הציעו ללקוחותיהם להוריד למכשיר הסלולרי שלהם טפטים דיגיטליים של דמויות חבורת הזבל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]