חגורה שחורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
חגורות שחורות בטאקוונדו

הכינוי "חגורה שחורה" מכוון אל דרגה בלימודי אמנויות לחימה אסיאתיות שבמרבית המקרים מקורן באזור יפן. אומני לחימה מקבלים דרגה זו לאחר מבחן ורשאים לשאת את החגורה לאחר שעברו אותו בהצלחה. בחלק מהאמניות קיימות דרגות ביניים עם חגורות בצבעים שונים המשקפים את התקדמות של התלמיד מתלמיד מתחיל לתלמיד מנוסה. לרוב כל חגורה כזאת נרכשת לאחר מבחן, ברמת הולכת ועולה.

החגורה השחורה, אשר אליה ניתן להגיע רק לאחר שנים של אימונים, מסמלת לעיתים את הדרגה הגבוהה ביותר שאליה ניתן להגיע והיא מייצגת רמה מסוימת של מיומנות ומסמלת את מעבר החניך אל דרגה בה הוא יכול להפוך למורה. אחרים מדמים זאת לתואר ראשון: שלב בו הסטודנט במובנים רבים מסיים את הכשרתו, אך הכשרה זו היא בסיסית בתחום, וכמובן שאפשר להמשיך את הלימודים בנושא עוד ועוד.[1]

אמנויות לחימה שונות שבהן נהוג לתת לתלמידים וותיקים חגורה שחורה הן: קרטה, ג'ודו, איקידו, איאיידו היפניות, טאוקוונדו הקוריאנית וכן קרב מגע הישראלית.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יגורו קאנו, מייסד וממציא הג'ודו היה זה שהמציא את השימוש בחגורות שחורות לשם ההבדלה בין חניכים שהגיעו זה מכבר לדרגת הדאן ובין אלה שטרם הגיעו אליה. החגורות השחורות הראשונות הוענקו בשנת 1883.[2] קאנו העניק בתחילה רק חגורות לבנות, חומות ושחורות, ורק בהמשך, במהלך תחילת העשור הראשון של המאה ה-20, החלו להשתמש בחגורות הצבעוניות הסטנדרטית שקיימות עד היום.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הדעות חלוקות בנושא, כאשר יש הרואים בהענקת חגורה שחורה הסמכת המקבל כמומחה בתחום, אחרים רואים זאת רק שלב בתהליך הלימוד. ראו http://www.judo-chikara.nl/2014/06/myths-and-misconceptions-part-1-vol-44.html
  2. ^ The Judo Rank System - Belts
P sport.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספורט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.