חיי מוהר"ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חיי מוהר"ן
שער המהדורה הראשונה (1874)
שער המהדורה הראשונה (1874)
מידע כללי
מאת רבי נתן מברסלב
שפת המקור עברית
נושא נחמן מברסלב עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה ה'תרל"ו.
קישורים חיצוניים
HebrewBooks http://hebrewbooks.org/44175
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חיי מוהר"ן הוא ספר יסוד בחסידות ברסלב המתאר את קורות חייו של מייסדה, רבי נחמן מברסלב, ומכיל שיחות ותורות רבות של רבי נחמן. הספר נכתב בידי רבי נתן מנמירוב אך יצא לאור לאחר מותו בידי תלמידו ר' נחמן גולדשטיין.

תוכן ומבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מחולק לכמה פרקים שביחד חורזים את סיפור חייו, כניסתו בעבודת ה' בילדותו, ההתקדמות בעבודת ה' ביום יום, הנהגותיו השונות והמיוחדות, נסיעותיו ומסעותיו ממקום למקום, ומעשיות וסיפורים שונים שאירעו לו.

מהדורות וכתבי יד[עריכת קוד מקור | עריכה]

המהדורה הראשונה הודפסה בלבוב תרל"ו, מהדורה שנייה הודפסה בפראמפול תרע"ג, ואילו המהדורה השלישית הודפסה בלובלין תרפ"א.[1]. לספר זה קיימים מספר כתבי יד. כתב יד שהיה אצל ר' נפתלי מנמירוב (חברו של רבי נתן), כתב יד ניו ג'רסי, וכתב יד ר' פנחס.[2]. חלקים ניכרים מכתבי יש אלה, בעיקר הסיפורים הכלולים בו, פורסמו בחיבורו הגדול של מרק. אבל טיבם ויחסם של כתבי יד אלה למהדורת הדפוס טרם נתבררו במחקר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חיים דב פרידברג בספרו בית עקד הספרים
  2. ^ על כתבי יד אלה ראו צבי מרק, כל סיפורי רבי נחמן מברסלב: המעשיות, הסיפורים הסודיים, החלומות והחזיונות: ליקוט הנוסחים מכתבי יד נדירים וממכלול הספרות הברסלבית בתוספת פרקי מבוא והקשרי הסיפורים (עורך ומביא לדפוס דב אלבוים), תל אביב, תשע"ד 2014
ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות תורנית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.