יום האוריינות הבין-לאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יום האוריינות הבין-לאומי
International Literacy Day
סוג מועד בין-לאומי עריכת הנתון בוויקינתונים
סיבה העלאת המודעות להשכלה
מועד
תאריך 8 בספטמבר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
לימוד הקריאה בלאוס.

יום האוריינות הבין-לאומי הוא מועד בינלאומי המצוין כל שנה ב-8 בספטמבר, על ידי המדינות החברות באו"ם, להעלאת המודעות לאוריינות ולהשכלה ולביעור הבערות והאנלפבתיות. היום הוכרז על ידי אונסק"ו ב-1965. במהלך היום נערכים מפגשים וכנסים לחינוך ולמודעות בנושא, ולהדגשת חשיבות האוריינות לאנשים פרטיים ולקהילות.

מטרת יום זה היא להעלות את המודעות לנושאים הקשורים באוריינות, לקדם שינוי עמדות בנושאים של השכלה ולהגביר את שיתוף הפעולה של כל המדינות, כדי שאנשים יהנו בעתיד מיותר חינוך ותרבות.

כ-775 מיליון בוגרים חסרים מיומנויות בסיסיות של אוריינות. אחד מחמישה בוגרים אינו יודע קרוא וכתוב, וכשני שלישים מהם הן נשים. מעל 60 מיליון ילדים נמצאים מחוץ לכותלי בית הספר ורבים אחרים אינם מבקרים שם באופן סדיר, או שנשרו מבתי הספר. לפי אתר האו"ם [1] שיעור הבערות במדינת ישראל עומד על 2.7 אחוז בקרב הגברים ו-6.6 בקרב הנשים.

יש להדגיש כי, האוריינות אינה מתייחסת רק למיומנות הטכנית של הקריאה והכתיבה, אלא ליכולת של האדם להשתמש במיומנויות אלו לצורך העברה וקליטה של מסרים[1]. כלומר, רכישת מיומנות של הבנת הנקרא והבעה בכתב.

בערות ואנאלפביתיות הן ביטויים שונים של חוסר אוריינות. בערות היא היעדר ידע והשכלה בנושאים חשובים. אנאלפביתיות היא חוסר היכולת לקרוא ולכתוב. ישנם מקרים של אנאלפביתיות תפקודית, בהם אדם רוכש מיומנויות ראשוניות כלשהן של קריאה וכתיבה, אך הן אינן מספיקות לצורך שימוש יעיל בחיי היום יום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שלמה קניאל, (2006). חינוך לחשיבה: חינוך קוגניטיבי לשליטה על התודעה. רעננה: רמות.