יציקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 31 בינואר 2016. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.
יציקת ברזל בתבנית חול

יציקה היא תהליך ייצור שבו ניצוק חומר גלם מותך, כגון מתכת או פלסטיק, המצוי במצב צבירה נוזלי, אל תוך תבנית בעלת צורה רצויה, שבה הוא מתמצק ומקבל את צורת חלל התבנית. כדי להשלים את התהליך, מפרידים את החומר אשר התמצק מתוך התבנית על ידי הסרת התבנית או שבירתה. חומרי יציקה כוללים בדרך כלל מתכות או חומרים אשר מתקשים כתוצאה מערבוב של שני רכיבים או יותר יחד - לדוגמה אפוקסי, בטון וטיח. תהליך יציקה משמש לרוב ליצירת צורות מורכבות אשר קשות ויקרות ליצירה בשיטות אחרות.(כגון עיבוד שבבי וכו')

תהליך היציקה הוא תהליך קדום אשר קיים מעל ל-6,000 שנים. היציקה הידועה העתיקה ביותר ששרדה היא צפרדע מנחושת אשר נוצרה בשנת 3200 לפנה"ס.‏

סוגי יציקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

יציקת מתכת זוהי אחת מתהליכי היציקה הנפוצים ביותר. אמנם, תבניות מתכת הן יקרות אך כשמדובר בכמויות גדולות שיטה זו היא הזולה ביותר.

טיח, בטון ופולימרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיח וחומרים כימיים אחרים כגון בטון ופולימרים אפשר ליצוק בכמה סוגי תבניות כגון תבניות חד פעמיות לייצור חלקים ספציפיים(תבניות אלו יכולות להיות עשויות מחומרים רכים כגון גומי שנתמך על ידי תבנית קשיחה חיצונית) ובנוסף אפשר ליצוק לתוך תבניות רב-פעמיות לייצור המוני כמצוין לעיל. כאשר יוצקים טיח או בטון אפשר ליצור צורות שונות על התבנית עצמה ואף צבעים ומרקמים ייחודיים. דוגמאות לשימושים אלו אפשר לראות בטיח אשר המראה החיצוני שלו הוא כשל אבן טבעית, ותחריטים מסוימים על קירות בניינים. כאשר יוצקים בטון אפשר אפילו ליצור פסלים, מזרקות, ספסלים לשימוש חיצוני וכו'.

סימולציה של תהליך יציקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שמתחילים את תהליך היציקה עושים סימולציה של התוצאה שבה נחשב את איכות התוצר, החוזק שלו ותכונות מכניות נוספות. הסימולציה יכולה לתת תמונה מדויקת של תכונות התוצר וע"כ אפשר לתכנן מראש תכנות ספציפיות של הרכיב ע"פ השימוש הצפוי בו. היתרון המובהק של הסימולציה הוא בחיסכון בחומר, אנרגיה ושימוש מיותר במכונות הייצור.

שימוש בתהליך הסימולציה התחיל בתחילת שנות השבעים באוניברסיטאות באירופה ובארצות הברית. במהלך חמישים השנים האחרונות התהליך התקדם מאוד הודות לשימוש בתוכונות מחשב מיוחדות כגון מגמה ("MAGMA") ואוטוקאסט ("AutoCAST") הנותנות זווית ראייה חדשה למהנדסים לתהליך הפנימי בתוך התבניות.