ככר המגדלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ככר המגדלים בחורף 2014
בחזית מגדל קייסמה, ואחריו המגדלים פלאטה, אפינג והמגדל שמאחורי גרוסבקה

ככר המגדליםאסטית: Tornide väljak) היא פארק בעיר טאלין, בירת אסטוניה, הנמצא קרוב לתחנת הרכבת, בין הרחוב סורטיקי (tänav Suurtüki), דרך ראנאמה (Rannamäe tee), הרחובות נונה (Nunne tänav), סור-קלוסטרי (Suur-Kloostri tänav) ולחומה המבוצרת ההיסטורית של העיר טאלין (רוואל) על מגדלי ההגנה והמאסר שלה. מצפון לדרום מתרוממים לצידה:"המגדל שמאחורי גרוסבקה" (Grusbeke tagune torn ), המגדלים אפינג (Eppingi torn), פלאטה (Plate torn), קייסמה (Köismäe torn), ליפה (Lippe torn), לוונשדה (Loewenschede torn), "המגדל שמאחורי נונאדה" (Nunnadetagune torn) המגדלים קולדיאלה (Kuldjala torn), סאונה (Saunatorn) ונונה (Nunnatorn). הפארק קם במקום ששימש בעבר כשדה אימונים ומצעדים צבאיים ולאחר מכן מגרש תערוכות, מיד לפני החומה הצפונית-מערבית של העיר העתיקה. התצפית אל מגדלי החומה ואל צריחי הכנסיות, לצד הצמחייה, פסטיבלי הפרחים והמתקנים למשחקים וספורט הופכים את המקום לאתר תיירות חשוב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגדל קולדיאלה וככר המגדלים

בניית החומות של טאלין התחילה בימי המלכה מרגרתה של דנמרק במאה ה-13. בימי הביניים האתר נקרא Nunnakoppel - אורוות הנזירות. המתחם השתייך למנזר נשים ציסטרסיאני שנקרא מיכאל הקדוש. כיום בבניין המנזר לשעבר פועל בית הספר ע"ש גוסטב אדולף. במאות 17-18 נבנו בסביבה ביצורים וחפיר. בימי השלטון השוודי תוכננה במקום הבניית מבצר בשם "פינלנד", אך לבסוף לא לא מומשה. בימי הכיבוש הרוסי נבחר האתר כמקום העתידי של קתדרלת אלכסנדר נבסקי אך לבסוף קרבת פסי הרכבת גרמה לשינוי התוכנית והכנסייה נבנתה במקום אחר. באמצע המאה ה-19 הביצורים איבדו את חשיבותם הצבאית. החפיר מולא באדמה בשנת 1864. המקום הפך לתקופה לשדה שחת. בשנת 1896 רשויות העיר מסרו את השטח לידי קהילת החוואים האסטונים שאירגנו בו תערוכות חקלאיות שנתיות. אז הוא קיבל את השם "שטח התערוכה" (Näituse väljak). בסתיו 1921 התחילו להציג ראן גם תערוכות של התעשייה והמסחר. גם ברית המועצות השכנה התחילה להיות מיוצגת כאן בביתן משלה. התערוכה האחרונה התקיימה כאן בשנת 1930. נותר על כנו ביתן אחד שנקרא "הרוטונדה המתומנת" ששימשה למופעי קולנוע וקונצרטים. אולם היא נשרפה בדלקה בשנת 1933.

בשנים 1931-1933 התחילו שלטונות בירת אסטוניה עבודות שיפוץ ואירגנו במקום פארק עירוני, שכונה "ככר המגדלים" בימי השלטון הסובייטי, למשך 16 שנים (1961-1945) המקום נקרא "ככר סטלינגרד" (Stalingradi väljak). ב-1950 הוקם בו פסל של מיכאיל קלינין, לזכרו של הנשיא הסובייטי המנוח, שבצעירותו בשנים 1907-1904 התגורר בטאלין ונשא אישה אסטונית. הפסל, יצירתו של הפסל האסטוני א' קאזיק, הועבר משם בשנת 1990 ונמצא כיום ב"מוזיאון הכיבוש".

אחרי שנת 1990, בימי השלטון האסטוני העצמאי המחודש, עברה ככר המגדלים מתיחת פנים חדשות. ב-2007 כלל הפארק כ-75 מינים של צמחים עציים. בשנת 2009 הוקמה במרכזה ככר קטנה יותר עגולה המשמשת לתערוכות פרחים. בחודשי מאי-אוקטובר מתקיים כאן כל שנה פסטיבל בינלאומי של הפרחים. אורגנו באזור גם מגרשי משחק לילדים ומתחמי כושר.

ככר המגדלים עם שבעה ממגדלי החומה - צילום מהשנים 1885-1890, על הצלם המקומי שארל בורהארט

אטרקציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מזרקת "האישה עם הצלחת" מאת הפסל יוהאן ראודספ משנת 1935. הכן עשוי שחם שימש במאה ה-19 כגידור לבאר הנמצא בחצר הבטריה הארטילרית המערבית בנמל טאלין.

אירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בקיץ - כל שנה - הפסטיבל הבינלאומי של הפרחים בטאלין

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ככר המגדלים בוויקישיתוף

יוסף כץ - בעיתון ברוסית "מולודיוז' אסטוני" (צעירי אסטוניה), 22.2.2006