כלוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כלוב המכיל אבטיחים
צוללנים הנמצאים בכלוב תת-מימי אשר מגונן עליהם מפני הכרישים

כלוּב או סוּגַר הוא מארז עשוי רשת, סורגים או חוטים, המשמשים כדי להגביל, להכיל או להגן על משהו או מישהו.

הכלוב יכול להיות בצורה מרובעת או גלילית.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלוב יכול לשמש למטרות רבות, כולל שמירה על בעלי חיים בשבי, לכידה, ומשמש לתצוגה של בעלי חיים בגן חיות.

תרנגולות בכלובי סוללה

כלובי סוללה הם כלובים המשמשים להחזקת תרנגולות מטילות בתעשיית ביצים, המהווים את הצורה הנפוצה ביותר לגידול תרנגולות בתעשיית הביצים בעולם המערבי, ובישראל בפרט. אף שהמושג מתייחס לרוב לסוג הכלובים הנפוצים בגידול תרנגולות, נעשה שימוש בכלובים דומים גם בגידול יונקים קטנים בתעשיית הפרוות ובמעבדות ניסוי.

היבטים ביולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלוב הצלעות הוא הסדר של העצמות בבית החזה של בעלי חיים. הוא נוצר על ידי עמוד השדרה, צלעות ועצם החזה ומקיף את הלב והריאות.

היבטים פיזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדים בתוך כלוב פאראדיי

כלוב פאראדיי הוא מתקן שמונע משדות חשמליים מלחדור לתוכו. הפיזיקאי הניסיוני הבריטי מייקל פאראדיי היה הראשון שבנה כלוב שכזה ב-1836. פאראדיי הבין כי כל מה שנמצא בחלל הפנימי המוקף לגמרי במוליך יהיה "מוגן" מהשפעתם של שדות אלקטרומגנטיים מחוץ למוליך (כתוצאה מחוק גאוס, השדה החשמלי בתוך מוליך מתאפס). פאראדיי בנה חדר המצופה ביריעות אלומיניום ומיקם בתוכו אלקטרוסקופ. המכשיר הוסיף למדוד מטען חשמלי אפסי בתוך החדר גם כשקירותיו הופגזו במטענים שחולל פאראדיי.

הכלוב בתרבות ובחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלוב הברזל הוא רעיון סוציולוגי שהוצג לראשונה על ידי הסוציולוג והפילוסוף מקס ובר. כלוב הברזל מתייחס לתהליך הרציונליזציה המתגבר בקרב חיי האדם אשר כולא את הפרט ב"כלוב הברזל" המבוסס על חוקים שכליים. ובר קרא לסדר החברתי הביורוקרטי מידי הזה "הלילה המקוטב של האפלה הקפואה".

כלוב העליזים הוא מחזמר אמריקאי שכתב הארווי פירסטיין עם פזמונים ומוזיקה מאת ג'רי הרמן, המבוסס על מחזה צרפתי באותו שם מ-1973, מאת ז'אן פוארה. העלילה מתמקדת בזוג הומואים: ז'ורז', מנהל מועדון לילה בסן טרופה שמציע בידור דראג, ואלבין, שותפו הרומנטי וכוכב דראג. הרפתקאות מגוחכות נוצרות כאשר בנו של ז'ורז', ז'אן מישל, מביא לפגישה בביתם את הוריה האולטרה-שמרנים של ארוסתו. הפירוש המילולי של "La Cage aux Folles" הוא "הכלוב של הנשים המשוגעות" אך "folles" הוא גם מונח סלנג להומואים נשיים ("מלכות"). על סמך המחזה נוצר ב-1978 סרט קולנוע צרפתי מצליח, וכן סרט אמריקאי בשם "כלוב הציפורים". זהו סרט קומדיה אמריקאי בכיכובם של רובין ויליאמס, נייתן ליין, ג'ין הקמן ודיאן ויסט, ובבימויו של מייק ניקולס משנת 1996. הסרט עוסק בהומוסקסואליות, שמרנות וקבלה חברתית.

כלוב הזהב הוא שעשועון טלוויזיה ישראלי מקורי המשודר בערוץ 2 (רשת) בהנחייתו של אבי קושניר בו מתחרים זוגות בשאלות טריוויה, על מנת להשיג זמן משחק בכלוב מלא בפרסים, אותם הם צריכים לאסוף בזמן קצוב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כלוב בוויקישיתוף