כפל מס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

כפל מס הוא מצב של גביית מס על ידי שני גורמים או יותר על אותה הכנסה, נכסים או פעולות פיננסיות. כפל מס מתייחס לשני מצבים שונים:

  • כפל מס משפטי: כפל מס בו שתי רשויות מס (או יותר) מטילות מס על אותו נישום (יחיד או חברה). כך למשל כאשר עובד המועסק בחו"ל, נדרש לשלם מס על פי חוקי המס של המדינה בה הוא עובד, ובמקביל גם תשלום למס ההכנסה של מדינת ישראל. באופן זהה יכול להיווצר מצב על עובדים זרים המועסקים בישראל.
  • כפל מס כלכלי: כפל מס בו שתי רשויות מס מטילות מס על שני נישומים שונים בקשר לאותה הכנסה. הכוונה היא בדרך כלל למיסוי הדו שלבי הנהוג בתאגידים (כמו חברה). בשיטת המיסוי הדו שלבית, ממוסה הכנסת החברה בשני שלבים: בשלב הראשון ברמת החברה (למשל בישראל: מס החברות) ובשלב השני כאשר רווחי החברה מחולקים לבעלי המניות (דיבידנד). כאשר מתרחש אירוע מס המערב שתי רשויות מס, עלולה אחת הרשויות (או שתיהן) לטפל בכל שלב באופן שאינו מתחשב בשלב האחר וכך לגרום לכפל מס.

אמנה למניעת כפל מס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אמנה למניעת כפל מס

אמנה למניעת כפל-מס היא הסכם מדינות המשקף את הסכמתן, בין היתר, בדבר חלוקת זכויות המיסוי לגבי סוגים שונים של הכנסה. המטרה המוצהרת של אמנה למניעת כפל מס היא לגרום לכך שנישומים לא ישלמו כפל מס על אותה הכנסה. בסיטואציה של עסקאות בינלאומיות, עלול להיווצר מצב של כפל-מס, אם יותר ממדינה אחת תממש את זכותה להטיל מס על אותה ההכנסה מכוח זיקתה לאותה הכנסה. מדובר למעשה באמצעי שיתוף פעולה מובהק בתחום המס בין מדינות המקבל משמעות מיוחדת בעידן של גלובליזציה ופריסה גלובלית של עסקים.

ישראל חתמה על הסכמי כפל מס עם מדינות רבות, ולפיהם אם עובד ישראלי מועסק בחו"ל, הוא נדרש לשלם לרשויות המס בארץ רק את ההפרש שבין המס שחל עליו בישראל ובין המס ששילם כבר בחו"ל. ישנם מקרים בהם האמנה מעניקה פטור ממס במדינה המארחת, וכך נוצר מצב שהמס משולם רק למדינת המוצא.

כפל מס פנים-מדיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרים מסוימים ייתכן מצב של כפל מס אפילו בתחומה של אותה המדינה, כאשר לנפות או למחוזות של המדינה יש סמכות מיסוי עצמאית. בארצות הברית למשל לכל אדם יכולה להיות כתובת אחת בלבד, אך לאחר מותו מספר מדינות יכולות לטעון שהוא התגורר בתחומן ולדרוש מס על הנדל"ן שברשותו. כפל מס מסוג זה מאופשר על ידי בתי המשפט במדינה כל עוד אין חוק המסדיר את המיסוי ושסך המיסים המוטלים על הנכס לא עולים על 100% מערכו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]