ליגת האומות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליגת האומות של אופ"א
UEFA Nations League
לוגו ליגת האומות
לוגו ליגת האומות
ענף כדורגל
תאריך ייסוד 2018
ארגון מפעיל אופ"א
מספר מתמודדים 55
יבשת אירופה
אלוף/ה נוכחי/ת נבחרת צרפת בכדורגל צרפת
הכי הרבה זכיות נבחרת צרפת בכדורגל צרפת נבחרת פורטוגל בכדורגל פורטוגל (זכייה אחת כל אחת)

www.uefa.com

Soccerball current event.svgליגת האומות 2020/2021

ליגת האומות של אופ"אאנגלית: UEFA Nations League) היא תחרות כדורגל לנבחרות המאורגנת על ידי אופ"א, הקונפדרציה האירופית לכדורגל.

העונה הראשונה, 2018/2019 החלה ב-7 בספטמבר 2018, פחות מחודשיים לאחר סיום מונדיאל 2018. ארבע הנבחרות שסיימו ראשונות בדרג א', העפילו לגמר שנערך בפורטוגל ביוני 2019. ארבע נבחרות, אחת מכל דרג, העפילו ליורו 2021.

העונה השנייה של ליגת האומות, תחרות כדורגל לנבחרות לאומיות החלה ב-3 בספטמבר 2020, חצי הגמר והגמר שוחקו באוקטובר 2021, הזוכה היא צרפת שניצחה בגמר 2–1 את ספרד.

התחרות מחליפה, במידה רבה, את משחקי הידידות של פיפ"א[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2013, יושב ראש התאחדות הכדורגל הנורווגית באותה עת, אינגב האלן אישר כי מתקיימים שיחות לגבי יצירת טורניר שלישי להשתתפות קבוצות שחברות באופ"א (אחרי המונדיאל ואליפות אירופה בכדורגל).

הרעיון היה לשתף את כל 55 הנבחרות החברות באופ"א שיחולקו לבתים לפי רמתן (כאשר הרמה נקבעת לפי דירוגן במשחקיהן האחרונים), והנבחרות יעלו וירדו מליגה אחת לאחרת לפני ביצועיהן בליגה עצמה (בדומה לליגות המקומיות). הטורניר נקבע לתאריכים בהן מתכננת פיפ"א בכל עונה לקיים משחקי ידידות (וייערכו במקומם), והוא לא יהיה קשור למוקדמות של הטורנירים הגדולים שיערכו במקביל.

במרץ 2014, המזכיר הכללי של אופ"א ג'אני אינפנטינו, אמר כי חלק מהיתרונות של הצעה זו הן שנבחרות לא נוצצות יוכלו לארגן משחקי הכנה (כיוון שהן מתקשות לקבוע כאלה במצב הנוכחי).

המזכיר הכללי של התאחדות הכדורגל הבלגית המלכותית, סטיבן מארטנס ציין כי נבחרות בדירוגים הנמוכים עדיין יהנו כלכלית מהתחרות, כיוון שהחוזה של אופ"א עם גופי השידור יתחלק כספית באופן מרוכז. ליגת האומות של אופ"א אומץ רשמית לאחר הצבעה פה אחד בעד של 54 החברות באופ"א (קוסובו עדיין לא הייתה חברה), בהצבעה שנערכה באספה ה-XXXVIII של קונגרס אופ"א, ב-27 במרץ 2014 באסטנה, קזחסטן.

מבנה התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

55 הנבחרות חולקו לארבעה דרגים: בדרג א', דרג ב' ודרג ג' 16 נבחרות ובדרג ד' 7 נבחרות. כל דרג מחולק לארבעה בתים בעלי ארבע נבחרות, פרט לדרג ד', שמחולק לבית בן ארבע נבחרות ובית נוסף בן שלוש נבחרות. ארבע הנבחרות המנצחות מדרג א' עולות לגמר ליגת האומות, שמשוחק בשיטת פיינל פור, כשהמנצחת היא זו שזוכה בגביע. בנוסף, זוכות הבתים בדרגים ב', ג' וד, עולות דרג לעונה שלאחר מכן, והמסיימות אחרונות בדרגים א', ב' וג' יורדות דרג (בדרג ג', שתי האחרונות בלבד, כדי לדעת אלו קבוצות ירדו עורכים משחקים שיקבעו מי שתי הנבחרות שיורדות לדרג ד').

בעונה הראשונה של התחרות הנבחרות חולקו לדרגים לפי דירוג הנבחרות של אופ"א, כאשר בדרג א' ובדרג ב' היו 12 נבחרות, בדרג ג' 15 נבחרות ובדרג ד' 16 נבחרות[2].

בתכנון המקורי הוחלט שמנצחת כל בית תעלה לליגה שמעליה ומפסידת כל בית תרד לליגה שמתחתיה. אולם לקראת העונה השנייה, הוחלט לשנות את כמות הנבחרות בכל רמה כך שבפועל נבחרות שלא היו אמורות לעלות ליגה, עלו ונבחרות שהיו אמורות לרדת ליגה, נשארו בליגה. כך שבליגות א',ב' ו־ג' היו 16 נבחרות (4 בתים של 4 נבחרות). ובליגה ד' היו 7 נבחרות (בית עם 4 נבחרות ובית עם 3 נבחרות). הכלל שמנצחות הבתים יעלו לליגה גבוהה יותר והמפסידות ירדו ליגה, נשאר וימומש לקראת העונה השלישית של התחרות.

העפלה לאליפות אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אליפות אירופה בכדורגל#שלב המוקדמות

בעונת 2018/19, הוחלט שמליגת האומות יעפילו 4 נבחרות לאליפות אירופה בכדורגל (יורו 2020).

בכל אחד מהדרגים נערך פלייאוף עלייה. כל זוכת בית קיבלה כרטיס לחצי הגמר. אם הזוכה היא אחת מ-20 הנבחרות שהעפילו כבר ליורו, הכרטיס עובר לנבחרת הבאה באותו דרג. אם פחות מארבע נבחרות מדרג אחד לא העפילו, הכרטיס עובר לנבחרת מהדרג הבא. בסיכום, ארבע נבחרות העפילו לטורניר, ובכך השלימו את 24 הנבחרות באליפות אירופה.

העפלה לגביע העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מוקדמות גביע העולם בכדורגל

בעונה 2020/21, הוחלט ששתי זוכות הבתים המדורגים הגבוה ביותר שלא העפילו ישירות לאליפות העולם או לשלב הפלייאוף, יעלו לפלייאוף. הפלייאוף ישתתפו 12 נבחרות מהן יעפילו 3 נבחרות למונדיאל.

תוצאות משחקי גמר ליגת האומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מארחת גמר משחק על המקום השלישי
אלופה תוצאה סגנית מקום שלישי תוצאה מקום רביעי
2018/2019 פורטוגלפורטוגל  פורטוגל נבחרת פורטוגל בכדורגל פורטוגל 1–0 נבחרת הולנד בכדורגל הולנד נבחרת אנגליה בכדורגל אנגליה 0–0
6–5 פ
נבחרת שווייץ בכדורגל שווייץ
2020/2021 איטליהאיטליה  איטליה נבחרת צרפת בכדורגל צרפת 2–1 נבחרת ספרד בכדורגל ספרד נבחרת איטליה בכדורגל איטליה 2–1 נבחרת בלגיה בכדורגל בלגיה

לפי נבחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת זכייה סגנות מקום שלישי מקום רביעי
נבחרת פורטוגל בכדורגל פורטוגל 1 (2019)
נבחרת צרפת בכדורגל צרפת 1 (2021)
נבחרת הולנד בכדורגל הולנד 1 (2019)
נבחרת ספרד בכדורגל ספרד 1 (2021)
נבחרת איטליה בכדורגל איטליה 1 (2021)
נבחרת אנגליה בכדורגל אנגליה 1 (2019)
נבחרת בלגיה בכדורגל בלגיה 1 (2021)
נבחרת שווייץ בכדורגל שווייץ 1 (2019)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליגת האומות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ UEFA Nations League receives green light באתר אופ"א (באנגלית)
  2. ^ UEFA Nations League: all you need to know באתר אופ"א (באנגלית)
כדורגל בינלאומי

      פיפ"א | גביע העולם | גביע הקונפדרציות | הדירוג העולמי | כדורגלן השנה

World Map FIFA2.svg
     אסיה: AFCגביע אסיה
     אפריקה: CAFגביע אפריקה לאומות
     צפון ומרכז אמריקה: CONCACAFגביע הזהב
     דרום אמריקה: CONMEBOLקופה אמריקה
     אוקיאניה: OFCגביע אוקיאניה לאומות
     אירופה: UEFAאליפות אירופה