מאבק נוצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מאבק נוצות עשוי נוצת יען.
מאבק עשוי נוצות סינתטיות.

מאבּק נוצות הוא מתקן המשמש לניקוי אבק מרהיטים או יצירות אמנות. המתקן עשוי ידית (לרוב עשויה עץ או פלסטיק אך לעיתים גם שריון צב או שנהב), אליה מחוברים נוצות. בעבר נעשה שימוש בעיקר בנוצות יען אולם כיום נעשה שימוש גם בנוצות תרנגולת או נוצות סינתטיות העשויות חומרים פלסטיים. לעיתים המתקן מאפשר איכסון הנוצות בתוך הידית והן נשלפות מתוך הידית לצורך הניקוי. איכסון הנוצות הנשלפות בתוך הידית משמר את הנוצות מפני פגיעה.

מאבק זה מאפשר ניקוי מדפים עליהם חפצים רבים, כאשר גמישות הנוצות מאפשרת ניקוי האבק מבלי להזיז את החפצים, וכן מאפשרת ניקוי קורי עכבישים המצויים בפינות גבוהות או בסמוך לתקרות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאבק הנוצות הומצא באיווה שבארצות הברית בשנת 1870, כאשר נעשה שימוש בנוצות תרנגול הודו על מנת ליצור מברשת. בשנת 1874 נוסדה חברת הוג דסטר (Hoag Duster) לייצור מברשות על בסיס רעיון זה. באותה שנה סוזן היבארד מז'נבה לייק שבויסקונסין פיתחה מנוצות תרנגול הודו את מאבק הנוצות[1], וב-13 בנובמבר 1874 רשמה פטנט שמספרו 177,939 אשר נרשם ב-30 במאי 1876[2]. רישום פטנט זה הביא למאבק משפטי ממושך בינה לבין בעלה, ג'ורג' היבארד, ולבסוף בדצמבר 1881 קבע בית המשפט לערעורים של המחוז השביעי בשיקגו כי סוזן היא בעלת הפטנט.

מאבקים העושים שימוש נוצות יען פותחו ביוהנסבורג שבדרום אפריקה בשנת 1903 על ידי המיסיונר הנרי בקנר. בקנר שב לארצות הברית ובשנת 1913 פתח חברה לייצור מאבקים העשויים נוצות בת יענה באתול שבמסצ'וסטס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]