מגוב נוכרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרכבה סימן 3 עם מגוב נוכרי
מבט מקרוב

מגוב נוכרי הוא מגוב לפריצת שדות מוקשים המתחבר לרכב קרבי משוריין (רק"מ) כגון טנקים, נגמ"שי חיל ההנדסה וכן הלאה. ה"נוכרי" משרת בצה"ל בחיל ההנדסה ובחיל השריון.

ה"נוכרי" בנוי מזוג קבוצות גלגלי מתכת כבדים בעלי בליטות (בדרך כלל ארבעה גלגלים בקבוצה), המרכב הרתום לטנק באופן שכל קבוצת גלגלים נמצאת לפני אחד מזחלי הטנק. הגלגלים חופשיים על צירם, ואינם מחוברים להינע כלשהו. הגלגלים מתגלגלים מכוח תנועת הטנק שלפניהם ועקב משקלם הכבד מפעילים את המוקשים שנמצאים לפני הזחלים של הכלי. ה"נוכרי" בנוי כך שהפיצוץ של המוקש יעיף את המגוב כלפי מעלה במקום לגרום להם לנזק קבוע. הנוכרי מסורבל מאד בתנועה, במיוחד בשטחים חוליים, מאט את תנועת הטנק אליו הוא רתום, ודורש מנהג הטנק מיומנות גבוהה. באזורי דיונות יש עדיפות למגוב מחרשה ולאמצעי פינוי מוקשים אחרים.

ה"נוכרי" משמש לפריצת הדרך לרק"מ שעליו הוא מותקן ולאלה שנוסעים בטור בעקבותיו. לטנק שדחף את הנוכרי הייתה אפשרות לגרור עגלה 34 שהייתה טעונה שתי שרשראות של בנגלורים, שאותן הוא שחרר בתחילת ה שד"מ. כשהגיע לקצה השד"מ הוא הפעיל את שרשרת הבונגלורים ונוצרה פרצה רחבה ובטוחה באורך של עשרות/ מאות מטרים. העגלה הייתה רתומה לטנק עם פין שאפשר לגזר אותו בפיצוץ שנשלט מתוך הטנק. הטנק משחרר את העגלה וממשיך למשימתו הבאה.

כדי לפנות דרך רחבה ובטוחה יותר משתמשים באמצעי פריצת מוקשים שונים, בהם מגוב רציף המותקן על גבי דחפורי די-9 משוריינים, רקטות ריצוף (כגון ה-CARPET) וצפע שריון.

בצה"ל מצוי דגם נוסף של מגוב נוכרי הנקרא "נוכרי קל", וניתן להתקינו על טנקי מרכבה סימן 4 החדשים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגוב נוכרי בוויקישיתוף