מהנדס חומרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מהנדס חומרים הוא מהנדס העוסק בהנדסת חומרים. כשמנתחים כיום בעיות טכנולוגיות, במקרים רבים פתרונן קשור להנדסת חומרים ולפיתוחם של חומרים חדשים. החומרים איתם עובד מהנדס החומרים הם רבים ומגוונים, וכוללים: מתכות, חומרים קרמיים, פולימרים, מוליכים למחצה, חומרים מרוכבים, על מוליכים, ננו-חומרים, ועוד.

תוכנית הלימוד לתואר מהנדס חומרים כוללת את מקצועות הפיזיקה של מצב מוצק, כימיה, מתמטיקה, מטלורגיה, תרמודינמיקה, תכונות מכניות, חוזק חומרים, מוליכים למחצה, תורת הגבישים (קריסטלוגרפיה), קורוזיה (שיתוך), מכניקת השבר ועוד.

מהנדס החומרים עוסק במגוון תחומים, כולל בחירת חומרים לשימושים הנדסיים שונים, פיתוח חומרים חדשים ושיפור תכונותיהם של חומרים קיימים, פיתוח תהליכי ייצור ועיבוד חומרים, ובחינת חקר כשל של חומרים. בנוסף עוסק מהנדס החומרים באפיון ובדיקת חומרים בכלים כגון מיקרוסקופ אופטי, מיקרוסקופ אלקטרונים, עקיפה של קרני רנטגן, מכשור המשמש לבדיקת התכונות המכניות של חומרים (מתיחה, נגיפה, קשיות), ובחינת הקשר תהליכי היצור שהחומר עבר לבין המיקרומבנה שלו ותכונותיו.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לימודי הנדסת חומרים מתקיימים בישראל במוסדות הבאים:

אגודה מקצועית של מהנדסי החומרים בישראל, הקרויה האגודה הישראלית לחומרים ותהליכים, הוקמה בשנת 1973 ותפקידה לאגד את מהנדסי החומרים בישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]