פולימר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

|

Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.


Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Polypropylene.svg

פּוֹלִימֶראנגלית: Polymer) הוא חומר העשוי ממולקולות ענק שרשראתיות המורכבות מיחידות חוזרות הקשורות ביניהן בקשר קוולנטי. מקור השם "פולימר" הוא ביוונית: כאשר "פולי" משמעו הרבה, ו"מר" משמעו יחידה. יחידה בפולימר נקראת בשם "מונומר"; ביוונית: מונו משמעו אחד, מונומר - יחידה אחת.

פולימרים טבעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מקרומולקולה

הפולימרים הטבעיים המפורסמים והנפוצים הם חלבונים, חומצות גרעין, עמילן ותאית.

פולימרים סינתטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל סוגי הפלסטיק, בהם פוליאתילן, פוליאמיד (ניילון), פוליקרבונט, פוליאוריתן ועוד, מבוססים על פולימרים מלאכותיים. פולימרים מלאכותיים משמשים כמעט בכל התעשיות, כמו רכב, מחשבים ועוד. חלקים מסוימים באקדחים מסוימים (גלוק, למשל, אך לא רק) עשויים מחומר פולימרי. כל החומרים הפלסטיים הם פולימרים, אבל לא כל פולימר הוא חומר פלסטי.

פלמור[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פלמור

הפולימרים נוצרים בתהליך הנקרא פלמור (polymerization) בו מולקולות המגיבים נקשרות ליצירת השרשראות.

ישנם שני סוגי פלמור: פלמור בסיפוח ופלמור בדחיסה. בפלמור על ידי סיפוח המונומר הוא אלקן (תרכובת פחמימנית המכילה קשר כפול) ולצורך התרחשות התגובה דרוש גם יזם או זרז. פילמור על ידי דחיסה אפשרי ב-2 אופנים: א. תגובה בין שני מונומרים שונים , למשל דו חומצה ודו כהל(או דו אמין). ב. תגובה של מונומר אחד בעל שתי קבוצות פונקציונליות שונות, למשל הדרוקסי חומצה. פלמור על ידי דחיסה מתבצע בחימום ובנוכחות חומצה. תהליכי הפלמור עשויים להכתיב את אורך השרשרת שתתקבל, את המסה המולקולרית הממוצעת לפולימר, את דרגת הפלמור ועוד. לפולימרים באורכים שונים ישנן תכונות פיזיקליות שונות של קשיות, אלסטיות, נקודת רתיחה, נקודת התכה ועוד. לכן יש חשיבות רבה לבחירת תהליך הפלמור ולאורכה של השרשרת המתקבלת.

קיימים מספר סוגי פולימר: פולימר מוקצף, פולימר מוצלב ופולימר שרשרתי.

נתונים כימיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסה ממוצעת היא המסה של הפולימר ביחידות של גרם למול.

דרגת פלמור היא כמות היחידות החוזרות הממוצעת, הקיימת בחומר פולימרי מסוים. דרגת הפלמור מחושבת על ידי חלוקת המסה הממוצעת במסה המולרית של היחידה החוזרת.

אורך ממוצע: בשל אורכו של הפולימר הוא יכול להתפתל, דבר הגורם לכך שאורך המולקולה לא קבוע. לכן חושבה נוסחה שתחשב את האורך הממוצע. הנוסחה היא: \bar{r}=\sqrt{n} \cdot l כש-n הוא דרגת הפלמור ו-l הוא אורך המונומר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פולימרים וחומרים פלסטיים , מאת לוי שגיב, הוצאת קרוננברג ספרות מקצועית, תל אביב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]