מוזיקפראיין

מוזיקפראיין, 2020
האולם הגדול מכונה האולם המוזהב

מוזיקפראייןגרמנית: Musikverein) הוא אולם קונצרטים נודע, שנפתח בווינה, אוסטריה ב-6 בינואר 1870 והתפרסם באקוסטיקה המעולה שלו. הוא נחשב לאחד משלושת אולמות הקונצרטים המשובחים בעולם, יחד עם אולם "סימפוני הול" בבוסטון והקונצרטחבאו באמסטרדם. המוזיקפראיין הוא משכנה הקבוע של הפילהרמונית של וינה.


את הבניין הקימה אגודת ידידי המוזיקה של וינה ה-Gesellschaft der Musikfreunde על-פי תוכניות מאת תאופיל הנסן הארכיטקט המוביל באותה עת. הבניין כולל מספר אולמות שהגדול והמפורסם שבהם הוא האולם המוזהב (Goldener Saal) ולצידו ממוקם אולם ברהמס ובו 600 מקומות ישיבה. בניין המוזיקפראיין הוא אחד ממבני הציבור החדשים שנבנו לאורך שדרת ״הרינגשטראסה״, הפרויקט להרחבת העיר עליו הכריז הקיסר פרנץ יוזף. עד מהרה נודע הבניין פשוט כ"מוזיקפראיין" ("אגודת המוזיקה"). מאז 2001 עבר הבניין שיפוצים ובשנת 2014 נוספו לו ארבעה אולמות חדשים לחזרות וקונצרטים.

האולם המוזהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

האולם המוזהב, הנקרא גם האולם הגדול, הוא האולם המרכזי בבניין המוזיקפראיין. אורכו 48 מטרים, רוחבו תשעה-עשר מטר וגובהו שמונה-עשר מטר. האולם מציע מעל 1,700 מושבים ועוד 300 מקומות עמידה. הוא צבוע בעיקר בצבע זהב ותקרתו עמוסה בציורי קיר אלגוריים. שתי שורות של פסלי קריאטידות מוזהבות ניצבות משני צדי האולם ומעניקות לו את מראהו הייחודי. בשנת 2011 התקינה חברת העוגבים האוסטרית ריגר עוגב חדש באולם הגדול. הקונצרט החגיגי של ראש השנה החדשה בווינה מתקיים באולם זה בכל שנה ב-1 בינואר ומועבר בשידור ישיר לעשרות מיליוני צופים בכל רחבי העולם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוזיקפראיין בוויקישיתוף