קריאטידה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקאריאטידות

קריאטידה היא עמוד אדריכלי מפוסל בדמות אישה ניצבת. צורת עמוד זו מכונה על שם הנשים של קאריה, אשר שש כדמותן ניצבות במרפסת הדרומית של מקדש ארכתאון באקרופוליס של אתונה.

האדריכל הרומאי ויטרוביוס מביא פרשנות להצבתן שם בספרו "על אודות האדריכלות" (ספר ראשון, פרק א', 5). לפי ויטרוביוס הסיבה מצויה בהיסטוריה הקדומה של אתונה. בעת מלחמותיה עם פרס (ראשית המאה החמישית לפסה"נ), עשתה העיר קאריה (עיר בפלופונס), יד אחת עם הפרסים כנגד אתונה. לאחר ניצחונה של אתונה על הפרסים היא נלחמה באנשי קאריה, ניצחה אותם, המיתה את כל הגברים ושיעבדה את הנשים. הקאריאטידות נועדו לסמל את ההשפלה של נשות קאריה הנושאות על ראשן את נטל הבושה (ואת גג המבנה) ולהזכיר לציבור את דבר בגידתם של אנשי קאריה ואת עונשם. הסבר זה הוא בעייתי כיוון שפסלי קריאטידות אחרים הופיעו ביוון שנים רבות לפני המלחמה הפרסית. פרשנות אחרת, בעלת הקשר חיובי, מציינת את הדמיון של פסלי הקריאטידה לעלמות העיר קאריה המחוללות בטקס פולחני לכבודה של האלה ארטמיס כשהן נושאות על ראשיהן סלים עמוסי קני סוף.

עמוד אדריכלי דמוי פסל אנושי גברי מכונה בשם אטלס (ברבים אטלנטס), על שמו של הענק מן המיתולוגיה היוונית, שנשא על כתפו את כיפת השמים; וגם בשם טלמון (ברבים טלמונס) על שם בניו הגיבורים של טלמון.

עם הקמת מוזיאון האקרופוליס בשנת 2009, הועברו אליו חמש מן הקריאטידות המקוריות ממקדש הארכתאון (הקריאטידה השישית מוצגת במוזיאון הבריטי בלונדון) ובשטח הוצבו העתקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Architecture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אדריכלות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.