מומיה גואנצ'ית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגואנצ'ים, תושביהם הקדומים של האיים הקנריים, נהגו לחנוט את מתיהם. המומיות הגואנצ'יות התגלו לראשונה במערות בארבעה מתוך שבעת האיים הקנריים. מספרן המשוער של המומיות הוא באלפים, וכיום נשארו רק מעט מהם, רובם באוספים של מוזיאונים. משערים שהמומיות נוצרו לפחות לפני כ-1,400 שנה, אולם אין הרבה מחקר עליהן משום שרבות נלקחו או נעלמו במהלך השנים, במיוחד במאה ה-16.[1]

תהליך חניטת המומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהג זה נועד לשמר את גופתו של המת באמצעות טכניקות חניטה דומות לכאלה שנעשו בתרבויות עתיקות אחרות. מטרת החניטה, על פי אמונתם הדתית הייתה מתוך מטרה להגן על הגוף וכן לסמל את מעמדו החברתי של המת. ככל הנראה הגאונצ'ים חנטו את בני המעמד הגבוה בלבד. שיטתם של בני האי טנריפה הייתה המושלמת ביותר, משום שהמומיות שלהם הם השמורות ביותר באיים ובספרד.

התהליך היה נפרד מגדרית: נשים חנטו נשים וגברים חנטו גברים.[2]

הגואנצ'ים השתמשו בשלוש שיטת חניטה שונות:

  1. הוצאת האיברים הפנימיים.
  2. שימוש בחומרים מיוחדים עבור חניטת הגופה, כמו אדמה ואבן, סוגים שונים של שומן צמחי ושומן מוצק.
  3. בחלק מהמומיות טמנו חול.

בכל שיטה יובשו תחילה המומיות באור השמש. בסופו של התהליך נעטפו המומיות בעורות עזים, כשמספרם של העורות גדל בהתאמה לחשיבותה החברתית של הגופה. לאחר מכן הוצבה במערה לוח מיוחד, ולבסוף הוקמה חומה. כל עזרים אלו עזרו להבטיח את שימורה של המומיה.

בדומה למומיות רבות, גם מומיות אלו נוצלו בידי אנשים שונים, ולפיכך לא נותר מהם הרבה היום. חלק גדול מהמומיות נמכר לאחר ריסוקם לאבקה בתור תרופה בשם "Mummy"-"מומיה". -תרופת מרשם לכאבי בטן של רופאים בימי הביניים. מומיות אלו היוו תחליף למומיות המצריות שאזלו במהלך השנים.[1]

במוזיאון הארכאולוגי של טנריפה מוצגות כמה מן הגופות (ביניהן מומיית סן אנדרס), שהיו במשך מאות בשנים באירופה מקום לסקרנות מדעית ונושא לאוספים. המוזיאון הלאומי לאנתרופולוגיה במדריד מציג מומיה גואנצ'ית.

השרידים החנוטים העתיקים ביותר של האיים הקנריים מתוארכים למאה השלישית לספירה ונמצאו בטנריפה.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מומיה גואנצ'ית בוויקישיתוף
  • Guanche Mummies - מאמר באנגלית על המומיות הגואנצ'יות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 Guanche Mummies, World Mummies
  2. ^ The Guanche Mummies of the Canary Islands], אתר Archaeology
  3. ^ Las momias guanches más antiguas de Canarias se conservan en Tenerife