לדלג לתוכן

מונקר ונקיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מונקר ונכיר (ערבית: منكر ونكير. תעתיק מדויק: מֻנְכַּר וְנַכִּיר) הם שני מלאכים המוזכרים בתאולוגיה האסלאמית, אשר תפקידם לבחון את המת בעת כניסתו לקבר[1]. משמעות שמותם היא "זה שסולדים ממנו" ו"זה שסולד".

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלאכים הללו מתוארים כישויות בעלות עיניים שחורות ומבט קר, בעלי כתפיים רחבות, ואשר אוחזים בידיהם פטיש גדול וכבד. כאשר על פי המסורת האסלאמית, כאשר צמד המלאכים הללו מדבר, שלהבות של אש ניתזות מפיותיהם.

התשאול שבקבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי האמונה האסלאמית, לאחר שבן אדם נפטר, הנשמה שלו עוברת לשלב מעבר, אשר נמצא בקרבת הקבר שלו (גם אם האדם לא נקבר, הנשמה עדיין, כך לפי המסורת, שוכנת באדמה בקרבת מקום הפטירה)[2].

לאחר שהקבורה והלוויה מסתיימות, צמד המלאכים מגיע אל המת ושואלים אותו שלוש שאלות: "מי האלוהים שלך? מהי הדת שלך? מה אמונתך בנוגע למוחמד?". האדם המאמין אמור להשיב שהאלוהים שלו הוא אללה, שהדת שלו היא האסלאם, ושמוחמד הוא הנביא שלו. אם אכן זאת הייתה התשובה, אז האדם יבלה בנעימים, עד ליום תחיית המתים, בו הוא יכנס לגן העדן[3].

אם האדם לא ענה נכון על שלוש השאלות הללו, מנוחתו לא תהיה נעימה, והוא יסבול בקבר עד ליום תחיית המתים, בו הוא יכנס לגיהנום[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sense Islam (2016-12-06), 3 Questions From Angels Munkar And Nakir- Watch This Before You Sleep, נבדק ב-2018-09-17
  2. ^ LoveAllah328 (2012-11-21), The Grave Exam (MUNKAR and NAKIR) - by Sheikh Feiz Muhammad, נבדק ב-2018-09-17
  3. ^ "Munkar and Nakir". WikiShia (באנגלית). נבדק ב-2018-09-17.
  4. ^ Authentic Descriptions of Munkar and Nakeer - islamqa.info, islamqa.info (באנגלית)