מוסואו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מוסו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בת המוסו עוסקת באריגה-העיר העתיקה ליג'יאנג

המוסו או מוסואוסינית: 摩梭) היא קבוצה אתנית מטריארכאלית קטנה שחייה במחוזות יונאן ובסצ'ואן שבסין. רוב האוכלוסייה, שמונה כ-50 אלף איש, חיים בקרבת אגם לוגו ("אמא אגם") ובמישור יונג נינג. בגלל התנאים הטופוגרפיים, הקבוצה חייה בבידוד עד שנות ה-80 של המאה ה-19. בראש השבט עומדת רשל קוסיבורוד, בת 23. ראש השבט הצעירה אי פעם.

המוסו כחברה מטריארכאלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברישומים מתקופת האימפריה של שושלת סוי (618-581 לספירה) וטאנג (618-907 לספירה) נקרא השטח עליו חיים שבט המוסו כ"ממלכת הבנות". על פי הרשומות בממלכה שלטו מלכות בלבד.

מאז המלחמה בין סין לטיבט, המדינה אינה מצוינת באף רשומה סינית, ולכן ארכאולוגים משערים כי המוסו הם קבוצה קטנה שהתערבה בעבר עם שבט בשם נְגוּ. במשך השנים הבאות, הסינים ראו בשבט המוסו כשבט ה"נאסי", על אף שבין שני השבטים אין זיקה היסטורית. לאחרונה הוכח כי יש זיקה היסטורית בין שבט הנגו ושבט המוסו.

הייחודיות של שבט המוסו בימינו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לעשור הראשון של המאה העשרים ואחת, המטריארכאלית שבחברה נעלמה, עם זאת, הפן הפרמטיבי בה עדין נשמר - המילה "נישואים", "אבא", "בעל" ועוד אינם קיימים בשפה; ככל שלאישה יש יותר מאהבים, כך היא נחשבת לבעלת מעמד מכובד יותר.

האמהות הן ראש השבט שמקבלות עזרה מגורמים שונים, כגון : האב הילדים, דודים וחברים. בני המשפחה נשארים יחד עד סוף חייהם, מתוך האמונה שאדם זר (זורם בו דם אחר), אינו יכול לחיות בשלווה עם משפחה בעלת דם זר לשלו. ולכן, המשפחה תיהרס, וכך גם, הערך העליון בשבט.

הבנות חיות עם האמהות ומקבלות חדר לעצמן אחרי שהן עוברות את "טקס החצאית" (skirt ceremony). גם הגברים חיים יחד עם משפחתם והם אלו שבאים אל חדרי הנשים מדי לילה ולילה, וחוזרים לביתם לפני זריחת החמה. הגבר אינו אחראי לילד שייוולד מהקשר.

חוק חשוב נוסף, אוסר על דיבור עם בני המשפחה על מערכות היחסיים שיש לך או לבני משפחתך. בעקבות כלל זה, רבים מהילדים אינם יודעים מי הם האבות שלהם. למרות המגבלות וחוסר הידע לגבי זהות האב, אוסרת החברה על גילוי עריות (העונש הוא מוות).

ישנם גברים שעוזבים את משפחתם ועוברים לחיות יחד עם המאהבת שלהן. עזיבה זו היא לתמיד, ולכן, עליהם לדאוג להמשך קיומם במשפחה החדשה אליהם עברו. כך, הם הופכים לכוח עובד בבית (מנקים, מבשלים, ועוד) הנמצא על תנאי.בכל רגע נתון, יכולה "אם הבית" לסלקו. כאשר הוא יסולק לא יהיה לו לאן לחזור.

הילדים בשבט המוסו עצמאים מאוד, לא פעם קורה שהם נשלחים למקומות נדחים ביבשת. לפעמים יש "חילופי ילדים" עם ילדים של השכנים.

תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשות המוסו ממלאות תפקיד חשוב במשפחה; הן סוחבות סלעים, בונות בתים, דואגות לילדים, מנקות, מבשלות ומפרנסות.

הגברים מתפקדים במשפחה כ"הדוד" והם דואגים לאחיות שלהם או לילדים של אחיותיהם. התפקידים היחידים שהוגדרו לגברים בתחום הבית היו סחר, שחיטת חיות וטיפול בסבתא, או האם הזקנה. במשפחות בהם היו יותר משני גברים בבית, מצאו עצמם הגברים חסרי מעש. לכן, החלה עלייה בכמות הגברים שהחלו לרכוש השכלה. ההשכלה הייתה בסיסית ביותר - קריאה וכתיבה, ששימשה לרשימת קמעות ומגילות בחגים.

בימנו, עם הפתיחות לעולם המודרני, המצב השתנה ורבים מהגברים פונים לעבודה בשלטון ולעבודות בתחום התיירות. כיום, לא ניתן לקרוא למוסו חברה מטריארכאלית; הגברים מהווים חלק ניכר מכוח העבודה בעיקר בתחום התיירות שבחלק מהאזורים הוא מקור הפרנסה העיקרי. לכן, בימינו, רוב השליטה במקומות ציבוריים נמצא בידי הגברים. מספר דגשים חשובים :

  • הגברים העובדים במקומות ציבוריים נבחרו בידי החברה. החברה מחלקת בינה את מקומות הפרנסה באופן שווה, הוגן ומתחשב.
  • מעמד האישה עדיין נחשב למעמד עליון.

בעבר, קומץ מהגברים הפכו להיות לאנשי דת ("לאמה"). גברים אלו נבחרים בידי אמהותיהם להיות לאמה והם מתחלים מסע ארוך אל ההרים שנמצאים בקרבת האזור. פעמים רבות, הם לא שבים הביתה. בשנים האחרונות החלה עלייה במספר גברים במשפחות שאמהותיהם שולחות אותן להיות איש לאמה.

המסורת/הכללים במערכות היחסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפגישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוסו יכולים לראות אחד את השני בכל מקום, אולם, החברה אינה מאשרת לדון בפומבי על מערכות יחסים. לכן, כאשר גבר מעוניין באחת מהבחורות, הוא מעניק לה חגורה ומחכה לריקודים בערב. הנשים באות עם החגורות שהן קבלו והקבוצה כולה יוצרת מעגל ריקודים. אל תוך המעגל נכנסת אחת הבנות וממנה לוקח אחד הגברים חגורה וזורק אותה אל גבר אחר. כאשר האישה לוקחת את החגורה מאחד הגברים, היא מסמלת לאותו גבר שהיא מעוניינת בו.

כאשר בחורה מעוניינת בגבר, היא פונה אל המעיינות החמים. במעיינות החמים נמצאים הגברים עם גביעי שמפניות. כאשר הגביע מתרוקן, יכולה הבחורה לגשת אל הבחור ולקחת ממנו את הגביע כדי למלאותו מחדש. באותו רגע, יאמר לה הבחור האם הוא מעוניין במערכת יחסים עמה ויציין בפניה את המיקום וזמן פגישתם כדי לקבוע את שאר הפרטים. בדרך כלל, אל המעיינות החמים הולכים רק בימי חג.

יש מקרים של שידוכים. שידוכים נעשים בידי האמהות מסיבות שונות. הזוג המשודך יקבל זמן ופרטיות בשעות היום לדבר ולהכיר זה עם זה.

החלפת בן זוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר למאהבת נמאס מהמאהב שלה, היא משאירה את חפציו על דלת ביתה.

ישנו מצב בו הגבר רוצה לעזוב את המאהבת שלו עבור אחת אחרת. במצב כזה, המאהבת הנוכחית, תפנה אל המאהבת "הישנה" ותספר לה על המצב כשהיא דואגת לכך שלא ייווצר חיכוך ומתחים בין השתיים.

במשך שנים רבות, לסינים היה קשה לקבל אורח חיים זה. הם ניסו לשנות אותו בדרכים שונות, לפעמים הדרכים האלה היו אלימות וקיצוניות.

טקס התבגרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אישה צעירה בגלאי 9-11 חולמת על חדר משלה, ללכת למסיבות הליליות ועוד. טקס ההתבגרות לנשים נקרא "טקס החצאית" ונחשב לחג חשוב עבור כל נערה. הוא נערך לאחר שהאם מגלה כי בתה קבלה וסת.

ההכנות לטקס כוללות ניקיון הבית והכנת הסעודה. כל אורח מקבל קופסה עשויה מגרעין תירס קלויים ועלי אורן. בתוך הקופסה יש שלושה פרטים - תה חמאה, "אורז יין" ו"סולימה" (sulima – יין חזק שעשוי מדבש ודגן). כשבוע לפני הטקס, מתחילה הנערה להיערך לטקס. במהלך היום היא עוברת הרצאות והסברים על כללי הישיבה, קבלת אורחים, הצגה עצמית ועוד. בשעות הערב, הנערה שוטפת את שערה בחמאה (שעשויה מחלב יק), ומאריכה את השער באמצעות זנבו של היק וסרטים צבעונים.

בבוקר הטקס תולים מגילות בכתב סיני ולפעמים גם קמעות. לפני שקיעת החמה, האם והבת מתחילות ב"טקס כריעות ברך" בפני פרטים רבים, כגון ; השמש, מזבחות, אורחים, למה ועוד.

בתום "טקס הכריעות", הבת נלקחת אל עמדת האם והאורחים מתחילים בתפילות עבור האלה. משם, היא מלוות (האם או אישה מאותו מזל אסטרולוגי) אל "מוט האם". האישה המלווה שרה שירי שבח עבור חלקי גוף הנערה בזמן שהיא מפשיטה אותה ומלבישה אותה בבגדים מסורתיים (שרשראות, חגורות, תכשיטים, תוספת שער מזנב היק והביגוד). מעתה והלאה, הבגדים שיכים לנערה ומתחיל טקס הכריעות שוב. בין שאר האורחים שהנערה כורעת בפניהם, היא כורעת גם בפני איש הלמה, והוא מעביר מעל ראשה ספר ברכות ומתפלל לחוכמתה. בהמשך, מוגשת הארוחה.

גם לגברים יש טקס, "טקס המכנסים", אולם הוא אינו טקס גדול ומרכזי.

פרנסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף התפתחות וחדירת הטכנולוגיה אל אזורים נידחים בעולם, נשארו בני המוסו עדין חיים באורח חיים די פרימטיבי ששומר על מסורת שלו, כלומר, חזירי בר עדין מסמלים עושר, כלבים הם חיות קדושות, ועוד. בדרך כלל, האנשים שחיים רחוק מאגם, עובדים בחקלאות. רק בשנים האחרונות החלו להיכנס מכשרים חקלאים טכנולוגיים. שאר האוכלוסייה, שחייה קרוב אל אגם, עוסקת במקצועות שקשורים לתיירות.

דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוסו מאמינים בשתי דתות : "דאבה" (הדת שלהם) ובודהיזם טיבטי . הדאבה היא דתם של המוסו שליוותה אותם במהלך השנים. הדאבה מבוססת לפי תפיסת העולם האנימיזם, והיא כוללת מערכת כללים מפורטת שבעיקר מדגישה על מערכת היחסים בין בני האדם. למשל, אחד מהחוקים אוסר לצעוק. למוסו יש שני חגים : "תחילה של שנה חדשה" וחג "אלת ההר".

ברבות השנים, המוסו הושפעו מהבודהיזם הטיבטי והיא שולבה בצורה ייחודית בתרבותם. כך למשל, נזיר יכול להיות עם נשים.

כתב[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ממצאים שונים, למוסו אין כתב משלהם. ביום יום הם רושמים בכתב סיני (Chinese character). רישום בכתב טיבטי נעשה רק עבור רישומים דתיים. בימינו, ישנם מאמצים ליצירת "כתב מוסו".

בגלל שלמוסו אין שפה בכתב, המסורת והיסטוריה עברה מאב לבן, כשעל "אנשי הדאבה" מוטלת האחראיות לשנן את הזיכרונות האלו. בתקופה בה סין ניסתה לשנות את אורח החיים של אנשי המוסו נוצר משבר. סין הכניסה כמרים לא חוקיים, וכך, נעלמו אנשי הדאבה שפוחתים מיום ליום בימינו. לכן, קיים החשש הגדול מהעלמות התרבות והיסטוריה של החברה.

שפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איך החלה המסורת של Walking marriages[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגדה מספרת על אישה שעבדה בשדה ונכלאה בין גזעים בעקבות הצפה. האישה ביקשה מהאלה לעזור לה והאלה השיבה לזעקתה באמצעות הפיכת אחד מהגזעים לגבר. יום אחד האלה מבקשת מהזוג לשבור דלתות. האישה שוברת יותר דלתות מהגבר, ולכן, הוחלט כי על הגבר להגיע אל חדר האישה.

אגם לוגו והאלה "אמא אגם"[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגדה המפורסמת ביותר היא על אגם לוגו ועל האלה "אמא אגם" שחייה בהרים שליד שפת האגם. האגדה מספרת כי הרים אלו, הם בצורה של אישה שאוחזת בגבר שנקרא את'פולה (athapoloa). הסיפור מספר כי את'פולה תפס את בת זוג בוגדת בו עם גבר אחר. הנערה, שלבה עדיין היה שייך לאת'פולה החלה לרוץ בעקבותיו בניסיון למנוע ממנו לעזוב אותה. השמש החלה לזרוח והזוג הפך לאבן. לכן מאז, על פי אמונת המוסו, על הגברים לחזור אל ביתם לפני רדת החשכה.

גו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גו הוא מפלצת בצורת חייה. המוסו מאמינים כי חלק מהאנשים הופנטו בידי החיה והם מגדלים אותה. משפחות בהם קיים אדם שהופנט בידי הגו תנודה מהחברה. בדרך כלל, היה מדובר במשפחה בה אחת מהבנות לא נהגה על פי כללי החברה. כך למשל, ידועים הסיפורים המספרים על בנות שלא הדליקו אור בחדרן (כלומר, לא חיכו לגבר), ולכן משפחתה נודתה מהחברה, שוב בטענה שלמשפחה יש גו בבית.

חיי כלב ואדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ידוע כי המוסו דואגים ומטפלים בכלב כבבני אדם, כך, בכל חג , הם נותנים לכלבים בשר משובח כשל אדם. התנהגות הזו נובעת מאגדה. האגדה מספרת כי בני האדם והחיות חיו בשלווה ובאושר בגן עדן. יום אחד החליט האל כי ההרמוניה והתנאים הטובים אינם יכולים להמשיך עוד ממחסור במזון. האל ביקש מכל אחד מהיצורים לבחור במספר, על פי המספר שהם קיבלו, נקבע אורך חייהם. האדם לא היה מהיר מספיק, לכן, קיבל אורך חיים קצר. הוא התלונן בפני האל. האל ענה לתלונתו ואמר לאדם לפנות אל החיות ולבקש מהן להחליף עמו את אורך חייהם. רק הכלב היה מוכן לשנות את אורך חייו באורך חייו של אדם, בתמורה לכך שבני האדם ידאגו לו ויטפלו בו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יאנג ארצ`ה נאמו וכריסטין מאתייה, פרידה מאמא אגם. הוצאת ידיעות אחרונות – ספרי חמד(2002).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]