לדלג לתוכן

צדק פרטי – הבדלי גרסאות

נוספו 17 בתים ,  לפני 8 שנים
מ
בוט החלפות: \1-\2\3 ב\4\5, פרנק, שנייה\1, להיעזר, תשבחות, ארצות הברית
מ (בוט החלפות: \1-\2\3 ב\4\5, פרנק, שנייה\1, להיעזר, תשבחות, ארצות הברית)
}}
 
'''צדק פרטי''' (ב[[אנגלית]] '''Justified''') היא [[סדרת טלוויזיה]] [[ארצות הברית|אמריקאית]], שפותחה על ידי [[גרהם יוסט]]. התוכנית מבוססת על ספריו של [[אלמור לנארד]], "פרונטו" ו"Riding the Rap" ועל הסיפור הקצר שכתב "Fire in the Hole". הסדרה מתרחשת בעיר [[לקסינגטון]] שבמדינת [[קנטקי]] בארה"בבארצות הברית, ובמחוז הארלן באזור ההררי של מזרח קנטקי. הסדרה עוסקת בעיקר ב[[שירות המרשלים של ארצות הברית|מרשל]] ריילן גיבנס, בגילומו של [[טימותי אוליפנט]].
 
הסדרה עלתה לשידור ב16ב-16 במרץ 2010 ברשת [[FX Networks|FX]] בארצות הברית. בארץ התוכנית משודרת בערוץ [[HOT3|Hot 3]] בכבלים.
 
==עלילה==
בסוף העונה בו הורג את כל חברי הקהילה הדתית של בויד כנקמה על כך שבויד פעל נגד סחר הסמים שלו. לאחר מכן בו נהרג על ידי מתנקשים ממיאמי שמעוניינים לרצוח אתל ריילן. ריילן עוזב את אווה ומתחיל במערכת יחסים עם אשתו לשעבר.
 
===עונה שניהשנייה===
העונה השניההשנייה עוסקת בעיקר בעסקי הפשע של משפחת בנט, בהנהגת אם המשפחה מגס בנט (מרגו מרטינדל). משםחת בנט התחזקה עקב נפילת משפחת קראודר. הם עוסקים בעיקר בסחר בסמים אך גם עוסקים בסחר קרקעות על מנת לסחוט מחברת כריית הפחם סכומי כסף גדולים.
 
ריילן נעשה מעורב בגלל יריבות משפחתית ישנה בין משפחתו למשפחת בנט ובגלל נערה צעירה שבאה לידיעת משרד השריף לאחר שהיא הוטרדה מינית. אביה של הנערה נרצח על ידי מגס בנט ומגס מאמצת את הנערה אשר אינה יודעת את האמת.
בעונה השלישית ריילן נאלץ להתמודד עם רוברט קווארלס (ניל מקדונה), מאפיונר מהמאפיה של [[פרנקפורט (קנטקי)|פרנקפורט]] אשר הוגלה למחוז הארלן ומנסה בכוח לחסל שם כל עסקי סחר שמים מלבד אלו שלו ובכך נעשה אויב של ריילן ובויד.
 
אלסטין ליימהאוס, מנהיג ישוב של אפרו-אמריקאים במחוז הארלן, מתפקד כבנק עבור הפושעים באזור ודואג להיות מיודע בכל הנעשה במחוז במטרה לזהות הזדמנויות עסקיות ולהגן על אנשיו. הוא נעשה מעורב בעלילה כאשר דיקי בנט שבורח מהכלא מנסה להשיג את הירושה שלו, שאותה אלסטין מחזיק. בויד מנסה להעזרלהיעזר באלסטין במאבקו נגד קווארלס.
 
במהלך העונה וינונה מגלה שהיא בהריון מריילן, אך מחליטה לעזוב אותו. אווה קראודר נעשית מנהלת בית הזונות של בויד. ארלו מתחיל להראות סימנים של [[דמנציה]] רוצח שוטר ונכלא.
 
===עונה רביעית===
העלילה המרכזית בעונה הרביעית עוסקת בתעלומה בת 30 שנה של אדם שנפל מהשמיים עם שק מלא סמים. התעלומה קשורה בדרך כלשהי לארלו גיבנס ולמאפיה של פראנקפורטפרנקפורט.
בתחילת העונה ריילן מנסה להשיג כסף על מנת לעזור לוינונה עם התינוק שלו. בויד מתמודד עם כנסייה נודדת חדשה במחוז הארלן שגורמת למכורי סמים להיגמל.
 
==הפקה==
הפורמט של הסדרה השתנה מאוד במהלך העונה הראשונה. דמותו של בויד קראודר הייתה אמורה למות בסוף הפרק הראשון. אך לבסוף הוא הושאר בחיים ונעשה דמות חוזרת בהמשך העונה. החל מהעונה השניההשנייה דמותו נעשתה דמות ראשית וחלק גדול מהעלילה של הסדרה התחיל לסוב אך ורק עליו.
 
עוד במהלך העונה הראשונה התחילו להתמעט הפרקים בסדרה עם עלילה עצמאית מהעלילה העונתית ובמקביל פחת תפקידם בסדרה של המרשלים הנוספים שעובדים עם ריילן, טים גטרסון (ג'ייקוס פיטס) ורייצ'ל ברוקס (אריקה טאזל), והבוס שלו ארט מולן (ניק סירסי). הקו הזה נמשך גם בעונות הבאות. הדמויות האלו עדיין נחשבות לדמויות ראשיות בסדרה אך אינם מופיעים בכל פרק (בעוד בויד ואווה קראודר כן).
 
===ביקורות ופרסים===
הסדרה קיבלה תשבוחותתשבחות קבועות ממבקרים במהלך ארבעת עונותיה עד כה.
 
הסדרה, כותביה ושחקניה היו מועמדים להרבה פרסים עד כה, בין היתר לשבעה פרסי אמי, מתוכם הם זכו בשניים אחד למרגו מרטינדל על גילום הדמות של מגס בנט בעונה השנייה, ושני ל[[ג'רמי דיוויס]] על גילום דמותו של דיקי בנט בעונה השלישית.