לדלג לתוכן

מרד ינואר – הבדלי גרסאות

נוספו 73 בתים ,  לפני 7 שנים
סקריפט החלפות (תוכנת), ויקישיתוף בשורה
(יצירת דף עם התוכן "'''מרד ינואר''' (בפולנית: '''powstanie styczniowe''') היה התקוממות של המיעוט הפולני בשטחה של האימפרי...")
 
(סקריפט החלפות (תוכנת), ויקישיתוף בשורה)
'''מרד ינואר''' (ב[[פולנית]]: '''powstanie styczniowe''') היה התקוממות של המיעוט הפולני בשטחה של [[האימפריה הרוסית]], התקוממות שפרצה ב-22 בינואר [[1863]]. ההתקוממות חלה באזורים שביום מהווים את [[פולין]], [[ליטא]], [[לטביה]], [[בלרוס]], חלקים מ[[אוקראינה]] וחלקים ממערב [[רוסיה]]. ההתקוממות הסתיימה עם תפיסתם של אחרוני המורדים, בשנת [[1865]].
 
ההתקוממות החלה כמחאה ספונטנית של צעירים פולנים נגד גיוס החובה לצבאו של ה[[צאר]] הרוסי. למרד הצטרפו קצינים בכירים ממוצא פולני וליטאי. המתקוממים היו נחותים במספרם ובחימושם ביחס לצבא הרוסי, ועברו במהרה למלחמת [[גרילה]]. הם לא זכו לניצחונות צבאיים בולטים ולא כבשו ערים ראשיות או נקודות צבא מבוצרות, אך קריאתם לאחדות לאומית ותכניתםותוכניתם הכלכלית, להענקת אדמות לאיכרים, הובילה לחיסול זכויות היתר של האצולה הפולנית, ה[[שלאכטה]] (szlachta). בין המתקוממים היו יהודים שלחמו בגדוד על שם [[ברק יוסלביץ']].{{הערה|[http://www.yadvashem.org/yv/he/exhibitions/communities/plonsk/before_holocaust.asp על השתתפותם של יהודים] מ[[פלונסק]] במרד, באתר [[יד ושם]]}}
 
בעקבות המרד ביטל הצאר [[אלכסנדר השני, קיסר רוסיה|אלכסנדר השני]] את נוהגו להעניק קרקעות לאיכרים הפולנים. רבים ממנהיגי המרד וממשתתפיו [[הוצאה להורג|הוצאו להורג]] או גורשו ל[[סיביר]].
 
==קישורים חיצוניים==
{{ויקישיתוף בשורה}}
 
==הערות שוליים==