לדלג לתוכן

Cygwin – הבדלי גרסאות

הוסרו 778 בתים ,  לפני 14 שנים
עריכה
({{לערוך|סיבה=מסתמך על ידע מוקדם שלא לצורך}}; פירוט ודיוק בכיתוב תמונה)
(עריכה)
 
[[תמונה:Cygwin X11 rootless WinXP.png|שמאל|ממוזער|250px|חלונות של תוכנות העושות שימוש ב־Cygwin במערכת ההפעלה Windows.]]
'''Cygwin''' היא אוסףחבילת של [[תוכנה|תוכנות]] ושל כלים חופשיים שפותחושפותחה במקור על־ידי [[Cygnus Solutions]], כדיעל מנת לאפשר למערכות הל[[חלונות]] למיניהן להתנהג כמומערכת הפעלה|מערכת [[יוניקסההפעלה]]. Cygwin נועדה בעיקר להקל על [[הסבהחלונות]] (porting)להתנהג שלבצורה תוכנותדומה הרצות על ארכיטקטורתלמערכת [[POSIX]], כך שיעבדו על מערכות [[Windowsיוניקס]]. תוכנות שהוסבו ל־Windows על־ידי Cygwin רצות בצורה אופטימלית במערכות [[Windows NT]], ויכולותוחלקן גם יכולות לרוץ בצורה משביעת רצון במערכות [[Windows 9x]]. כיום, Cygwin מפותחת על־ידי צוות המפתחים של [[Red Hat]] ואחרים, והיא עובדת על כל מערכות חלונות, פרט לגרסת כ[[Windowsתוכנה CEחופשית]].
 
== תיאור ==
Cygwin כוללת ספריית פקודות (קובץ cygwin1.dll המתנהג כ[[אמולטור]]), הנקראות בעגה של Win32 פקודות [[API]], כלי פיתוח מבית [[GNU]] כמו GCC ו־GDB כדי לאפשר פיתוח תוכנה בסיסי, ומספר יישומים נפוצים של יוניקס שעברו הסבה. המערכת הגרפית X התווספה ל־Cygwin ב־[[2001]].
Cygwin כוללת ספרייה שמיישמת את פקודות המערכת של תקן [[POSIX]] בעזרת פקודות מערכת של [[חלונות]], כלי פיתוח מבית [[GNU]] (כגון GCC ו־GDB) כדי לאפשר פיתוח תוכנה בסיסי, וכן מספר גדול של כלי יוניקס נפוצים. החבילה לא מאפשרת להריץ יישומי לינוקס על חלונות, ויש צורך לבנות את התוכנות מ[[קוד מקור|קוד המקור]] שלהן כדי שיפעלו תחת חלונות.
 
חברת Red Hat מוציאהמפיצה את Cygwin תחת רישיון [[GPL]], אך עם סעיף המחייב שתוכנות המתמשות ב־Cygwin יהיו תחת רישיון של [[קוד פתוח]]. Red Hatהחברה גם מאפשרת לרכוש רישיון שיאפשרמסחרי לגורמיםשמתיר מסחרייםלהפיץ להשתמשתוכנה ב־Cygwinקניינית אשר מבוססת על Cygwin.
* Cygwin לא מריצה יישומי לינוקס על חלונות, אלא בעזרתה יש לבנות את התוכנות מ[[קוד מקור|קוד המקור]] כדי שיפעלו תחת חלונות.
* Cygwin לא מאפשרת ליישומי חלונות להשתמש בפונקציות של לינוקס. שוב, כדי שתוכנות יוכלו להשתמש בפונקציונליות של לינוקס, יש לבנות אותן מחדש מקוד המקור בעזרת Cygwin.
 
חברת Red Hat מוציאה את Cygwin תחת רישיון [[GPL]], אך עם סעיף המחייב שתוכנות המתמשות ב־Cygwin יהיו תחת רישיון של קוד פתוח. Red Hat גם מאפשרת לרכוש רישיון שיאפשר לגורמים מסחריים להשתמש ב־Cygwin.
 
קיימים יישומים רבים שעברו הסבה מלינוקס לחלונות וניתן להריץ אותם אך ורק בנוכחות cygwin1.dll.
 
== היסטוריה ==
Cygwin התחילה את דרכה ב־[[1995]] כפרויקט של [[סטיב צ'מברליין]], מהנדס ב־Cygnus, ששם לב שחלונות NT ו־95 משתמשות באובייקטיםבפורמט ל[[קבצי אובייקטים]] שכבר היוהיה קיימיםבשימוש ב־GNU, וש־GNUושממילא GNU עצמה תומכת במחשבים מבוססי [[x86]]. כך, לפחות בתאוריה, ניתן היה לנתב את GCC כדי שהוא [[מהדר|יהדר]] עבור חלונות. תאוריה זו הוכחה כנכונה והפכהושימשה כבסיס לאב־הטיפוס של סייגוויןCygwin.
 
השלב הבא היה לפתח גרסה של GCC שירוץשתרוץ על מערכות Windows, אך זהמה דרששדרש פונקציונליות רבה של יוניקס, כך שהפתרון היה "לתרגם" קריאות של יוניקס לפקודות בחלונות.
 
עד [[1996]] מפתחים נוספים הצטרפו לפרויקט, והיה כבר ברור ש־Cygwin תהיה דרך נוחה לספק את הכלים של Cygnus למערכות Windows (קודם לכן השתמשו ב־[[DJGPP]]).
בסביבות [[1998]], Cygnus החלה להציגלהציע את Cygwin כחבילה נפרדת העומדת בזכות עצמה.
הנוחיות באה לידי ביטוי במיוחד באפשרות של [[מהדר]] רב־פלטפורמי ורב־כיווני.
בסביבות [[1998]], Cygnus החלה להציג את Cygwin כחבילה נפרדת העומדת בזכות עצמה.
 
== קישורים חיצוניים ==
93

עריכות