לדלג לתוכן

אפרם צימבליסט: הבדלים בין גרסאות

נוספו 36 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
קישורים פנימיים
מ (קישורים פנימיים)
צימבליסט נולד ברוסטוב על נהר [[דון]] במשפחה יהודית, לאב מנצח. בגיל תשע ניגן אפרם [[כינור ראשון]] ב[[תזמורת]] של אביו. בגיל 12 נכנס ל[[קונסרבטוריון]] של [[סנקט פטרבורג]] ולמד אצל [[ליאופולד אאואר]]. אחרי סיום לימודיו הפיע לראשונה כסולן ב[[ברלין]], בנגינת ה[[קונצ'רטו]] של [[יוהנס ברהמס|ברהמס]]. הופעתו הראשונה ב[[לונדון]] הייתה בשנת [[1907]] וב[[ארצות הברית]] בשנת [[1911]], עם [[התזמורת הסימפונית של בוסטון]]. לאחר זאת השתקע בארצות הברית. צימבליסט עשה רבות לעידוד הביצוע של [[מוזיקה עתיקה]] וקירובה לקהל הרחב.
צימבליסט נישא ל[[זמר|זמרת]] ה[[סופרן]] ה[[אמריקה|אמריקאית]] [[אלמה גלוק]] ובמשך שנים אחדות יצאו יחד לסיורי קונצרטים. אלמה גלוק מתה בשנת [[1938]].
 
בשנת [[1928]] החל צימבליסט ללמד ב[[מכון קרטיס למוזיקה]] ב[[פילדלפיה]]. בשנת [[1943]], שמונה שנים לאחר שהתאלמן, נישא למייסדת המכון, מרי לואיז קרטיס בוק. הוא ניהל את בית הספר משנת [[1941]] עד [[1968]]. בין תלמידיו היו [[אוסקר שומסקי]] ו[[פליקס סלטקין]].
 
צימבליסט פרש מנגינה ככנר בשנת 1949, חזר ב-[[1952]] לנגן בביצוע הבכורה של הקונצ'רטו לכינור של [[ג'אן קרלו מנוטי]], המוקדש לו. פרש סופית מנגינה בשנת [[1955]]. צימבליסט ישב בחבר השופטים בתחרות [[פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי|צ'ייקובסקי]] הבינלאומית בשנים [[1962]] ו-[[1966]].
 
יצירותיו כוללות קונצ'רטו לכינור, "[[רפסודיה]] אמריקאית" ופואמה סימפונית בשם "דפניס וכלואה".