לדלג לתוכן

דגימה מוכתמת – הבדלי גרסאות

הוסרו 2 בתים ,  לפני 16 שנים
מ
בוט - מחליף מסויימ במסוימ
מאין תקציר עריכה
מ (בוט - מחליף מסויימ במסוימ)
'''דגימה מוכתמת''' הוא [[כשל לוגי]] מסוג [[שגיאות תצפית]], השייך לקבוצת [[כשלי היקש]] בו מוקשת מסקנה מתצפית שהושגה באופן שישנה סבירות שיטה או ישחית את התוצאות. בכשל דגימה מוכתמת התצפית היא הבעיה, משום שהיא גורמת לשינוי ועיוות בתוצאות.
 
דוגמה טיפוסית לדגימה מוכתמת הוא שאלון שבו יש שאלה טעונה, או מתן רמזים חזותיים או אחרים המצביעים על התשובה המועדפת. יש להבחין, עם זאת, בכך שלעתים 'הכתמת' הדגימה היא חלק מהליך הניסוי. לדוגמה, כאשר בוחנים תגובה של משתתף בניסוי עם ובלי דירבון לפעולה מסויימתמסוימת (השפעה חברתית), המדגם שאינו מוכתם הוא בקרה לחלק המדגם שהוכתם בכוונה תחילה.
 
בעיות וכשלי דגימה מוכתמת הן מן החמורות שבבעיות במדעים העוסקים בעיקר בחקר בני אדם בסביבה חברתית, כמו פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה וכלכלה. בתחומי חקר אלו, אין למעשה דרך להמנע מהכתמה כלשהי של הדגימה, משום שעצם קיומו של צפיין במהלך ניסוי משנה את תוצאותיו. הדוגמה הבולטת ביותר לכך הוא [[אפקט הותורן]], שבו התוצאות משתנות משום שמושאי המחקר משנים את התנהגותם בגלל שהם נצפים. מסיבה זו, בעיקר, נחשבות רוב התצפיות בתחום האנתרופולוגיה או כל סוגי ה[[מחקר איכותי|מחקר האיכותי]] למוכתמות ו'חשודות' בהטייה מראש. דוגמה בולטת אחרת היא [[אפקט פלסבו]], שבו הציפיה של מושא המחקר לתוצאות מסוימות משנה את התוצאות. במחקרים בתחומי הרפואה, לדוגמה, ניתן לבצע [[מחקר עיוור]] או [[עיוור כפול]], אך בתחומים אחרים הדבר בלתי אפשרי או כמעט בלתי אפשרי.
68,018

עריכות