מלאך הצפון

מלאך הצפון

מלאך הצפוןאנגלית: Angel of the North) הוא פסל מעשה ידי הפסל האנגלי אנטוני גורמלי. הפסל מוצב בגייטסהד שבאנגליה והוא הגדול בפסלים המוצבים בממלכה המאוחדת.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסל הוא פסל של מלאך עשוי פלדה. גובה הפסל כ-20 מטרים ומפתח כנפיו מקצה אל קצה 54 מטרים (הפסל רחב יותר מגובה מפסל החירות שבארצות הברית).

כנפי המלאך פונות קדימה במטרה לשוות למלאך תנועה של חיבוק. הפסל ניצב בראש גיבעה הצופה אל דרך A1 ואל קו הרכבת המרכזי של החוף המזרחי.

הקמת היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודות הקמת הפסל החלו בשנת 1994, ועלויות ההקמה הסתכמו בכמיליון ליש"ט (מרביתם במימון הלוטרי הלאומי של הממלכה המאוחדת). בשל מיקומו, נאלץ הפסל להיות חזק דיו כדי להתמודד עם רוחות במהירות של 160 קמ"ש, מסיבה זו מיוצב הפסל בתוך יסודות הכוללים 600 טונות של בטון, שעומקם 20 מטרים.

הפסל עשוי פלדת אל חלד ונבנה במפעלי הפלדה הרטפול סטיל (Hartlepool Steel Fabrications Ltd) בשלושה חלקים נפרדים: הגוף של המלאך, שמשקלו 100 טונות, וכל אחת משתי הכנפים (שמשקל כל אחת 50 טונות). הפסל הובא למיקום והורכב במקום בו הוא עומד. הפסל חלול, ועשוי שלד פלדה שעוביו 50 מ"מ והוא מצופה ב"עור" עשוי פלדה שעביה 6 מ"מ.

עבודות הקמת היצירה הסתיימו ב-16 בפברואר 1998.

גורמלי מסביר את מטרת הפסל:

אנשים שואלים תמיד: "למה דווקא מלאך?" תשובתי היחידה היא שלמלאך שלוש מטרות. האחת - היסטורית - להזכיר לנו כי במקום שבו עומד הפסל, עבדו פועלי פחם במכרות במשך כ-200 שנים; השנייה - להבין את העתיד ולבטא את המעבר שלנו מחברה תעשייתית לעידן המידע; והשלישית - להוות מוקד לתקוותינו ולפחדנו

שלט ההסבר הסמוך לפסל

.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]