לדלג לתוכן

מסדר אולף הקדוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מסדר אולף הקדוש
Elefantordenen
צלב של מסדר אולף הקדוש
צלב של מסדר אולף הקדוש
אות מסדר אולף הקדוש
אות מסדר אולף הקדוש
מוטו: RET OG SANDHED (צדק ואמת)
פרטים
מדינה נורווגיהנורווגיה נורווגיה
סוג מסדר אבירות בן חמש דרגות
מפקד המסדר האראלד החמישי, מלך נורווגיה
למען הישגים יוצאי דופן למען המדינה והאנושות
סטטוס מסדר פעיל
דרגות וסוגים

צלב גדול עם צווארון
צלב גדול
מפקד עם כוכב
מפקד
אביר מדרגה ראשונה

אביר
נוסד 21 באוגוסט 1847
החליף את מסדר האריה הנורווגי
היררכיה
עיטור גבוה יותר אין (הגבוה ביותר)
עיטור נמוך יותר מסדר ההצטיינות הנורווגי המלכותי
הכוכב של מסדר אולף הקדוש
עיצוב הצווארון של מסדר אולף הקדוש מאז 1906

המסדר הנורווגי המלכותי של אולף הקדושנורווגית: Den Kongelige Norske Sankt Olavs Orden; או Sanct Olafs Orden, השם הנורווגי הישן) הוא מסדר אבירות נורווגי שהנהיג אוסקר הראשון, מלך שוודיה ב-21 באוגוסט 1847. הוא נקרא על שמו של אולף השני, מלך נורווגיה, המכונה בשם "אולף הקדוש" (Olav den hellige).

רגע לפני שפורק האיחוד עם שוודיה בשנת 1905, הוקם מסדר האריה הנורווגי (Den Norske Løve orden) בשנת 1904 על ידי אוסקר השני, מלך שוודיה, אך יורשו, הוקון השביעי, מלך נורווגיה לא העניק שום תואר במסגרת מסדר זה. מסדר אולף הקדוש הפך לפיכך למסדר האבירות היחיד של הממלכה במשך 80 השנים הבאות. המפקד הגדול של המסדר הוא המלך המכהן של נורווגיה. הוא משמש לתגמל אנשים על הישגים יוצאי דופן למען המדינה והאנושות. מאז 1985 הוענקו תארים למסדר רק לאזרחי נורווגיה, אם כי ראשי מדינות זרים ומלכים עשויים לקבל תואר לשם כבוד.

דרגות ומחלקות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך המכהן של נורווגיה הוא המפקד הגדול של המסדר. המסדר מורכב משלוש דרגות, מתוכן שתיים מחולקות לשתי מחלקות, וניתן להעניק אותן עבור תרומות אזרחיות או צבאיות, לפי סדר הצטיינות יורד. הצווארון מוענק כמחלקה נפרדת של הצלב הגדול לאותם מקבלי תואר הנחשבים ראויים במיוחד.

 • צלב גדול (Storkors) – מחולק לראשי מדינות לשם כבוד ובמקרים נדירים ליחידים בשל הצטיינות; עונדים את התג על הצווארון (שרשרת), בתוספת כוכב על צד שמאל של החזה. אם הצווארון לא נלבש אפשר לענוד את התג על אבנט בכתף ימין.
 • מפקד, הנחלק לשתי מחלקות:
  • מפקד עם כוכב (Kommandør med stjerne) – עונד את התג על הצוואר, בתוספת הכוכב על צד שמאל של החזה.
  • מפקד (Kommandør) – עונד את התג על הצוואר.
 • אביר, הנחלק לשתי מחלקות:
  • אביר דרגה ראשונה (Ridder av 1. klasse) – עונד את התג על סרט על צד שמאל של החזה.
  • אביר (Ridder) – עונד את התג על סרט על צד שמאל של החזה.
אותות

צלב גדול עם צווארון

צלב גדול

מפקד עם כוכב

מפקד

אביר דרגה ראשונה

אביר

סימני דרגה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • צווארון – הצווארון של המסדר הוא בזהב, עם חמש מונוגרמות מצופות באמייל ועליהם כתר "O" (עבור "אוסקר", הקוד המלכותי של אוסקר הראשון, מייסד המסדר), חמישה שלטי אצולה של נורווגיה מצופים באמייל ועליהם כתר, ועשרה צלבי זהב עם קצוות פרחוניים שמשני צדדיהם יש שני קרדומי קרב עם להבי כסף ומוטות מוזהבים (האלמנט האחרון מופיע גם בשלט האצולה של הכנסייה של נורווגיה (אנ')).
 • תג – תג המסדר הוא צלב מלטה מצופה אמייל לבן, בכסף לדרגת האביר ומוזהב לדרגות הגבוהות; מונוגרמות עם כתר של האות "O" (עבור "אוסקר") מופיעות בין זרועות הצלב. הדיסק המרכזי הקדמי הוא אדום עם האריה הנורווגי הזהוב האוחז גרזן קרב. הדיסק האחורי נושא את המוטו של המלך אוסקר «Ret og Sandhed» - "צדק ואמת" בנורווגית; שני הדיסקים מוקפים בטבעת לבנה-כחולה-לבנה. בראש הצלב כתר; פרסים צבאיים מחברים בין הכתר לצלב.
 • כוכב:
  • כוכב המסדר לצלב הגדול – כוכב כסף בעל שמונה קודקודים, הנושא את החלק הקדמי של תג המסדר (ללא הכתר בחלקו העליון).
  • כוכב המסדר למפקד – צלב מלטה מכסף שבין זרועותיו מונוגרמות מוזהבות עם כתר של האות "O" (עבור "אוסקר"), הנושא את החלק הקדמי של תג המסדר (ללא הכתר בחלקו העליון).
 • הסרט – הסרט של המסדר הוא אדום עם שוליים בפסים של לבן-כחול-לבן.

בנסיבות יוצאות דופן מאוד ניתן להעניק את אות המסדר "עם יהלומים", ובמקרה כזה טבעת יהלומים מחליפה את טבעת האמייל לבן-כחול-לבן המקיפה את הדיסק המרכזי בקדמת התג.

התגים אמורים להיות מוחזרים למסדר במקרה שהעונד מקודם לדרגה גבוהה יותר של המסדר או עם מותו. סימני הדרגה מיוצרים בנורווגיה על ידי אומנים.

זכאות וחלוקת התארים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך מחלק תארים בהמלצת ועדה בת שישה חברים, שאף אחד מהם אינו יכול להיות חבר בממשלה, המורכבת מקנצלר, סגן קנצלר, הלורד צ'מברלין של נורווגיה (הפועל כגזבר) ושלושה נציגים אחרים. הלורד צ'מברלין ממנה את חברי הוועדה, והמלך מאשר אותם. הצעות למועמדות למסדר מופנות לוועדה באמצעות מושל המחוז.

נסיכים ונסיכות במעמד של יורש עצר ממונים לדרגה הגבוהה ביותר עם הגיעם לגיל בגירות.

מסדר אולף הקדוש הוא הכבוד האזרחי הגבוה ביותר שמעניקה נורווגיה כיום ומדורג רק לאחר צלב המלחמה (אנ') הצבאי בין כל העיטורים הנורווגיים שעדיין מוענקים.

בסדר הקדימות הנהוג בחצר המלוכה בנורווגיה במעמדים רשמיים ובארוחות רשמיות, נושאי תג המסדר המלכותי הנורווגי של אולף הקדוש עם הצווארון מדורגים במקום ה-15 בסדר הקדימות, מיד אחרי הגבירה אשר על הגלימות והגנרלים, וממש לפני מקבלי צלב המלחמה עם חרב. נושאי הצלב הגדול של המסדר הנורווגי המלכותי של אולף מדורגים במקום ה-16.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסדר אולף הקדוש בוויקישיתוף