קבוע אבוגדרו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מספר אבוגדרו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מספר אבוגדרו (Avogadro) הוא מספר החלקיקים (אטומים, מולקולות, או יחידות נוסחה) הנמצאים במול (יחידה למדידת כמות חומר) חומר נתון. מספר אבוגדרו מסומן ב־\ N_{A}, ועל פי המדידות המדויקות ביותר, ערכו הוא N_A = (6.022 \, 141 \, 79\pm 0.000 \, 000 \, 30)\,\times\,10^{23} \, חלקיקים במול.

המספר קרוי על שמו של אמדאו אבוגדרו, כימאי איטלקי בן המאה ה-19.

מדענים נעזרים במספר זה כדי לחשב את מספר החלקיקים המצויים בכמות חומר – מכפלת הקבוע ומספר המולים שמצויים בדגימה.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגדרה הפורמלית של מספר אבוגדרו היא מספר האטומים מסוג פחמן-12 הנמצאים ב-12 גרם של חומר זה. פחמן-12 נבחר למטרה זו משום שקל יחסית למדוד באופן מדויק את משקלו האטומי. באופן כללי יותר, מספר אבוגדרו הוא מספר החלקיקים המצויים בכמות חומר שמשקלה בגרמים שווה למשקל האטומי או למשקל המולקולרי של חומר זה.

המחשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת להמחיש את מספר אבוגדרו, נשתמש בדוגמה פשוטה העונה לשאלה: "אם נפזר על שטח ארצות הברית מספר אבוגדרו של גרגירי תירס, מה יהיה גובה החומה אותה נצטרך לבנות סביב למדינה כדי להכיל את נפח גרגירי התירס?" נפח ממוצע של גרגר תירס הוא כ9.1 \,\times\,10^{-8} \, m^3[1] ואילו שטח ארצות הברית הוא כ 9.826 \,\times\,10^{12} \, m^2. נכפיל נפח של גרגר תירס בודד במספר אבוגדרו ונקבל שנפח מספר אבוגדרו של גרגרי תירס הוא 5.48 \,\times\,10^{16} \, m^3. כעת, נחלק את הנפח שקיבלנו בשטח ונקבל תשובה במטרים. כדי להכיל מספר אבוגדרו של גרגירי תירס על שטח ארצות הברית, דרושה חומה בגובה 5.577 קילומטרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]