מענק שימור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מענק שימוראנגלית: Retention Bonus) הוא מענק הניתן לעובדים בארגונים אשר מטרתו היא לשמר את העובד לפרק זמן מסוים.

ארגונים רבים מכירים בחשיבותם של עובדים מסוימים ומעוניינים לשמר את ההון האנושי שלהם. מענק שימור הוא אחת מהדרכים בהן נוקטים ארגונים על מנת למנוע זליגת כח אדם איכותי אל מחוץ לארגון.

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מענק שימור הוא דרך ארגונית לפתות את העובד להישאר בארגון ולא לחפש מקום עבודה אחר על ידי הבטחת תגמול עתידי לאחר שיעבור פרק זמן מוגדר מראש. שימור עובדים חיוניים בארגון הוא מטרה חשובה של כל חברה המכירה בערך עובדיה ואחד מכלי השימור הקיימים בידי מחלקות הגיוס ומשאבי האנוש הוא מענק השימור. עובד בארגון מקבל תוכנית של שכר והטבות בהתאם לתפקידו וערכו לחברה, מענק שימור נקבע בעת חתימת חוזה בין המעסיק לעובד ונכלל בתוך תוכנית ההטבות.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מענק שימור, בניגוד לבונוס תקופתי, או מענק גיוס, תלוי בפרק זמן מוגדר מראש המוסכם על המעסיק ועל העובד.

מענק שימור מוסכם על ידי שני הצדדים, כאשר יש אינטרס מובהק של המעסיק להשאיר את העובד בארגון אם

  1. הארגון חש כי אותו עובד עלול לחפש מקום עבודה אחר מסיבות שונות.
  2. הארגון מכיר בחשיבותו יוצאת הדופן של העובד לפעילותו התקינה של הארגון.
  3. מתוכננת רכישה או מיזוג בין ארגונים (M&A).
  4. יש אירוע מיוחד בארגון כגון סגירת עסקה גדולה.

בכל המקרים לעיל העובד הוא חיוני להצלחת הארגון והארגון מוכן לשלם יותר כדי לשמר את העובד.

שימוש במענק שימור שכיח יותר ככל שעולה דרגתו של עובד בארגון או שמיומנותו היא קריטית לארגון או נדירה בתחום עבודתו. פחות שכיח שעובדים זוטרים מקבלים מענק שימור.

מענק שימור מותנה בהשארות של העובד בארגון למשך תקופה מסוימת.

בתום תקופת השימור ותשלום המענק, יש אפשרות לחתום על תקופה נוספת שבסופה יינתן מענק חדש.

רכישה/מיזוג בין ארגונים (M&A)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש במענק שימור נפוץ בעת תהליכי רכישה או מיזוג בין ארגונים.

בעת רכישת ארגון על ידי ארגון אחר, או בעת מיזוג של שני ארגונים, מועבר מוצר בין ארגון אחד לשני. עובדי הארגון הנרכש/ממוזג הם העובדים המכירים את המוצר באופן הטוב ביותר, כיוון שיוצר על ידם. במקרים אלו חשוב ואף חיוני לחברה הרוכשת שעובדים אלו יישארו לפרק זמן מסוים בחברה כדי לתמוך בהעברת המוצר לחברה החדשה וברב המקרים גם לבצע הטמעה מלאה של המוצר בחברה החדשה.

במקרה כזה על החברה הרוכשת מוטלת האחריות לדאוג להשאיר את העובדים החדשים אצלה ולמנוע ״בריחתם״ למקומות עבודה אחרים. מקרה זה הוא דוגמה מייצגת לשימוש בכלי מענק השימור - על ידי התחייבות הארגון להעניק לעובדים המצטרפים מענק בסוף תקופה מסוימת, הם מקווים להבטיח את הישארותם לפחות עד תום תקופת ההטמעה או זמן מספיק להעברת הידע על המוצר החדש לעובדים הקיימים של החברה.

במקביל, החברה הנרכשת/ממוזגת, אחראית לדאוג שעובדיה יישארו אצלה בתקופת המשא ומתן על הרכישה - תקופה המאופיינת באי ודאות וחוסר ביטחון תעסוקתי. החברה הנרכשת יכולה להשתמש גם היא להשתמש בכלי הזה כדי להבטיח שלפחות קבוצת העובדים המחזיקים את תפקידי הליבה בחברה, אוצרים את מרבית הידע ומהווים בעצם את ״ערכה״ האמיתי של החברה יישארו עד תום תהליך המכירה.

במקרים כאלו, אין זה נדיר שעובדים יקבלו מענקי שימור גם מהחברה הנמכרת וגם מהחברה הרוכשת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]