לדלג לתוכן

מערכת מידע אסטרטגית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מערכת מידע אסטרטגית (SIS - Strategic information system) היא מערכת מידע המשמשת לתמיכה באסטרטגיה עסקית תחרותית של ארגון.

המערכת תומכת ביישום אסטרטגיית הארגון על מנת להשיג יתרון על מתחריו. מערכת כזו יכולה לתמוך בשיפור הקשר עם הלקוח, בשיפור תנאי הסחר עם הספקים, ביצירת הזדמנויות שיווקיות חדשות ובשיפור ויעילות העובדים.

מערכות מידע אסטרטגיות הן מערכות מידע קונבנציאליות המנוצלות בדרכים חדשניות. ההתפתחות המהירה בטכנולוגיית המידע חוללה מהפכה באופן שבו חברות מנהלות את עסקיהן ואת קשריהן עם ספקים ולקוחות. ההבדל המשמעותי בין מערכת המידע מסוג SIS לבין כל שאר המערכות השונות כגון - TPS, MIS, DSS, EIS, היא שמערכת ה SIS היא מערכת בעלת זיקה חיצונית אשר משפיעה על יחסי הארגון בסביבתו החיצונית ולא כמו כל השאר אשר הן מערכות בעלות זיקה פנים ארגונית.

לדוגמה, חברת דומינו'ס פיצה אשר משתמשת במערכת מידע מסוג SIS לנווט את שיחות הלקוחות לסניף הפיצה הקרוב לביתם. בלוס אנג'לס קיימים למעלה מ-300 סניפי דומינו'ס פיצה. ריבוי הסניפים מקשה על הלקוחות לדעת לאיזה סניף לצלצל על מנת להזמין פיצה ולכן השתמשה חברת דומינוס פיצה במערכת SIS אשר תנווט את השיחות לסניף הפיצה הקרוב ביותר לביתו של המזמין. הלקוח מתקשר למספר אוניברסלי לכל הלקוחות בארצות הברית, המספר מזהה את מספר הטלפון של הלקוח ואת כתובתו ולפי נתונים אלו מפנה את השיחה לסניף הפיצה הקרוב לבית הלקוח. במקרה זה מערכת ה-SIS תורמת הן לנוחות הלקוח שהתקשר למספר אחד ולא היה צריך לחשוב לאיזה סניף להתקשר, הן למהירות הגעת השליח מאחר שהסניף קרוב לבית הלקוח והן ביעילות גלובלית של כל סניפי הרשת.