מערכת עיבוד תנועות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מערכת עיבוד תנועותאנגלית: Transaction Processing System, בקיצור TPS) היא מערכת מידע המתעדת את כל הפעולות השגרתיות של נתונים בארגונים, כגון הזנת נתונים מהמחלקות השונות על מכירות, משלוחים, מלאי, פעולות כספיות וכדומה.

הפעילויות שבוצעו יכולות להיות מתועדות ידנית או אלקטרונית, ותפקידה של מערכת לעיבוד תנועות הוא להפוך את הנתונים הללו למידע.

בארגונים בהם אין מערכות ממוחשבות התומכות בקבלת החלטות, יפיקו מערכות אלו דוחות למנהלים לשם קבלת החלטות ידניות. בארגונים בהם קיימות מערכות ממוחשבות לקבלת החלטות, משמשות מערכות אלו כבסיס לשם איסוף, אחסון ומחזור נתונים.

ישנן שתי שיטות עיקריות לעיבוד תנועות: עיבוד תקופתי של קבוצת תנועות (למשל כל לילה), במסגרת עיבוד באצווה (Batch) העיבוד מתבצע אחת לתקופה ולא באופן מיידי. כולל: איסוף נתונים ורישומם, קליטת נתונים ואימותם, בדיקת סבירות, עיבוד קבצים ועדכונם ודיווחם. ,העיבוד השני הוא עיבוד מתמיד באופן מקוון. בשיטה זו העיבוד מתבצע מיד עם הזנת התנועה למערכת המידע, ולכן ניתן לבצע בדיקות סבירות בכל עת, ותנועות שגויות מתגלות בדרך כלל מיד. כולל: רישום פרטי התנועה ביומן התנועות, אימות התנועה ובדיקת סבירותה (דחיית התנועה במידה והתגלתה כשגויה) ועדכון הרשומה הרלוונטית.


Crystal kpackage.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.