מערכת שכר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: רוב המידע שבערך רלוונטי לכל מערכת מידע, ולא רק למערכת שכר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מערכת שכר היא מערכת מידע המשמשת לחישובי שכר על פי פרמטרים שנקבעו מראש.

מערכות השכר מאפשרות חישוב אוטומטי של משכורת העובד על פי פרמטרים וחוקיות שנקבעו מראש לפי השיוך של העובד להסכם קיבוצי או לפי חוזה אישי.

מערכות השכר משמשות בראש ובראשונה לחישוב שכרו והנפקת תלוש המשכורת של העובד, המסמך המפרט את פרטי השכר ששולם לעובד ממקום עבודתו אחת לתקופה מוגדרת (שבוע, חודש וכו', בהתאם למקובל במקום העבודה). על פי חוק ישנה חובה לספק לכל עובד תלוש משכורת עם כל הפרטים שנקבעו בחוק מלבד השימוש הבסיסי של הנפקת תלושי משכורת, מערכות השכר משמשות ככלי לבדיקת הוצאות הארגון, ביצוע סימולציות והערכת רווחיות של עובדים/מחלקות בארגון.

סוגי מערכות שכר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנו מגוון רחב של פתרונות שכר המוצעים בשוק הפתרונות מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים שעליהם נרחיב בהמשך, מערכות אינטרנטיות מלאות, תכנות מדף + תמיכה, פתרון כולל הכולל מערכת מידע וחשב שכר.

  • מערכות שכר אינטרנטיות
מערכות השכר האינטרנטיות הן בדרך כלל מערכות שכר המתאימות לחישובים פשוטים עד חישובים ברמת מורכבות בינונית, פתרון המתאים לגופים בסדר גודל קטן עד בינוני, המערכת מבוססת אינטרנט, ניתן לגשת למידע מכל מחשב (אף על פי שניתן להגביל גישה למחשבים מסוימים לצורכי אבטחת מידע ) היתרונות במערכת זו היא הגמישות בגישה למערכת, קלות ההפעלה ומחיר התפעול שבדרך כלל זול יותר מתפעול מערכת שכר עצמאית בארגון, יתרון נוסף של המערכת האינטרנטית היא ששינויים חוקתיים ושינויים רוחביים בשכר במדינה, מתעדכנים אוטומטית ללא התערבות של לקוח המערכת.
  • תוכנות מדף
תוכנת המדף תוכנה שפותחה עבור חישוב שכר כללי, בניגוד למערכות השכר המורכבות המפותחות במיוחד עבור ארגון מסוים. מערכות אלו פותחו על מנת לתת פתרון הולם לרוב החברות והעסקים במשק תוך התאמה מינימלית שמתבצעת בתוכנית המדף, תוכניות שכר אלה זולות יחסית ובתוספת תשלום ניתן לקבל תמיכה ועדכונים מבית התכנה שפיתח את תכנת המדף, גם תכנות אלה מתאימות לעסקים קטנים ובינוניים ובדרך כלל אינן מתאימות לארגונים גדולים.
  • מערכת שכר מורכבת
מערכות השכר המורכבות מיושמות בדרך כלל בארגונים גדולים, בהם יש הסכמי שכר, נהלים וחוקים הדורשים מורכבות שאינה קיימת בתכנות המדף או במערכות הפשוטות המבוססות WEB, מערכות מסוג זה ניתן למצוא בחברות ענק משרדי ממשלה ועוד. חברה המספקת פתרון של הפעלה ויישום מערכת שכר מורכבת, בדרך כלל נותן פתרון מלא הכולל תמיכה של חשבי שכר ותמיכה של אנשי מקצוע בתחום התכנה ומערכות המידע.

יתרונות השימוש במערכות השכר[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מערכת שכר מקטינה את הסיכוי לתשלום שלא על פי חוק, אכיפת דיני העבודה וזכויות העובד התגברו בשנים האחרונות, כדי להימנע מתביעות הגוררות תשלומי קנסות גבוהים כדאי מאד להסדיר את כל נושא תשלומי המשכורות בארגון/בעסק
  • ההוצאה הגדולה ביותר בארגון היא ההוצאה על משכורות העובדים, מערכות השכר מאפשרות לבצע סימולציות כדי לבחון את ההוצאות העתידיות של הארגון במצבים שונים, חישוב מדויק של השכר יכול למנוע בזבוז של כסף רב לארגון.
  • בתקופה בה כל מערכות הארגון הופכות לממוחשבות חשוב מאד לייעל ולמחשב גם את תחום חישוב תלושי השכר

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דוד שי, שכר - תכנון, ניהול, חשבות, הוצאת סדן, 2002, פרק ט"ז - מערכת מידע משולבת לניהול משאבי אנוש.