מפצה סטייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מפצה סטייה הוא התקן בכלי ירי שנועד להפחית את רתיעת הקנה (במקרה זה, לעיתים ההתקן מכונה בלם רתיעה) או את קפיצתו למעלה. מדובר בקדחים בקנה או תותב בעל קדחים המתחבר לקצה הקנה.

אופן פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלם לוע המורכב על קנהו של הטנק הצרפתי הקל AMX-10 RC

לאחר תחילת תהליך הירי, כאשר הקליע קרוב לקצה הקנה, גז חם בלחץ גבוה פורץ דרך הקדחים של מפצה הסטייה. מהתנגדות מפעיל כלי הירי להדף הנגרם בתהליך הירי (או לחלופין, מההדף עצמו) והמרחק האנכי של הקנה מנקודת האחיזה של היורה, נגרם מומנט שיוצר תנועה סביב נקודת האחיזה.
הגזים הפורצים דרך מפצה הסטייה מתנגדים לתנועה זו בשיעור כלשהו וכך פוחתת קפיצת הקנה או רתיעתו (הכוח שמופעל בקנה בכיוון הנגדי לתנועת הקליע, כתוצאה של תהליך הירי).
מיקומם של הקדחים וכיוון הפליטה של הגזים משתנים לפי המטרה שלשמה מפצה הסטייה מותקן:

  • כאשר יש להפחית את קפיצת הקנה למעלה, הקדחים ממוקמים מעל הקנה, בכיוון אנכי. כך הגזים מופנים כלפי מעלה ונגרם כוח הפועל לכיוון מטה. מפצי סטייה המעוצבים בצורה זו מותקנים לרוב באקדחים.
  • כאשר יש להפחית את רתיעת הקנה, הקדחים ממוקמים בצדדים נגדיים של הקנה בכיוון אלכסוני אחורה. כך הגזים מופנים אחורה ונגרם כוח הדוחף את הקנה קדימה. מפצי סטייה המעוצבים בצורה זו מותקנים לרוב בכלי נשק כבדים יותר כמו תותחים ורובי צליפה בקליבר גדול (לדוגמה, 0.5 אינץ'). בלמי לוע בתותחים הם תותבים בעלי משטחים שתפקידם להסיט את גזי הפליטה לכיוון אחר ובכך להפעיל התנגדות לרתיעה.

יתרונות וחסרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתו של מפצה הסטייה היא לאפשר חזרה מהירה לתמונת כוונות ובכך להקל על ירי מהיר ומדויק יותר, וזהו יתרונו הבולט. עם זאת, פריצת הגזים לפני סוף הקנה מונעת את האצת הקליע למהירות המרבית האפשרית (בקנה בעל אורך מלא) וכך קטן הטווח היעיל של הנשק.
יש הטוענים כי לשימוש במפצי סטייה המותקנים באקדחים ישנו חיסרון מהותי: משום שבאקדחים נדרשת התנגדות גדולה יותר לקפיצת הקנה על מנת להפחיתה, כמות גדולה יותר של גזים פורצת דרך מפצה הסטייה, לפני הכוונת הקדמית של האקדח. בשימוש בלילה, הגזים הפורצים ממפצה הסטייה מפיצים אור שעלול לגרום לסינוור היורה, מה שיכול להקשות על הירי המהיר לא פחות מקפיצת הקנה.

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפצי סטייה קיימים בנשק קל, הן אזרחיים והן צבאיים-החל באקדחים וכלה בתותחים. סתרשפים מעוצבים לעיתים גם כמפצי סטייה, למשל ברובה הM4.

מפצי סטייה קיימים באקדחים סטנדרטיים כמו גלוק 19C, וקיימים גם תותבים שניתן להוסיפם לאקדחים סטנדרטיים כמפצי סטייה.

בענף הירי המעשי נעשה שימוש רחב במפצי סטייה, במחלקות Modified ו-Open, על מנת להקל על שימוש בתחמושת חזקה יותר ובמקביל לאפשר ירי מהיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפצה סטייה בוויקישיתוף