מצר טורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצר טורס במבט מן החלל. חצי האי כף יורק בתחתית התמונה, איי המיצר (בין העננים), וגיניאה החדשה בחלק העליון

מצר טורסאנגלית: Torres Strait) הוא לשון ים המפרידה בין האי גיניאה החדשה, האיים המלנזיים ואוסטרליה. המצר מחבר בין ים האלמוגים וים אראפורה. רוחב המצר בנקודה הצרה ביותר הוא כ-150 ק"מ. המצר תחום מדרום בחצי האי כף יורק, חלקה הצפוני ביותר של יבשת אוסטרליה, ומצפון בפרובינציה המערבית של פפואה גינאה החדשה. במצר עצמו מצויים 274 איים, שרק 17 מתוכם מיושבים באופן קבע. האיים, כיחידה אחת, נקראים איי מצר טורס.

למרות שהמצר מהווה נתיב תחבורה ימי חשוב, אך בשל רדידותו היחסית וריבוי האיים והשרטונות הגדולים שבו הוא נתיב שיט מסוכן.

האירופי הראשון שהפליג במצר היה מגלה הארצות הספרדי לואיס ואס דה טורס, שעל שמו קרוי המצר. הוא הפליג כשני בפיקוד במסעו של פדרו פרננדס דה קיירוס מפרו אל טרה אוסטראליס.

בשנת 1769 קרא הקרטוגרף הסקוטי אלכסנדר דלרימפל את יומנו של טורס שבו הוא מעיד על קיומו של מצר זה, ודלרימפל כלל נתון זה בספרו "אוסף היסטורי של מספר מסעות ותגליות בדרום האוקיינוס השקט" (שנדפס ב-1771). הספר הפך למפורסם בעקבות הטענה שהועלתה בו כי קיימת יבשת דרומית מאוסטרליה (שמאוחר יותר כונתה אנטארקטיקה), וכך גם שמו של המצר כפי שכונה בספר הפך למקובל.

במאה ה-19 עד שנות השבעים של המאה ה-20, הייתה במצר תעשייה גדולה של שליית פנינים. התעשייה קרסה עם התחזקות מוצרי הפלסטיק והפיכתם לשכיחים.

רק ב-1978 הושג הסכם בין אוסטרליה לבין פפואה גינאה החדשה על הגבול הימי ביניהם.

ז'ול ורן, בספרו הנודע "עשרים אלף מיל מתחת למים", מזכיר את מצר טורס, כמקום מסוכן בה חונה לפרק זמן קצר הצוללת נאוטילוס.