מקדם קצבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: בליל מידע ורעיונות בניסוח קלוקל.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מקדם קצבה הוא ערך המבטא את היחס בין הצבירה ההונית בתוכנית פנסיונית, והקצבה הצפויה להיות משולמת בגינה.

קביעת מקדם הקצבה - תקציר אקטוארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר באים לקבוע את מקדם הקצבה ניתן להתעלם מגובה הצבירה ככלל ניתן להניח שאדם מפריש קצת יותר משתי משכורות שנתיות בשנת שירות.

הצבירה של העמית נגזרת מהפרשות (בעשרים שנות שרות כ-40 משכורות חודשיות) וקצב גידול שנקבע לפי מקדם התשואה האישי במוצרי קרן תשואה משיעור השתתפות ברווחים במוצרים ישנים יותר או אג"ח מיועדות של ממשלת ישראל.

הנתון הרלוונטי לחישוב מקדם הצבירה הוא תוחלת החיים הצפויה

תוחלת החיים הצפויה מכתיבה את מקדם הקצבה וכך ניתן לחשב מקדם קצבה כללי לפי לוחות התמותה הכלליים כמו כן וניתן לחשב מקדם קצבה אישי לפי תנאים אישיים שמתקיימים אצל העמית

תוצאת החישוב היא מספר תקופות התשלום הצפויות לאדם עד יום מותו.

היסטוריה ואבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקדם קצבה מובטח הוא מאפיין של תוכנית פנסיונית שקיים אך ורק בביטוחי מנהלים. בקרנות הפנסיה הישנות ובתוכניות הפנסיה התקציבית, חישוב הקצבה החודשית הצפויה לעמית הפורש היה ללא קשר להפרשה החודשית או לצבירה כלשהי. קרנות הפנסיה הישנות חישבו את הקצבה החודשית לפי מספר שנות שירות.

עד שנת 2013 חברות הביטוח מכרו תוכניות ביטוח מנהלים עם מקדם קצבה כללי מובטח ומשנת 2013 בגין תיקון 3 מקדם הקצבה נקבע בעת הפרישה

עם השנים הושפע מקדם הקצבה הכללי בעיקר משני גורמים:

1. גיל פרישה, ככל שגיל הפרישה גבוה יותר קטנה תקופת התשלום הצפויה, ובהתאם קטן מקדם הקצבה.

2. גיל תמותה, ככל שגיל התמותה גבוה יותר גדלה תקופת התשלום הצפויה, ובהתאם גדל מקדם הקצבה.

תוחלת החיים העולה, משמעותית מאוד לחישוב מקדם הקצבה: עד שנות ה-90 הוצע מקדם קצבה של 144 למצטרפים חדשים לביטוחי המנהלים, בשנות ה-90 עלה המקדם בהדרגה מ-153 עד ל-166. בשנות ה-2000 גדל מקדם הקצבה ל-200 ויותר על מנת להתאים לתוחלת החיים המודרנית.

מקדם קצבה בתוכניות שנפתחו אחרי ינואר 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2013 הופסקה מכירת תוכניות ביטוח מנהלים עם מקדם קצבה ידוע מראש. בפוליסות אלו נקבע מקדם הקצבה בסמוך ליום הפרישה ויכול, תאורטית, לכלול בתוכו את תוחלת החיים הצפויה לפורש עצמו.

מה צופן העתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיוון התפתחות עתידי הוא המעבר למבנה של אנונה (משיכה לשיעורין). בפורמט כזה של פנסיה החוסך בוחר בעצמו את סכום הקצבה המבוקש בכפוף לפנסיית מינימום (תיקוני 2008). בצורה כזו ניתן יהיה להכניס שיקולים נוספים כגון תוחלת חיים צפויה, חוסך הצופה תוחלת חיים נמוכה יוכל למשוך יותר קצבה חודשית מאשר אדם שצופה תוחלת חיים ארוכה. שינוי כזה גם ישנה את מבנה המיסוי על קצבאות והמס המשולם על הקצבה יחושב כמס רווח הון ולא כמס הכנסה פירותי.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]