ויקיפדיה:שכתוב ועריכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עריכה
שכתוב

ערכים עשויים להימצא במצב המצריך עריכה או שכתוב. ערכים במצב זה מסומנים באמצעות התבניות {{עריכה}} ו{{לשכתב}}:

  • עריכה - יכולות להיות לכך סיבות אחדות: פגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו כך שיעמוד בסטנדרטים של ויקיפדיה.
  • שכתוב - ייתכנו לכך מספר סיבות: ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.

עריכה או שכתוב

מתי מציבים תבנית שכתוב ומתי תבנית עריכה?

  • שכתוב - המושג שכתוב, מעצם הגדרתו המילונית, פירושו "כתיבה מחדש", "ניסוח מחודש" של טקסט. לפעולה כזאת יש הצדקה, כאשר הטקסט הכתוב סובל מפגמי סגנון, שגיאות תחביר, דקדוק או פיסוק, שגיאות כתיב רבות, שפה עילגת, נמוכה מדי או, להפך, גבוהה ונמלצת מדי. בכל מקרה כזה, כאשר תוכן הטקסט ראוי להופיע כערך, מוצדק, ואפילו הכרחי, לשכתב את הטקסט. עוד מצב שיכול להצדיק שכתוב הוא תרגום קלוקל - אי-הבנה של הטקסט המתורגם, תרגום מילולי וצמוד מדי למקור, משפטים שאינם קוהרנטיים בעברית מחמת ליקויים בהעברת הטקסט המקורי, עומס יתר של פרטים לוקליים לשפת המקור, שאינם נחוצים ואף מיותרים לקורא ועוד.
  • עריכה - שינויים בעימוד, הוספת קישורים ותיקונים דומים הנוגעים למבנה דף כמקובל בוויקיפדיה, אינם נכנסים להגדרת שכתוב. יכול טקסט להיות כתוב כהלכה מכל הבחינות, אבל עריכתו וסידורו אינם עונים די הצורך על דרישות הוויקיפדיה. במקרה כזה יש מקום לערוך ולהכניס את התיקונים הדרושים, תוך שמירה על הטקסט הראוי כשלעצמו.

הצבת תבנית

כאשר ניתן לעשות זאת, מומלץ לתקן את הפגמים בערך בצורה מיידית, ולא להשתמש בתבנית עריכה או שכתוב, אלא אם אינכם מסוגלים לבצע את התיקון הדרוש. אם החלטתם להוסיף תבנית עריכה או שכתוב יש לציין במפורש את הוספת התבנית בתקציר העריכה, על מנת לאפשר בהמשך למצוא את הגרסה שבה הוספה התבנית.

כאשר התבנית חלה רק על פסקה מסוימת, ניתן להשתמש בפרמטר פסקה.

בערכים חדשים המצריכים שכתוב, כחלופה להוספת התבנית, ניתן להעבירם לארגז חול פרטי של כותב הערך, ולהודיע לכותביהם על כך בדף שיחתם (ניתן להשתמש ב{{עבר}}).

ציון סיבה

ציון הסיבה להוספת תבנית שכתוב או עריכה אינו חובה, אולם רצוי מאוד לעשות כן. ציון סיבה משרת הן את הקוראים שיודעים מה הבעיות בערך ואיך להתייחס אליו, וגם את הכותבים היודעים באילו נקודות יש לטפל בערך ובאיזה שלב אפשר להסיר את התבנית. כאשר מוספת תבנית ללא נימוק, אין לכותב הערך מושג מה הסיבה להופעתה ומה עליו לעשות כדי לתקן את המעוות.

את הסיבה מקובל לציין באמצעות פרמטר סיבה (הקיים ב{{עריכה}} וב{{לשכתב}}), המאפשר לציין את הסיבה המדויקת להצבת התבנית בערך ואת הבעיות שנמצאו. כאשר יש נקודות בעייתיות רבות בערך, ניתן להשאיר נימוק מפורט בדף השיחה של הערך.

חלוקה לתחומי ידע

על מנת לאפשר מציאה של ערכים לעריכה ולשכתוב על פי תחומי עניין מומלץ בהוספת התבנית לציין פרמטר נושא (ובמקרה של נושא נוסף, נושא2). לעיתים כאשר נדרש ידע מסוים לשכתוב הערך פרמטר הנושא חיוני למשיכת עורכים המתמצאים בתחום זה.

מתי אין להציב תבניות עריכה ושכתוב

  • מומלצים - עבור ערכים שסומנו כמומלצים, לרוב לא סביר שהם יידרשו עריכה או שכתוב. אם בכל זאת נתקלתם בערך מומלץ הראוי לדעתכם לעריכה או שכתוב הציעו את הסרת המלצתו בצורה מסודרת ברשימת ההמתנה.
  • חשדות להעתקה - במקרה שיש חשד להעתקה אין להשתמש בתבנית שכתוב, אלא לסמן כטקסט מועתק באמצעות {{הפרת זכויות יוצרים}}

טיפול והסרת תבנית

בערך בעייתי המכיל תבנית שכתוב או עריכה, לאחר טיפול בבעיות ניתן להסיר את התבנית.

בערכים אשר נראים תקינים עם תבנית שכתוב/עריכה ללא הסבר מניח את הדעת - אין בעיה להסיר את התבנית, שום נזק לא ייגרם. תמיד יכול ויקיפד אחר להחזיר את התבנית, במידת הצורך (ובתוספת נימוק!). עם זאת, רצוי לערב את מניח התבנית אם הדבר אפשרי, אחרת ייתכן ששום דבר מהותי לא השתנה.

ישנם ערכים שסומנו בתבנית שיכתוב/עריכה, טופלו מאז בידי אחד או יותר, אך איש לא טרח להסיר את התבנית. במקרה כזה שבו הערך כבר במצב תקין ניתן להסיר את התבנית.

ערכים רבים הנושאים תבנית שכתוב במשך תקופה ארוכה מרתיעים מלגשת אליהם. מקובל שלא מעמידים ערך למחיקה רק בגלל היותו מצריך שכתוב. עם זאת, אם נתקלתם בערך כזה והגעתם למסקנה שלא ניתן להציל אותו - ניתן "לקצרמר" אותו.

מיזמים

במטרה לרכז מאמץ בטיפול בערכים רבים לשכתוב ולעריכה נעשים לעיתים מיזמים מרוכזים לטיפול בהם. מיזמים שנעשו בעבר לטיפול בערכים לשכתוב כוללים את סופשבוע ללא ערכים, מיזם השכתוב, מיזם עריכה וטיפול בערכים לשכתוב במסגרת מיזמים אחרים.

ראו גם