מקלט רדיו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מקלט רדיו ביתי משנת 1943

מַקְלֵט רדיו הוא מכשיר שהופך גל נושא הנקלט מהאוויר באנטנת הקליטה, בתדר גל נושא מסוים (תדר התחנה הרצויה), לאות מידע (קול, תמונה, נתונים וכו').

למקלט שלושה חלקים עיקריים:

  1. בורר תדרים (תחנות) - בורר את אות התחנה הרצויה מבין כל הגלים הנושאים שנקלטים באנטנה.
  2. מגבר - מחזק את הגל הנושא החלש מאוד שנקלט באנטנת הקליטה.
  3. גלאי - הופך את הגל הנושא המאופנן שנקלט באנטנה לאות מידע.

מקלט רדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקלט ת"ג צבאי, מסוג BC-224-D ‏(1942)
מקלט רדיו ביתי

שידורי הרדיו מגיעים למקלטים מתחנות שידור שונות. תחנת הרדיו משדרת אל תחנת השידור ומשם בעזרת גלי רדיו אל מקלטי הרדיו שבאזורי הארץ השונים.

לכל מקלט רדיו, מחוברת אנטנה חיצונית או פנימית, והיא קולטת את גלי הרדיו המשודרים מתחנות השידור השונות. האנטנה קולטת את גלי הרדיו הנושאים את שידורי הרדיו, והם מעובדים באמצעות מסנן הבורר את האות הרצוי מבין שלל האותות שנקלטו. האותות מועברים למגבר ת"ר (RF). גל רדיו המוגבר מגיע אל הגלאי, שמוריד את השדר מעל גלי הרדיו שנשאו אותה ומעביר אותה למגבר הקול ולרמקול שמשמיע אותה.

באמצעות בורר תחנות בוחרים את התדר של התחנה המבוקשת, ובאמצעות כפתור ה"ווליום" מכוונים את עוצמת הקול.

ישנם סוגים שונים של רסיברים. למשל, רסיברים למערכת סטריאו יכילו הגברה לשני ערוצים בלבד ואילו רסיברים למערכת קולנוע ביתית יכילו הגברה לחמישה ערוצים או יותר.

מקלטי רדיו הם משני סוגים עיקריים:

  • מכשירים נייחים, המחוברים לרשת החשמל הביתית. במכשירים אלה יש שמקלט הרדיו הוא מארז יחיד המשלב את כל הפונקציות הנדרשות, ויש שהוא מורכב ממארזים אחדים, שלכל אחד פונקציה משלו: רסיבר, מגבר, רמקולים.
  • מכשירים ניידים, בעלי משקל נמוך, הפועלים על סוללות. דגמים ראשונים מסוג זה נקראו רדיו טרנזיסטור (ובקיצור טרנזיסטור), משום שפעלו באמצעות טרנזיסטורים, ולא שפופרות ריק כקודמיהם). דגם מתקדם יותר, קל יותר במשקלו, הוא הווקמן.

רגישות קליטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רגישות קליטה היא תכונה של מקלט המציינת את מידת יכולתו לקלוט אותות בעוצמה חלשה.

רגישות קליטה מוגדרת כרמת מתח אות הכניסה המזערית הדרושה לקבלת יחס מסוים, במבוא המקלט, בין עוצמת האות פלוס הרעש לעוצמת הרעש בלבד (כאשר לא נקלט אות).

ככל שפרמטר רמת מתח אות הכניסה נמוך יותר ויחס אות לרעש גדול יותר, כך המקלט טוב יותר (מסוגל לקלוט ולפענח אותות חלשים יותר).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]