מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה
NEW MDC LOGO ENGLISH.jpg
אולם הכנסים של מרכז משה דיין
אולם הכנסים של מרכז משה דיין
מכון מחקר
על שם משה דיין עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך ייסוד 1983 עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלי תפקידים
מנהל עוזי רבי עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
www.dayan.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה הוא מכון מחקר בינתחומי לחקר ההיסטוריה המודרנית של המזרח התיכון ואפריקה.

המכון שם לו למטרה להעשיר את השיח בנושאים האקטואליים העוסקים במזרח התיכון באמצעות מחקר, פרסומים, כנסים, אוספים דוקומנטריים וראיונות בכלי התקשורת. המנהל הנוכחי של המרכז הוא פרופ' עוזי רבי המכהן גם כראש החוג להיסטוריה של המזרח תיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורותיו של מרכז דיין במכון ראובן שילוח, אשר נוסד ב-1959 תחת חסות "החברה המזרחית הישראלית". ב-1983, אוניברסיטת תל אביב ייסדה את מרכז משה דיין, אשר כלל בתוכו את מכון שילוח, כמו גם יחידות ארכיוניות העוסקות במזרח התיכון. הקמתו ותפקודו השוטף של מרכז דיין התאפשר בעזרת תרומתם הנדיבה של חבריו של משה דיין המנוח. מרכז דיין הוא חלק מבית הספר להיסטוריה והפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין באוניברסיטת תל אביב.

ספריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספריית מרכז משה דיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספריית מרכז דיין מחזיקה באוספים נרחבים של ספרים, כתבי עת, מאמרים, מידע כלכלי וחומר עיוני נוסף בנושאים הקשורים למזרח התיכון המודרני, צפון אפריקה והאסלאם. כל החומר העיוני מקוטלג במסד נתונים ממוחשב שניתן לחפש בו באמצעות מילת מפתח, שם המחבר, כותרת ופרמטרים נוספים. נכון להיום, ישנם מעל 250,000 פריטים בקטלוג. בנוסף, הספרייה מחזיקה באוסף ארכיוני של תדפיסי מסמכים של ממשלת בריטניה ובמידע סטטיסטי רב בנוגע למדינות המזרח התיכון. כמו כן, דרך מאגר הספרייה, ישנה גישה לחומר עיוני דיגיטלי כגון תשדירי ה-BBC, דוחות מרכזי מחקר ברחבי העולם ועיתונים יומיים.

הספרייה האודיו-ויזואלית במרכז דיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספריית המקורות האודיו-ויזואליים של מרכז משה דיין היא מרכז מדיה המציע לסטודנטים ולחוקרים הזדמנות לחקור את ההיסטוריה של המזרח התיכון מבעד לעדשת הקולנוע, הסרטים התיעודיים, המוזיקה והשידורים מרחבי האזור. לספרייה אוסף סרטים נרחב, במגוון נושאים הנוגעים למזרח התיכון (מקומות, אישים, תרבות, מוזיקה, סכסוכים). בנוסף, הספרייה מעניקה גישה לשירותים לווייניים ולשידורי ערוצים אזוריים חשובים.

ארכיון העיתונות הערבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרכז משה דיין מצוי אוסף עיתונות ערבית מן הגדולים בעולם. האוסף כולל אלפי כותרים (כתבי עת, שבועונים וירחונים), מחזיק מאות אלפי פריטים (קרוב לעשרים מיליון דפי עיתון) וכולל גם מדיה אלקטרונית, עם מעבר חלקי של העיתונות הערבית לתחום האינטרנט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]