משאית עפר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משאית עפר/פירקית BELL B45D
מחפר HITACHI חופר עפר ומעמיס אותו על משאית עפר BELL B40D

משאית עפר, משאית רכינה או משאית פירקית היא משאית בעלת מכולה עילית פתוחה ובעלת כושר היפוך לצורכי העמסת עפר, חצץ או בטון באתרי בנייה.

מבנה המשאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • משאית שטח/כביש - משאית אחודה שלעיתים כוללת גם נגרר נוסף. מטרתה לשנע עפר ממחצבה או מאתר חפירה למקום אחר, המחייב נסיעה למרחק רב על כביש רגיל.
  • משאית מפרקית -משאית העפר המפרקית היא משאית עם הנעה לכל 6 הגלגלים בעלת עיצוב ייחודי. חלקה הקידמי הכולל את המנוע ותא הנהג, מחובר במפרק צירי לנגרר עליו מורכבת המכולה הפתוחה. מבנה זה הוא בעל יתרונות רבים בהפחתת מאמצי פיתול על השלדה, בעיקר בדרכים בעלות פני שטח לא אחידים כגון באתרי עבודה. ההיגוי מתבצע באמצעות הזזה לצדדים של מפרק המשאית הקידמי כולו, ולא באמצעות מסרק וסרן קידמי הפועל על הגלגלים הקידמיים ובכך מפחית את העומס על מכלולים אלו בשטחים קשי עבירות. מאחר שההיגוי מתבצע במפרק המשאית ולא בגלגלים יכולת התמרון של המשאית על הטרסות בהעמסה וגישה לכלי המעמיס טובה ונוחה יותר.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משאית העפר/פירקית משמשת לשינוע והובלת חומרים באתרי עבודה וגם בתוך מחצבות, כמו כן בגלל יתרונותיה משמשת המשאית להובלה של חומרים באזורים בעלי נגישות קשה כמו הובלת עצים בג'ונגלים והובלת חומרים בדיונות חול. הנעה ב 6 הגלגלים מאפשרת אחיזת קרקע טובה יותר, עבירות טובה יותר בבוץ, אדמה רטובה וסלעית .

יצרנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצור משאיות עפר ובעיקר מפרקיות מתבצע על ידי מספר מצומצם יחסית של חברות המתמחות בציוד לעבודות עפר שהגדולות בהן קטרפילר, BELL, וולוו ועוד מספר יצרנים קטנים העוסקים בעיקר בהרכבה של מכלולים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משאית עפר בוויקישיתוף