לדלג לתוכן

משאית עפר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משאית עפר/פירקית BELL B45D
מחפר HITACHI חופר עפר ומעמיס אותו על משאית עפר BELL B40D
משאית מחצבה CAT 785 של קטרפילר.

משאית עפר או משאית רכינה היא משאית בעלת ארגז עילי פתוח הכולל מנגנון הטיה לצורכי העמסת עפר, חול, סלעים, חצץ או בטון באתרי בנייה, מחצבות ועבודות עפר.

סוגי משאיות עפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

משאית עפר שטח/כביש מתוצרת רנו
  • משאית שטח/כביש - משאית אחודה שלעיתים כוללת גם נגרר נוסף. מטרתה לשנע עפר ממחצבה או מאתר חפירה למקום אחר, המחייב נסיעה למרחק רב על כביש רגיל.
  • משאית מפרקית (משאית פירקית) - משאית העפר המפרקית היא משאית עם הנעה לכל 6 הגלגלים בעלת עיצוב ייחודי. חלקה הקדמי הכולל את המנוע ותא הנהג, מחובר במפרק צירי לנגרר עליו מורכבת המכולה הפתוחה. מבנה זה הוא בעל יתרונות רבים בהפחתת מאמצי פיתול על השלדה, בעיקר בדרכים בעלות פני שטח לא אחידים כגון באתרי עבודה. ההיגוי מתבצע באמצעות הזזה לצדדים של מפרק המשאית הקדמי כולו, ולא באמצעות מסרק וסרן קדמי הפועל על הגלגלים הקדמיים ובכך מפחית את העומס על מכלולים אלו בשטחים קשי עבירות. מאחר שההיגוי מתבצע במפרק המשאית ולא בגלגלים יכולת התמרון של המשאית על הטרסות בהעמסה וגישה לכלי המעמיס טובה ונוחה יותר.
  • משאית מחצבה או משאית מכרות - משאית רכינה גדולה מאוד שתוכננה במיוחד עבור מכרות, מחצבות ועבודות עפר בקנה מידה ענקי. משקלה יכול להגיע למאות טונות. בשל גודלה הרב היא לא מורשית לנוע בכבישים אלא רק בשטח העבודה. משאיות אלו מכונות לעיתים "Monster Truck" בשל גודלן הרב, אך שמן התקני הוא Haul Trucks.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משאית עפר מסוג שטח/כביש היא הנפוצה ביותר מאחר שהיא יכולה לנוע גם בשטח (ברמת עבירות טובה) וגם בכבישים תקניים. היא משמשת בעבודות עפר קטנות וכן בהעברת עפר מאתר העבודה לאתרי מצבור מרוחקים יותר, דבר הדורש תובלה ושינוע דרך כבישים סלולים.

משאית העפר הפירקית משמשת לשינוע והובלת חומרים באתרי עבודה וגם בתוך מחצבות, כמו כן בגלל יתרונותיה משמשת המשאית להובלה של חומרים באזורים בעלי נגישות קשה כמו הובלת עצים בג'ונגלים והובלת חומרים בדיונות חול. הנעה ב-6 הגלגלים מאפשרת אחיזת קרקע טובה יותר, עבירות טובה יותר בבוץ, אדמה רטובה וסלעית.

משאית המחצבה והמכרות היא לרוב גדולה מאוד, ובדגמים הגדולים ביותר - היא ענקית, ולכן משמשת רק באתרי עבודה גדולים מאוד בהם נפח העפר שמשונע הוא עצום. עבודות עפר כאלה אופיינית למכרות מסוגים שונים, מחצבות גדולות ומיזמי תשתיות ענקיים כגון בניית סכרים. בזכות גודלן הרב, השלדה החזקה והמנוע העוצמתי משאיות אלו יכולות לשאת מאות טונות.

יצרנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד ייצור משאיות עפר הכביש מתבצע על ידי רוב חברות המשאיות המוכרות וביניהן סקאניה, וולוו, מאן, דאף ועוד, יצור משאיות העפר המפרקיות וכן משאיות המחצבה מתבצע על ידי מספר מצומצם יחסית של חברות המתמחות בציוד לעבודות עפר שהגדולות בהן קטרפילר, BELL, וולוו ועוד מספר יצרנים קטנים העוסקים בעיקר בהרכבה של מכלולים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משאית עפר בוויקישיתוף