משדר/מקלט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משלט נייד עבור חובבי רדיו

משדר/מקלט ולפעמים "מַשְׁלֵט" או "מַקְמַ"שׁ" (באנגלית: Transceiver, הלחם של Transmitter ו Receiver) הוא מכשיר הכולל גם משדר וגם מקלט אשר משולבים במשותף במעגל מודפס או יחידה בסיסית משותפת כלשהי.

המונח האנגלי, שהוא הלחם של transmitter (משדר) ו־receiver (מקלט) נטבע בשנות ה-20 של המאה ה-20. מכשירים בעלי תפקוד דומה הם משיב מכ"ם (טרנספונדר) transverters, ו־repeater.

יחידות בהן קיימים משדר ומקלט אשר אינם משתמשים ברכיבים משותפים, כגון אנטנה או משאבים על המעגל המודפס המשותף, מכונים משדר-מקלט (Transmitter-Receiver) ומשתמשים (בדרך כלל) בטכנולוגיה ישנה יותר.

טכנולוגיית רדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משלט HF מודרני עם נתח תדרים (spectrum analyzer) ויכולות DSP 

במינוח רדיו, משדר/מקלט אומר יחידה אשר מכילה מקלט ומשדר. מהימים הראשונים של הרדיו, מקלט ומשדר היו יחידות נפרדות ונשארו כך עד לסביבות 1920. חובבי רדיו יכולים לבנות את הציוד שלהם עצמאית, ועכשיו קל יותר לתכנן ולבנות יחידה פשוטה המכילה את שתי הפונקציות: שידור וקליטה. כמעט כל ציוד החובבנים המודרני מכיל מקלטים משדרים, אולם יש עדיין שוק פעיל של מקלטי רדיו "טהורים", בעיקר כאלו המקשיבים על גלים קצרים (SWL). דוגמה למקלט משדר מודרני היא "ווקי-טוקי" או רדיו CB.

טלפוניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטלפון קווי רגיל, המכשיר מכיל משדר ומקלט של אודיו ובמאה ה-20 היה בדרך כלל מחובר יחידת הבסיס על ידי חיווט (Tinsel wire). היחידה בכללותה מכונה "מקלט". בטלפון הנייד או אמצעי רדיופוני אחר, כל יחידה היא משדר/מקלט, לאודיו ולווידאו.

טלפון אלחוטי משתמש במשדר/מקלט אודיו ורדיו עבור המכשיר הידני, ומשדר/מקלט רדיו על תחנת הבסיס. אם רמקול כלול ביחידת הבסיס או בתחנת בסיס של טלפון אלחוטי, בסיס זה מכיל גם מקלט משדר אודיו.

מודם דומה למשדר\מקלט, בכך שהוא שולח ומקבל אות, אבל מודם משמש למודולציה ודה-מודולציה. הוא ממדל את האות המשודר ומבצע דה-מודולציה לאות המתקבל.

Ethernet[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקלט משדר 100BASE-TX ל 100BASE-FX

יחידות משדר/מקלט נקראות "יחידות חיבור מדיה" או MAU (ראשי תיבות של Meduim Attachment Unit) במסמכי תקן IEEE 802.3 והיו בשימוש נרחב ב 10BASE2 ו 10BASE5 ברשתות Ethernet.רכיבי Fiber Optic Gigabit gigabit, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet משתמשים כולם ביחידות משדר\מקלט המוכרות כ: GBIC, SFP, SFP+, QSFP, XFP, XAUI, CXP, CFP.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 4P4C, תקן מחבַּר דה פקטו עבור מכשירי טלפון

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]