משרד הפנים (בולגריה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משרד הפנים
Министерство на вътрешните работи на България
מידע כללי
מדינה בולגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
תחום שיפוט בולגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1879 עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה מרכזי סופיה עריכת הנתון בוויקינתונים
www.mvr.bg
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

משרד הפנים של בולגריהבולגרית: Министерството на вътрешните работи) הוא משרד ממשלתי בבולגריה האחראי בין היתר על ביטחון הפנים, לחימה בפשע ושמירה על הסדר הציבורי במדינה. המשרד אחראי על מספר גופים העוסקים בביטחון פנים ובכללם משטרת בולגריה, משטרת הגבולות, יחידות ללחימה בפשע המאורגן ושירותי כיבוי האש. שר הפנים הנוכחי (2011) הוא צבטאן צבטאנוב ממפלגת השלטון, אזרחים למען פיתוח אירופי של בולגריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרד הפנים הבולגרי הוקם ב-5 ביולי 1879 על ידי אלכסנדר בטנברג, נסיך בולגריה כשטודור בורמוב מונה לראש הממשלה ושר הפנים של הנסיכות. ב-1925 הועבר מנגנון ביטחון הפנים לאחריות הד"ס (השירות החשאי לשעבר של בולגריה).

ב-10 בספטמבר 1944, לאחר ההפיכה במדינה ועליית חזית המולדת הבולגרית לשלטון הוקמה יחידת "המיליציה העממית" והיא שימשה זרוע ביצועית משטרתית של הקומוניסטים בתהליך השתלטותם על בולגריה ורדיפת מתנגדיהם. ב-1991 לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי בוצעה רפורמה במשרד, בוטלו צווי חירום אשר מכוחם התנהל המשרד וחוקקו חוקים ותקנות המסדירות את התנהלותו. ב-1993 אושר חוק שהסדיר את פעילותה של המיליציה העממית ובכלל זה שינוי שמה למשטרה הלאומית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]