מכבי אש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף כיבוי אש)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
כיבוי שריפה בקוויבק, קנדה
כבאים נלחמים בשריפה במהלך תרגיל כיבוי-אש של חיל הנחתים האמריקני.
כבאים מתאמנים בהפעלת ציוד פישוק
כיבוי שריפת קוצים ליד כפר-סבא
כיבוי אש באיור מגרמניה, שנת 1904
מטוסי כיבוי משתתפים בכיבוי השריפה בכרמל, 2010

מכבי אש הוא כינוי לארגון חירום שתפקידו להילחם בשריפות ובהתפשטות אש בלתי מבוקרת. בנוסף לכך, כוחות מכבי האש עוסקים גם בפעולות חילוץ והצלת לכודים. הצבע המזוהה ביותר עם מכבי האש הוא אדום, וזהו לרוב צבע רכב הכיבוי ופנס האזהרה המהבהב שעליו. צבע מדי מכבי האש הוא צהוב, אדום או כחול-אפרפר כהה.

בעבר, הגיעו כוחות מכבי האש אל מקום האירוע בעזרת כרכרה, אך עם התפתחות הטכנולוגיה ובניית מכוניות ומשאיות חדישות, מתניידים מכבי האש במשאיות מיוחדות - כבאיות, הללו מצוידות בזרנוק מים כדי לכבות אש, סולם להגיע לאזורים גבוהים ובלתי נגישים, וסירנה רועשת לפינוי התנועה שבדרך.

בתחנת מכבי האש צוות אנשים במשמרות, כך שבכל עת יהיה צוות שיוכל לעזור לכשיקרא. לעתים, כאשר יש להציל אנשים הכלואים בבניין ובסביבותם אש ועשן, לובשים על גופם מכבי האש חליפות מיוחדות המונעות שאיפת עשן ושריפה.

חילוץ והצלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחום נוסף בו עוסקים שירותי הכבאות בישראל ובעולם הוא תחום החילוץ וההצלה. הכבאים עוסקים בחילוץ לכודים מבורות, חילוץ ממבנים שקרסו וחילוץ מתאונות דרכים. בישראל גם פיקוד העורף מסייע בחילוץ בני אדם ממבנים שקרסו.

רבים מנפגעי תאונות הדרכים הקשות נלכדים בתוך רכבם כאשר מבנהו של הרכב קורס פנימה ולכד אותם בתוך הרכב בנוסף לכך, האדם הלכוד עלול להיות פצוע קשה ובכך להיות רגיש לתנועות. הפצוע עלול לאבד דם רב עקב פציעה פתוחה, ולכן, יש לחלצו במהירות ולטפל בו בעת ובעונה אחת.

על מנת לחלץ את הלכוד, משתמשים הכבאים בציוד מגוון:

  • גרזן דו-ידני לפינוי מכשולים ושבירת קירות, קורות עץ וזכוכיות.
  • מסורים חשמליים שונים - לניסור חלקים שונים, כריתת עצים או עצמים בזירת האירוע.
  • ערכות חילוץ - כגון: לוקאס, הולמטרו, והזומרו העובדים על שמן הידראולי וכוללים קוצץ הידראולי - הדומה למספרים שחותכות פח וברזל, מפשק הידראולי אשר מרחיב את אזור עבודתם של הכבאים ומאפשר גישה ומקום עבודה לקוצץ ההידראולי ורם - בוכנה הפועלת על שמן הידראולי - בוכנה בעלת כוח עצום אשר מרחיקה ומרחיבה את מקום עבודתם של הכבאים ואנשי ההצלה (בדומה למפשק, אך לרם כוח רב ואזור פישוק גדול מגודל הפישוק של המפשק).
  • כריות אוויר - ישנם במערך הכבאות בישראל שני סוגי כריות אוויר. כריות האוויר באות ככלי הרמה למקומות. הן מתנפחות על ידי אוויר דחוס ובכך יוצרות מרחב לחילוץ של הלכוד מתחת לחפצים בעלי משקל רב.
  • בוק - כלי אשר משתמשים בו הכבאים לעבודות שונות כגון: אבטחת עצמים אשר מורמים בעזרת כריות האויר, ואבטחת וקיבוע עצמים במקרים שונים של חילוץ. הבוק עשוי פלסטיק דחוס ותפקידו העיקרי הוא לקבע עצמים ולשמור על מרווח עבודה עבור הכבאים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]