משתמש:27896 Noambaruch

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חינוך יער מבוסס על גישה הדוגלת בקיום לימודים בטבע, מתוך תפיסה כי חשיפת ילדים לשפע הגירויים והאתגרים שבטבע תורמת רבות להתפתחותם הקוגניטיבית והרגשית. חינוך יער הוקם מתוך ארגון שנקרא "שומרי הגן" שנוסד בשנת 2000 ע"י עופר ישראלי[1] ויעל פינקרפלד במטרה לעודד את החיבור בין האדם לסביבתו האקולוגית[2], מוביל את חינוך היער בישראל ואף מכשיר "מחנכי יער" במסגרת קורס הדרכה מעמיק. בשנים האחרונות גישה זו צוברת הערכה ותאוצה ברחבי הארץ. על פי גישה זו, הרבה מן הלימוד נעשה מחוץ לכיתה, רחוק מהלוח, המחשב והטלפון החכם, תוך התבוננות בתופעות הטבע השונות, כגון עונות השנה, מחזור החיים, משק המים, והכרות עם ריחות הפריחה, האדמה הרטובה, הצמחייה וסוגי בעלי החיים.

שומרי הגן הנחת היסוד[3] של שומרי הגן היא כי תרבויות ציידים לקטים חיו באיזון ארוך טווח עם סביבתם מכיוון ששלטו במיומנויות חיים הנוגעות בשלושה מעגלים והם אדם, אדמה ורוח.

מעגל האדם

עוסק במיומנויות הקשורות לאופן התנהלות האדם בעולם: עם לב פתוח, התבוננות והקשבה לסובב אותנו, תקשורת מכבדת, יכולת פתרון קונפליקטים ואומנות הנובעת מחיבור לשני המעגלים האחרים.

אחת מהמטרות העיקריות של ארגון שומרי הגן היא לחבר כל אחד אל ייעודו ולאפשר לו לחיות אותו בשיתוף עם אחיו ואחיותיו תוך יצירת סביבה חברתית בריאה לו ולדורות הבאים.

בעזרת טכניקות של המרת רגשות, פתרון קונפליקטים, מעגלי הקשבה[4] וחינוך תוך פיתוח בטחון ותקשורת פתוחה ויצירת מרחב אנושי תומך.

במעגל האדם קיימת התייחסות למקום הנוכחי באבולוציה הרוחנית לעומת תקופות קודמות.

מעגל האדמה

מתחיל בלימוד מיומנויות קיום בסיסיות של תרבויות לקטים ציידים[5]. מיומנויות אלו מאפשרות הבנת השפעת כל פעולה של האדם על העולם והכרה ביכולות האדם לספק לעצמו את הצרכים הבסיסיים.

תוך עיסוק בהדלקת אש או בבניית מחסה, גששות או הסוואה, סיתות צור או ליקוט צמחי מרפא[6], פותחים מחדש את התקשורת עם העולם ומתחברים לדרך חיים מודרנית של אחריות וקיימות.

מעגל האדמה כולל מיומנויות כגון לקטות, צייד, חקלאות טבעית ויישומן בעולם המודרני. לאחר מכן מעגל זה מתפתח לכוון של פתרונות ברי קיימא[7] להשגת צרכי החיים.

מעגל הרוח

תוך שהייה בטבע ושימוש בטכניקות המאפשרות הכרה עמוקה של סביבת האדם מעבר להתבוננות האינטלקטואלית, חווים חיבור לעולם, חיבור מתוך קבלת הכל ולא מתוך ניתוק והפרדה. יצירת חיבור זה הנה אחת מהמטרות העמוקות של הארגון היות והוא מאפשר לאדם למצוא את יעודו ליטול אחריות מחודשת לתפקידו על פני האדמה.

היכולת למצוא את היעוד של האדם בחיים עלולה להיות מבלבלת בעולמנו המוצף באפשרויות, שיטות ופרסומת גלויה וסמויה בכל תחומי החיים.

בקורסים של שומרי הגן נלמדות טכניקות לשהייה בסביבה הטבעית המאפשרות הקשבה מיוחדת במינה, הקשבה עם כל חושי האדם, הקשבה בשמיעה וראייה רחבה, הקשבה עם חוש הריח והטעם, עם לב פתוח ואינטואיציה.

הקשבה כזו יוצרת חיבור ישיר לכוחות הטבעיים ולמהות הפנימית שלנו, חיבור שמאפשר להתנתק מכבלי התרבות בה אנחנו חיים ולאפשר לאדם להכיר ביעוד האישי שלו.
גן יער

גן יער הוא גן ילדים שהפעילות בו מתנהלת בחוץ. סדר היום, דומה לסדר היום של גן במבנה והתכנים שלו יכולים להיות זהים אך כמובן שהם מגיעים עם זיקה לעובדה שאנחנו נמצאים בטבע. המודל התחיל בסקנדינביה לפני כ- 30 שנים, מאז נפוץ ברחבי העולם באירופה, בארה"ב, באוסטרליה, וכמובן גן היער המדברי במצפה רמון[8].

בגן יער לא נמצא צעצועים, אלא כלי עבודה, הרציונל שעומד מאחורי העניין הוא להוציא את הילדים מאזור הנוחות שאליו הם רגילים שבו הכל מובנה ומוכן לקראתם, אין את פינת הבית או את פינת הרופא שילדים כל כך רגילים אליה ועל פניו זה משאיר אותם בתוך ריק מסוים שמאפשר להם ליצור את המשחק החופשי שלהם מתוך עולמם הפנימי והמלא בדמיון ולא מקבע אותם אל תוך תבניות מאד ברורות של בית וקופת חולים. העניין עם כלי העבודה מגיע על מנת לתת להם כלים בסיסיים אך מספיק מופשטים שאיתם יוכלו לגבות את עולמם הפנימי הרווי בדמיון ולא לקבע אותם אל תוך משחק מסוג מסוים. בכל גן מומלץ שתהיה קורה או משהו דומה ללכת עליו על מנת לאפשר לילד לפתח שיווי משקל מתוך הבנה ששיווי משקל והיכולת של הילד לאזן את עצמו ברמה הפיזית משפיעה גם ברמה הפנימית על התפתחות הילד ומפעילה אצלו גם מערכות כמו מערכת העצבים ולא רק את מערכת השרירים, כשאנחנו נמצאים בחוץ והולכים על קרקע לא מיושרת ומטפסים על עצים המערכות האלה עובדות שעות נוספות מבלי שנשים את תשומת ליבנו על העניין. המרחב הטבעי הפנוי מעומס של גירויים מאפשר לילדים את המקום להיכנס עמוק יותר לתוך העשייה שבה הם נמצאים, בין אם זה פעילות יצירה, גילוף, ניסור או פשוט משחקי דמיון. תוצר לוואי שחשוב להדגיש שקורה הוא שגם הצוות נהיה הרבה יותר פנוי משום שהוא לא עסוק בלהפעיל את הילדים אלא הוא נמצא שם על מנת לתמוך בעשייה שלהם, הפניות של הצוות מאפשרת כניסה לרבדים עמוקים יותר של עשייה ולמלאכות מורכבות יותר אשר על מנת ללמד אותם יש צורך בפניות הן מצד הצוות והן מצד הילדים העוסקים במלאכה, דבר נוסף וחשוב לאין שיעור הוא הפניות להיות באמת קשוב לצרכיו של הילד.

הכשרת מדריכים בשומרי הגן תכנים אשר מועברים למדריכים העתידיים של שומרי הגן הם מחסה, תכנון סוגי מחסות שונים [9]ובנייתם, מחסות הישרדות אישיים, מחסות קבוצתיים, מחסות אקטיביים ופסיביים, למידת הערכת התחושה הביתית כאשר לנים במקום מחסה אשר בנית בכוחות עצמך. אש, הדלקת אש בדרכים שונות ללא גפרורים ככל שעולים בשלבים ללא סכין וללא חבל, מתוך תשומת לב לתפקיד האש בחיינו, תחזוק האש הפנימית ככוח מניע. תנועה, טכניקות תנועה ומודעות מתקדמות, לנוע כמו חיה ביער, התבוננות, הקשבה ופיתוח החושים. לגלות שהיער מלא חיים. גששות[10], התקשורת של האדם עם הסביבה היא כלי המאפשר לדעת באמת מה קורה בעולם גם אם לא נכחנו שם כדי לראות זאת בזמן אמת. בשל חשיבות הכלי, חשוב להקדיש לו זמן ניכר בקורס. צמחים, המתנות השימושיות שבחומר הצמחי, צמחי מאכל, צמחי רפואה ושימושים נוספים, תפיסה הוליסטית של חיבור לעולם הצומח[11], קורס ליקוט בסיסי, קורס רפואת צמחים בסיסי כולל הכנת תרופות ומיצויים. קליעת סלים ומחצלות, טכניקות קליעה בסיסיות, שימוש בסיבים ,שזירת חבלים, מחצלות ומשטחים. הכנת כלים מאבני צור, מיומנות הקיום ללא סכין, המיומנות הקשה מכולן, וגם המתגמלת בותר, ללמוד לדבר עם אבנים. ציד, הכנת קשתות וחיצים, חניתות דיג ומלכודות. חיבור אל הצייד הרוחני וחזרה אל החיה שבתוך האדם. שימוש ב Force[12] ככלי לחיבור לטבע. שימוש במדיטציות שונות לחוויה של התאחדות עם הטבע והכרת העולם. הכלי המבדיל בין מיומנויות הישרדות למיומנויות חיים. התגנבות והסוואה, אי נראות. רגשות ותקשורת, כלים לעבודה עם רגשות ופיתוח תקשורת בין אישית, מעגלי הקשבה, המרת רגשות, תקשורת מקרבת[13]. בריאת מציאות, חינוך ככלי לעיצוב העתיד, עיסוק בתורת ההדרכה,[14] מיומנויות עתיקות ככלי לחיבור וחינוך, שיטות לימוד אלטרנטיביות כמו שיטת ה Coyote, חינוך בראייה האנתרופוסופית[15], הכרות עם עולם הילדות, סיפור סיפורים, המשחק האמתי, כוח מרפא ובונה, הדרכה הוליסטית, יצירת תרבות וחינוך אלטרנטיביים. .