משתמש:Gabriel kordahji/דלקת שריר הלב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דלקת שריר הלב (בלעז: מיוקרדיטיס, Myocarditis) היא מחלה , אשר מהווה את אחת הסיבות למוות פתאומי. המחלה מאופיינת בכניסה של תאי דלקת לתוך תאי שריר הלב (המיוקרד) ותהליך של אכילת המיוציטים (Myocytes) על ידי תאי הדלקת. לאחר מכן הופכים המיוציטים להיות נמקיים, ולא ניתן לזהות גרעיני תא. התא מתפרק ומשחרר את תכולתו לנוזל החוץ תאי. ברוב המקרים המצב הקליני מסתיים ללא כל סיבוכים, בגלל זה הרבה פעמים הדלקת אינה מאובחנת.

תמונה היסטופתולוגית של דלקת ויראלית בשריר הלב בניתוח שלאחר המוות בחולה.


פתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלה היא תוצאה של שני תהליכים: פגיעה ישירה של פתוגן בתאי שריר הלב ופגיעה בתאי שריר הלב על ידי תגובה של מערכת החיסון. יש כמה סיבות להמצאות דלקת שריר הלב, כמו :מחלות סיסטמיות,מחלות זיהומיות וחשיפה לתרופת ורעלים.

ביטוי קליני[עריכת קוד מקור | עריכה]

למחלה יש טווח גדול של ביטוי קליני. יכול להיות שהמחלה תהיה לא מורגשת ולא תגרום לסיבוכים, אבל יכול להיות גם שהמחלה תהיה קשה ותגרום למוות תוך כמה ימים. לעתים קרובות דלקת שריר הלב עלולה לגרום למוות פתאומי. הסימפטומים העיקריים שהחולים מדווחים עליהם הם קוצר נשימה, חולשה כללית ,דפיקות לב ולפעמים כאבים בחזה. חלק מהחולים סבלו מסימפטומים הדומים לסימפטומי שפעת בימים הקודמים לאבחנתם, שכוללים חום, שיעול , צמרמורות, כאבי מפרקים ושרירים. חולים עם מיוקרדיטיס מציגים בבדיקות המעבדה בדרך כלל לויקוציטוזיס[1], שקיעת דם מוחשת, רמות CRP [2] גבוהות וכן אנזימי לב מוגברים. תרשים האק"ג בחולי האלה אינו ספציפי ויכול להראות פתולוגיות שונות, הפרעות הולכה והפרעות בקצב הלב . בדיקת US של הלב ( אקוקרדיוגרפיה)יכולה להראות הפרעות מסוגים שונים בתפקוד חדרי הלב, כולל הפרעה אזורית בהתכווצות ולעיתים נוזל פרקרדיאלי .


שיטות אבחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האבחנה הטנדרטית של מיוקרדיטיס מתבצעת בעזרת בדיקת רקמת לב בפתולוגיה. בשנים האחרונות יש חשיבות רבה לאבחנת המחלה על ידי הדמיית הלב בעזרת MRI :הספציפיות של MRI באבחנת מיוקרדיטיס היא גבוהה למדי ובסביבות 95%, והרגישות היא כ-86%

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיפול בחולי מיוקרדיטיס מותאם לביטוי הקליני של המחלה. הטיפול יכול להיות תומך בלבד או יכול לכלול שימוש בשילוב הטיפול התרופתי האופייני לחולי אי ספיקת לב בשלב המתקדם ביותר .

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלות של מערכת הדם

לב האדם

דלקת

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מיוקרדיטיס" - דלקת שריר הלב מאת מיכל אברגיל (עברית)

"דלקת קרום הלב: מהם הסימנים - ואיך לטפל נכון" מאת פרופסור יהודה אדלר (עברית)

"דלקת שריר הלב (Myocarditis)" מאת פרופסור יעקב הנקין (עברית)

דלקת קרום הלב מאתר "כאב" (עברית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עלייה במספר התאים לבנים בדם, במיוחד כשיש זיהום
  2. ^ הוא סימן המעיד על דלקת בגוף. רמתו בדם עולה כאשר יש דלקת כלשהי בגוף

קטגוריה: קרדיולוגיה

קטגוריה: רפואה

קטגוריה: מחלות לב