משתמש:Tzafrir/שימוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הצעה לנוסח סעיף בנושא שימוש בתוכן ויקיפדיה. המחבר אינו עורך דין והכתוב כאן משקף רק את מיטב הבנתו ולא מעבר לכך.

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית. שימוש בתוכנה במקומות אחרים הוא מותר ואף מומלץ, אולם יש תנאים מסוימים שבהם צריכים לעמוד כדי להשתמש בתוכן. התנאים פשוטים (לפחות עבור תוכן מוויקיפדיה) ומטרתם להבטיח ייחוס נאות לתורמינו ושימוש חופשי בתוכן למשתמשים אחרים.

כמעט כל התוכן בוויקיפדיה מופץ לפי תנאי רישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 (CC-BY-SA 3.0)[1]. רישיון זה מרשה באופן כללי להשתמש בתוכן בתנאי שעומדים בשתי דרישותיו: יחוס, כלומר אזכור יוצר(י) התוכן, ושיתוף זהה: היצירה החדשה תהיה גם היא באותם תנאי רישיון.

שימוש בתמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכויות יוצרים

רוב התמונות שמופיעות בוויקיפדיה מאוכסנות בויקישיתוף. בכל מקרה, לחיצה על תמונה בוויקיפדיה מובילה לדף התמונה: דף עם כל הפרטים על התמונה. בדף זה אפשר למצוא את בעלי זכויות היוצרים על התמונה (בדרך כלל: מי שצילם את התמונה). הדרך המועדפת לספק את דרישות הרישיון היא לספק קישור לדף התמונה. לדוגמה: עבור התמונה שבצד, עדיף לספק קישור לדף התמונה.

אם אין אפשרות לספק קישור (לדוגמה: מדובר על עיתון מודפס[2]), חשוב להזכיר הן את היוצר והן את הרישיון. במקרים רבים תקציר היצירה יכלול גם את שם בעלי זכויות היוצרים. במקרה של התמונה הזו כתוב שם רק "נוצר על ידי מעלה היצירה". את מעלה היצירה אפשר למצוא בהמשך, בסעיף "היסטוריית הקובץ". לכן ניתן לכתוב על התמונה "צולמה על ידי Jengod מוויקיפדיה, ברישיון CC-BY-SA 3.0". בתמונה הזו מצוין במפורש ה"יוצר" (במקרה הזה: צה"ל) ולכן זהו שם היוצר.

יש לשים לב שהתמונה היא ברישיון ייחוס-שיתוף זהה (CC-BY-SA). לא כל התמונות הן ברישיון הזה ואז חלים עליהן כללים אחרים. חלק מהתמונות (לדוגמה: התמונה הזו הן בכלל ברשות הכלל: ללא מגבלות זכויות יוצרים, ואז אין שום חובה לציין קרדיט ורישיון. לעומת זאת, יש גם תמונות ללא רישיון חופשי שמותרות לשימוש הוגן בלבד בוויקיפדיה העברית (לדוגמה התמונה הזו). יש לבדוק את תנאי הרישיון או לקבל אישור מפורש מבעלי התמונה כדי להשתמש.

לסיכום:

  1. לוודא בדף התמונה שמדובר על תמונה ברישיון ייחוס-שיתוף זהה (CC-BY-SA).
  2. אם כן, עדיף, אם אפשר, לספק קישור מהתמונה לדף התמונה בוויקיפדיה או בוויקישיתוף.
  3. אם זה לא אפשרי, לכתוב על התמונה "צולמה על ידי [שם היוצר], ברישיון CC-BY-SA 3.0".

שימוש במאמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר מצטטים חלק קטן יחסית ממאמר (לדוגמה: הגדרה בודדת ממילון) הדבר יכול להיות בגדר שימוש הוגן. אולם כאשר מעתיקים חלק משמעותי מהמאמר[3], מדובר כבר על יצירה נגזרת (יצירה שמבוססת על יצירה אחרת) ורישיון הייחוס-שיתוף זהה של Creative Commons דורש שבמקרה כזה גם היצירה החדשה תהיה זמינה בתנאי אותו רישיון (זוהי המשמעות של "שיתוף זהה"). לכן יש כאן שני מקרים:

ציטוט קצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הייחוס לוויקיפדיה כאן מספיק[4], מכיוון שמניחים שהקוראים ידעו למצוא את הערך. לדוגמה:

"לפי וויקיפדיה, פַּנְסְפֶּרְמִיה היא תאוריה הגורסת כי מוצא החיים אינו מכדור הארץ, אלא מן החלל. אין התאוריה עוסקת במדע בדיוני, אלא באסטרונומיה ובהוכחות מדעיות לכך שמעבר חיים מכוכב לכת אחד למשנהו, או ממערכת כוכבים אחת למשנתה, הוא אפשרי וסביר. "

שם הערך צריך להיות ברור מהציטוט. לדוגמה: "לפי הערך אוזן בוויקיפדיה, תנוך האוזן האנושית הוא החלק הבשרני הרך בתחתית האפרכסת. הוא מורכב מעור ורקמות שומן, שחסרות את המוצקות והאלסטיות של שאר אפרכסת האוזן."

העתקת מאמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם מדובר על משהו שמעבר לשימוש הוגן, אפשר להשתמש בתוכן רק אם המאמר מקיים את תנאי הרישיון. הדרישות הן, באופן כללי, להציג את הרישיון ולספק ייחוס: לתת קרדיט לכותבי המאמר. הבעיה היא עם החלק השני: למאמר יכולים להיות מספר רב של כותבים. הדרך הסבירה לציין את כולם בוויקיפדיה היא דף ההיסטוריה של הערך. לכן הדרך העדיפה לספק את דרישת הייחוס היא לספק קישור למאמר המקורי בוויקיפדיה. מכיוון שמהמאמר המקורי (כמו מכל דף בוויקיפדיה) יש גם קישור לנוסח הרישיון, יש בכך גם מילוי דרישת הצגת הרישיון.

אם המאמר כולל תמונות, חשוב להעתיק כל אחת מהן לפי הנוהל מלמעלה (ובפרט לוודא שאין בהן תמונות שאינן חופשיות).

לסיכום:

  1. אתם כאן כתבתם מאמר שמבוסס על תוכן מוויקיפדיה (או העתק שלו) ולא מדובר על ציטוט קצר שהוא בגדר שימוש הוגן.
  2. עדיף להשתמש בנוסח רישיון עם קישור למאמר המקורי: "הכתבה משתמשת בתוכן מהמאמר מחיצה על ידי פיל וזמינה ברישיון יחוס-שיתוף זהה 3.0".
  3. אם אין אפשרות לקשר, נא לציין במפורש את המקור והרישיון. לדוגמה: "הכתבה משתמשת בתוכן מהמאמר מחיצה על ידי פיל מוויקיפדיה העברית, וזמינה ברישיון יחוס-שיתוף זהה 3.0."

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לא לגמרי מדויק. לא מעט מהתמונות משתמשות בגרסאות מוקדמות יותר של הרישיון, או אולי בגרסאות מקומיות שלו. למיטב הבנתי כל מה שכתוב כאן מתאים לכל גרסאות CC-BY-SA.
  2. ^ גם במדיום מודפס אפשר לכתוב "מבוסס על התמונה Wga rally - ave stars - crossing street.JPG מוויקישיתוף" וזה יחשב כמו קישור?
  3. ^ לא הגדרתי כאן מהו הגבול. אם למישהו יש המחשה קצרה וקולעת לגבול, זה יכול להועיל
  4. ^ האם להוסיף המלצה לקשר למקור?