נאו-פסיכדליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נאו-פסיכדליה
מקורות סגנוניים מוזיקה פסיכדליתפוסט פאנקגל חדש
מקורות תרבותיים שנות ה-70 המאוחרות, ארצות הברית והממלכה המאוחדת
כלים גיטרה חשמליתבסתופיםכלי מקלדת
נגזרות פופ היפנוגי
תת-סוגות
דרים פופ • שוגאזינג
נושאים קרובים
אסיד רוקרוק אלטרנטיבירוק חללפופ פסיכדלי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

נאו-פסיכדליה הוא ז'אנר מגוון של מוזיקה פסיכדלית שמקורו בשנות ה-70 כפועל יוצא של סצנת הפוסט-פאנק הבריטית, המכונה גם acid punk. העוסקים בה שאבו מהצלילים יוצאי הדופן של פסיכדליה משנות השישים, ועדכנו או העתקו את הגישות מאותה תקופה. אחרי הפוסט-פאנק הנאו-פסיכדליה פרחה לתנועה רחבה יותר ובינלאומית יותר של אמנים שהחילו את רוח הרוק הפסיכדלי על צלילים וטכניקות חדשים. נאו-פסיכדליה עשויה לכלול גם נגיעות של פופ פסיכדלי, רוק גיטרה באנגלית, ריבות מעוותות בצורה חופשית או ניסויי הקלטה. גל של רוק אלטרנטיבי בריטי בתחילת שנות ה-90 הוליד את הדרים פופ ואת השוגאזינג.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אומנים נאו-פסיכדלים השאילו מגוון אלמנטים ממוזיקה פסיכדלית משנות השישים. חלק חיקו את הפופ הפסיכדלי של להקות כמו הביטלס ותחילת פינק פלויד, אחרים אימצו הבירדס -influenced רוק בגיטרה, או מעוות בצורה חופשית ריבות ונסיוניות סוניק של 1960[1]. חלק מהנאו-פסיכדליה התמקדו במפורש בשימוש בסמים ובחוויות וכמו "בית חומצה" מאותו גיל, מקרין חוויות חולפות, ארעיות וטראנס[2]. להקות אחרות השתמשו בנאו-פסיכדליה לליווי מילים סוריאליסטיות או פוליטיות.

לדעתו של הסופר אריק מורס: "ההבחנות בין הנאו-פסיכדליה הבריטית לאמריקאית תוארו בצורה הטובה ביותר כהבדלים בין פרימיטיביזם לפרימליזם. צלילי הנאו-פסיכדליה האמריקאים הדגישו את השוליים המוצפנים של הרוק הניסיוני, תוך שילוב מרקמים מתחמקים על פני קו בס בלתי משתנה, המייצר אווירה מתכתית 'כבדה', המבדלת את פיליגרן השיר של הפסיכדליה הבריטית"[3].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Neo-Psychedelia". AllMusic. n.d. 
  2. ^ Smith 1997, p. 138.
  3. ^ Morse 2009, pp. 144–145.