נומנקלטורה (אליטה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הנומנקלטורהרוסית: Номенклатура) הייתה אליטה מצומצמת בברית המועצות ובשאר הגוש הקומוניסטי אשר החזיקה בעמדות מפתח בפקידות, בממשל, בתעשייה וכיוצא בזה. תפקידים אלה הוענקו אך ורק באישורה של המפלגה הקומוניסטית של אותה מדינה או אזור, ולמעשה, כל בעלי התפקידים היו חברי מפלגה. מבקרים שונים של שיטה זו, כגון הסופר מילובאן דז'ילאס, הגדירו אותם בשם "המעמד החדש".

מקורו של המושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם במושג הלטיני "נומנקלטורה", שמשמעותו – רשימת שמות. באופן מעשי הדבר מתייחס לשני סוגי רשימות ששימשו את המפלגה הקומוניסטית: האחת הכילה רשימה של תפקידים בעמדות מפתח לאיוש, והשנייה הכילה את המועמדים הפוטנציאליים להתמנות לתפקידים אלה.

התנהלות מערכתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערכת זו נוצרו יחסי גומלין דמויי פטרון-וסל בין הפקיד הבכיר, ה"פטרון", שמינה אדם לתפקיד, לבין האדם הממונה (ה"וסל"). הפטרון דאג לטפח נאמנות בקרב ה"וסלים" שלו וקידם את ענייניהם בתמורה לנאמנות זו. פטרונים חזקים כגון חברי הפוליטביורו החזיקו תחת חסותם מספר רב של "וסלים". חלק מחברי הנומנקלטורה שימשו הן כ"וסלים" של בכירים מהם והן כפטרונים של בעלי תפקידים זוטרים מהם.

בשיטה זו ה"וסל" היה להוט לרצות את פטרונו ולקדם את מדיניותו, וזה בתמורה הגן עליו ופעל לקידומו המקצועי. ככל שלפטרון היו יותר וסלים תחתיו הוא יכול היה לחזק את מעמדו ולהיות מקודם בעצמו.

מערכת שלטונית זו יצרה למעשה "מעמד שליט" – הנומנקלטורה, אשר בשיאו מנה למעלה משני מיליון איש בברית המועצות והצליח בזכות ריכוז של סמכויות וכוח לפקח בצורה יעילה ולהשיג שליטה אפקטיבית במדינה.

חברי הנומנקלטורה נהנו מזכויות יתר ומרמת חיים גבוהה מזו של אזרח מן השורה בברית המועצות. הם נהנו ממגורים נוחים ומגישה לחנויות ומסעדות מיוחדות שסיפקו מוצרים אקסקלוסיביים אשר היו חסומים בפני שאר האוכלוסייה. הסופר מילובאן דז'ילאס, שביקר בחריפות את השיטה, כינה אותם "המעמד החדש" וגרס כי הם החליפו למעשה את האליטה הקפיטליסטית העשירה הקודמת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]